Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası/ karşılıklı darp

Konuyu Kilitleyin
Old 12-10-2011, 09:38   #1
necibe kör

Varsayılan boşanma davası/ karşılıklı darp

eşimle aramızda bir şidetli geçimsizlik vardı şuanda son munakaşede eşim bana şidet uyguladı bende daynamayıp ayınşekilde eşime vurdum ayrılmaya karar verdimveşim davaçtı bana suluh ceza makemesinden beni darp eti diye sürekli şidet gören bendim ama bunu kendi kulandı kendisi bendendavacı oldu beni darp eti diye ben napıcam bana ceza verirlermi olay 2010 da 07 05de oldu önce birbirimizen şikayetci olmadık barıştık, birlikte tam iyi olduk derken ailesi şikayetci olmasını isteditekrar eşim evi terk eti ve şu anda başka bir kadınla yaşamaya başladı ve ben 20 yıllık evliyiz 3 çocuğumuz var ve ben ne yapacağımı bilmiyorum sizden yarımlarınızı rica ediyorum
Old 12-10-2011, 11:45   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Hakkınızda açılmış bir kamu davası mı var yoksa savcılık soruşturma aşamasında mı anlaşılamamaktadır. Ceza alıp almayacağınız konusunda verilen bilgiler çerçevesinde sağlıklı cevaplar vermemiz mümkün değildir.

Yine sorunuzdan boşanıp isteyip istemediğiniz anlaşılamaktadır.

Her iki ihtimalde de genel bilgi vermek gerekir ise;

Eşinizden boşanmak istemiyorsanız ve sadece anlattığınız olaydan anlaşılacağı üzere eşinizin kusurlu davranışları nedeniyle ayrı yaşamaktaysanız, eşinizden şiddet, psikolojik şiddet ve hakaret görüyorsanız ve ayrı yaşamakta haklı iseniz eşinize karşı boşanma istemi olmadan , TEDBİR nafaka talebinde bulunup, sadece "nafaka" davası açabilirsiniz.

Davada "ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu" ve / veya ayrı yaşamak zorunda kaldığınızı bırakıldığınızı kanıtlamalısınız.

Eşler birlikte yaşamak, birbirine sadık kalmak ve yardımcı olmak zorundadırlar. Yargıtay son zamanlarda verdiği karalarla resmi nikahlı eşi olduğu halde başka bir kadınla evlilik dışı birliktelik yaşayan kişi ile birlikte yaşadığı kadının, resmi nikahlı eşe manevi tazminat ödemesine hükmetmektedir. Yani manevi tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Eşinizden boşanmak istiyorsanız;
şiddete uğramanız, eşinizden kötü muamele görmeniz,eşinizin başka kadınlarla ilişkisi olması ve bunun neticesinde evlilik birliğinin bu haysiyete aykırı onur kırıcı davranışla çekilmez hale gelmesi, nedeniyle boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Ancak eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Boşanma davası ile birlikte çocukların velayetinin tarafınıza verilmesi,maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası talep etme hakkı bulunmaktadır.

Reşit olmayan çocuğunuzla ile ilgili bakımı ve yetiştirilmesi için İŞTİRAK NAFAKASI na hükmedilecektir. Reşit olan çocuklarınız eğer öğrenimlerine devam ediyorlar ise "KENDİLERİ" nafaka talebinde bulunabilirler.

Ancak hak kaybına uğramamak için her aşama bir avukattan DOĞRUDAN hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer İl Baro'su müracaatınız halinde tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Kahdeme gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi