Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mükerrer Tahsil Harcı

Yanıt
Old 23-12-2006, 03:18   #1
sseker

Karar Mükerrer Tahsil Harcı

Sn. Meslektaşlarım,

Bir iş davası neticesinde kabul ve redde göre vekalet ücretine de karar verildi. Kabul edilen alacak ile birlikte vekalet ücretinin tahsili için alacaklı x icra dairesinde, ben de y icra dairesinde vekalet ücreti alacağım için takip başlattım.

Takipler kesinleşti. x icra dairesine parayı yatırıp, y icra dairesinden de x icra dairesinin ilgili dosyasına alacak tutarı kadar haciz kararı aldırıp, haciz yazısını ulaştırdım.

Sonuç: x icra dairesi haciz kararında bildirilen alacaktan % 3.6 tahsil harcını keserek, bakiyeyi y icra dairesine gönderiyor, y icra dairesi de bu kez % 7.2 tahsil harcı kesiyor.

x icra dairesi müdürünün yaptığına ben de y icra müdürü de şaşıp kalıyoruz. Ama x icra müdürü ısrarla haklı olduğunu söyleyerek gerekirse cebimden öderim diyor ( eminim öder )

Şikayet başvurusu yapacağım. Siz ne diyorsunuz? Müdür haklı mı?

Old 23-12-2006, 09:31   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

" Haciz kararında bildirilen alacak " tan kastınız, Y icra dairesinde açılan takibin tahsil harcı mı? Yani x'in müdürü, kendi dairesinde açılan takibin harcını mı kesti, yoksa kendi dosyasından sonra ayrıca bir de y dosyası adına mı tahsilat harcı kesintisi yaptı? İkincisiyse elbet siz haklısınız, ama birinci seçenekse, yatırılan para tek de olsa, netice itibariyle iki ayrı icra dosyası tahsilat konusu oluyor. (niye takas, mahsup def'ini düşünmediniz?)

Tabii x in dosyasının tahsil harcı kesilerek kalan tutar y dosyasına gönderildiğinde, y dosyası da tahsil harcı kesecek. X hacizsiz ve dosyaya ödeme nedeniyle 3,6, Y de haciz üzerine dosyaya ödeme nedeniyle 7,2 harç kesintisi yapacak.

Eğer konu böyleyse, Y nin müdürünün şaşırması da şaşırtıcı

Saygılarımla...
Old 23-12-2006, 14:08   #3
Av.Duran Küçüköner

işlem doğru görünüyor. Zira haciz konulan dosyadan yapılan da bir borç tahsilatıdır. Dolayısı ile tahsil harcının kesilerek haciz koyan dosyaya paranın gönderilmiş olması yerindedir.
Old 23-12-2006, 14:38   #4
süleyman zengin

X icra müdürünü tebrik ediyorum çok doğru yapmış. X icra Dairesine para yatırılması ile borçlu borcumdan kurtulmuş ve bu para artık alacaklının olmuştur. Alacaklının borcundan dolayı da siz haciz koyuyorsunuz. Haciz kararı verilmeden para yatıldığı için x icra dairesi %3.6 oranında tahsil harci aliyor ve bakiyeyi sizin haciz koydurduğunuz dosyaya haczen gönderiyor. Y icra dairesi bu paraya haciz uygulamaz suretiyle tahsil ettiğinden tahsıl harci da doğal olarak %7.2 oluyor. Yapılan işlem kesinlikle doğrudur.
Old 23-12-2006, 15:18   #5
Av.Suat Ergin

X İcra dairesindeki takipteki alacak miktarı, diğerinden az ise yapılan her iki işlem de doğrudur.

Ama örneğin; X icra dairesindeki alacak miktarı 10.000 YTL ve tamamı yatırıldıysa; Y icra dairesindeki alacak miktarı 1.500 YTL ise, X İcra dairesince kesinti yapılmadan diğer dosyaya gönderilmelidir.

Sorudan ikinci ihtimalin gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Çünkü X icra dairesinde takibe konu edilen işçilik alacakları+ yargılama gideri iken; Y dosyasında ise sadece yargılama gideridir.

Soru sahibinin açıklaması ile doğru cevaba gidebiliriz.

Saygılarımla
Old 23-12-2006, 18:33   #6
icra20

Sayın Meslektaşım Süleyman Zenginin beyanlarına aynen katılıyorum. hiçbir tartışmaya ve açıklamaya gerek yoktur. ancak burada gözden kaçan bir husus var. Zira anladığım kadarıyla her iki alacakta vekalet alacağı, neden vekalet ücretinin haczedilemiyeceği hususunda haczedilmezlik iddiasında bulunulmamış gözdenmi kaçtı,
Old 23-12-2006, 19:10   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan icra22
Sayın Meslektaşım Süleyman Zenginin beyanlarına aynen katılıyorum. hiçbir tartışmaya ve açıklamaya gerek yoktur. ancak burada gözden kaçan bir husus var. Zira anladığım kadarıyla her iki alacakta vekalet alacağı, neden vekalet ücretinin haczedilemiyeceği hususunda haczedilmezlik iddiasında bulunulmamış gözdenmi kaçtı,

Sayın icra22,

X Dosyasındaki alacak, işçilik hakları+ yargılama gideridir. Sizin mesajınızın üstünde benim mesajım bulunmaktadır. Orada yazdığım olasılığı okudunuz mu? Ben yanlış mı düşünmekteyim?

Yeri gelmişken, düzeyli, içerikli ve gerekçeli mesajlarınızla THS'ye katkılarınızdan ötürü size ve Sayın süleyman zengin'e teşekkür etmek istiyorum.

Saygılarımla
Old 24-12-2006, 16:47   #8
av.beyşehirli

Alıntı:
Yazan sseker
Sn. Meslektaşlarım,

Bir iş davası neticesinde kabul ve redde göre vekalet ücretine de karar verildi. Kabul edilen alacak ile birlikte vekalet ücretinin tahsili için alacaklı x icra dairesinde, ben de y icra dairesinde vekalet ücreti alacağım için takip başlattım.

Takipler kesinleşti. x icra dairesine parayı yatırıp, y icra dairesinden de x icra dairesinin ilgili dosyasına alacak tutarı kadar haciz kararı aldırıp, haciz yazısını ulaştırdım.

Sonuç: x icra dairesi haciz kararında bildirilen alacaktan % 3.6 tahsil harcını keserek, bakiyeyi y icra dairesine gönderiyor, y icra dairesi de bu kez % 7.2 tahsil harcı kesiyor.

x icra dairesi müdürünün yaptığına ben de y icra müdürü de şaşıp kalıyoruz. Ama x icra müdürü ısrarla haklı olduğunu söyleyerek gerekirse cebimden öderim diyor ( eminim öder )

Şikayet başvurusu yapacağım. Siz ne diyorsunuz? Müdür haklı mı?

Sn Sseker,
Öncelikle x icra dairesindeki dosyada birden fazla harç tahsil müzekkeresi var mı yok mu ona bakmak gerekiyor.Şayet iki defa %3,6 tahsil harcı kesilmiş ise bu durumda şikayet etmeniz mümkün.Yok eğer yalnızca bir defa %3,6 tahsil harcı uygulanmışsa geri alamazsınız.
Old 25-12-2006, 03:52   #9
sseker

Alıntı:

X İcra dairesindeki takipteki alacak miktarı, diğerinden az ise yapılan her iki işlem de doğrudur.

Ama örneğin; X icra dairesindeki alacak miktarı 10.000 YTL ve tamamı yatırıldıysa; Y icra dairesindeki alacak miktarı 1.500 YTL ise, X İcra dairesince kesinti yapılmadan diğer dosyaya gönderilmelidir.

Sorudan ikinci ihtimalin gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Çünkü X icra dairesinde takibe konu edilen işçilik alacakları+ yargılama gideri iken; Y dosyasında ise sadece yargılama gideridir.

Soru sahibinin açıklaması ile doğru cevaba gidebiliriz.

Saygılarımla

Sn.Meslektaşlarım,

Öncelikle tüm cevaplar için çok teşekkür ederim.
Olay tam da Sn.Suat Ergin'in örneğindeki gibidir. x icra dairesi kendisi açısından örneğin 10 bin YTL'lik (borcun tamamı) alacaktan zaten 3.6 tahsil harcı kesecektir. Ayrıca y icra dosyasından gelen haciz kararına istinaden göndereceği paradan hangi hizmet karşılığı harç kesmektedir?

Düşünün ki devletin kapı komşusu iki dairesi toplam 14.4 harç alıyorlar elbirliğiyle
O zaman talimat icra daireleri de masraflar dışında ayrıca harç alsın, olmaz mı?

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi