Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

piskolojik baskı şiddet ve hakaret

Konuyu Kilitleyin
Old 10-09-2009, 19:40   #1
Konuk

Varsayılan piskolojik baskı şiddet ve hakaret

MERHABA ben 28 yaşında 10 yaşında 1 kızı olan bir bayanım.bundan 8 ay önce 2 yıldır tanıdıgım 63 yaşındaki beyle evlendik.evlenmeden önce melek gibi tanıttı kendisini çocugumu düşünüyor herşeye koşuyor bir baba şefkatiyle yaklaşıyordu.evlenmeden önce bana 1 ev aldı.evliligimin 2 gününden itibaren hadi evimi ver demeleri başladı.çocuguma devamlı bagırması hakaret etmeleri yetmiyormuş gibi bu sefer bana karşı şiddete başladı ilk seferinde kaçıp hastaneye gidebildim rapor verdiler.aynı gün raporu yok etti çantamdan aylardırda hergün hadi çık git ben seni karı niyetine almadım gençtin tattım demeleri en sonundada dün bıkmadın mı daha deli olana kadar kalacan mı hadi uzatma ben seni gururlu sandımda aldım hadi evimi ver yoksa çocugundan çıkartırım bilerek yaptıgını söyledi.agzına gelen herşeyi sayıyor ne sıgıntılıgım ne açlıgım v.s eşim gerçekten bana hem fizyolojik hem piskolojik, ekonomik baskısı altındayım biraz öncede gelmiş hadi annene git 15 gün orda kal dedi şimdiye kadar yollamayan adam bunu dedi oda ben gidince evi boşaltmak içinmiş meger.evdeki silahla istesem evi alırım dayarım kızının başına sende atarsın imzayı diyor,korkuyorumda ben çaresizlik içinde hüsrana ugradım gerçekten beni dışarı atabilirmi ev benim kızlık soyadımda onu alabilirmi saygılarımla..
Old 12-09-2009, 09:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin size yönelttiği eylemler Ceza Kanunujnda suç sayılmakta,evlilik birliği içinde ise kusurlu davranış olarak değerlendirilmektedir.

Öncelikle güvenliğinizin sağlanabilmesi bakımından hemen bir koruma kararı almanızda yarar var.Bunun için en yakın aile mahkemesine başvurabilirsiniz.Daha önceki raporunuzu da ilgili hastaneden çıkarttırarak dilekçenize eklemeyi ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Aile Mahkemesi Hakimi eşinizin korku ve şiddete yönelik eylemlerini yasaklayacak,gerekirse bir tedavi kurumuna yönlendiecek ve evden uzaklaştırabilecektir.

Bu başvuru harçsizdır ve kısa sürede duruşma yapılmadan karar verilir.Bu karara eşiniz uymassa şikayet gerekmeksizin hakkında ceza davası açılacaktır.

Koruma kararından başka eşinizi savcılığa şikayet edebilirsiniz.

Diğer yandan mülkiyeti size ait olan evden eşiniz sizi çıkaramaz.Eşiniz evin alımında yapmış olduğu katkı konusunu ( belki)ancak bir boşanma davası sözkonusu olur ise tartışmaya açabilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı ,mali durumunuz elverişli değilse varo adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Şiddet nedeniyle atamanın hemen yapılmasını talep edebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi