Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

cocuk esirgeme kurumunun sorumluluğu

Yanıt
Old 21-09-2011, 12:38   #1
themis78

Varsayılan cocuk esirgeme kurumunun sorumluluğu

herkese iyi çalışmalar öncelikle. müvekkilim cocuk esirgeme kurumunda yaşayan bir çocuk tarafından kendisine cinsel istismara uğrattığı gerekçesi ile ceza davası açıldı. yapılan yargılamada sonucunda müvekkil berat ett. ama çamur at izi kalsın misali sosyal hayatında müthiş bir farklılıklar oldu. insan yüzüne çıkamaz oldu. şimdi benim merak ettiğim küçüğün bu eyleminden ötürü maddi ve manevi hukuk davası açmayı düşünüyorum. bu doğruşltuda çocuk esirme kurumuna mı bu davayı açmam lazım. sorumlu tutulurmu. yardımlarınızı ve örnek kararlar varsa bekliyorum. tşk ederim
Old 26-09-2011, 20:13   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan themis78
herkese iyi çalışmalar öncelikle. müvekkilim cocuk esirgeme kurumunda yaşayan bir çocuk tarafından kendisine cinsel istismara uğrattığı gerekçesi ile ceza davası açıldı. yapılan yargılamada sonucunda müvekkil berat ett. ama çamur at izi kalsın misali sosyal hayatında müthiş bir farklılıklar oldu. insan yüzüne çıkamaz oldu. şimdi benim merak ettiğim küçüğün bu eyleminden ötürü maddi ve manevi hukuk davası açmayı düşünüyorum. bu doğruşltuda çocuk esirme kurumuna mı bu davayı açmam lazım. sorumlu tutulurmu. yardımlarınızı ve örnek kararlar varsa bekliyorum. tşk ederim

Sayın themis78,

Olay ayrıntılarını bilmemekle birlikte mesajın yanıtsız kaldığını görünce dayanamadım.

Öncelikle temel bir kaideyi ifade etmem gerekir: Hukuk devletlerinde hiç kimse, soruşturulmak ve kovuşturulmaktan azade değildir.

Hakkında yeterli suç şüphesi ve emareleri bulunanlar soruşturulur, deliller kamu davası açmaya yeter düzeyde ise dava açılır, değilse kovuşturmama kararı verilir; mahkumiyete yeter düzeyde ise mahkumiyet, yetmeyecek düzeyde ise beraat hükmü kurulur. Bu zincirin sağlıklı bir şekilde dönmesinde büyük hukuksal ve kamusal menfaat vardır...

Bu anlam ve çerçeve içinde, olayda TCK.m.267 şartları bulunmadıkça bir tazminat ve ceza davası açılabileceği görüşünde değilim.

Kişiye, salt yargılanmış olmaktan ve dava konusu suça ilişkin (cinsel istismar) örfi ve kültürel öğelerle bezediği içselleştirme nedeniyle, böyle bir dava hakkı tanınmaması gerekir.

Aksi takdirde, belirttiğiniz his içinde, beraatle sonuçlanan her davadan sonra, başta iddianame ile dava açan savcı olmak üzere, aleyhine dava açacak birçok kişi ve kurum bulmak mümkündür ki, bunu kabule olanak yoktur.

Kişiler, kurumlar ve kurumları yönetenler, her davadan sonra haklarında dava açılacağı düşüncesine saplanırlarsa olaylara dayanan suç fiillerine ilişkin şikayet ve sair işlemlerden, tanıklıktan imtina edilir hale gelir ve nihayet kamu davası açılamaz hale gelinir, aslında hukuksal işleyiş bastırılmış olunur. Az önce de dediğim gibi, bunun hukuksal sınırı iftira ve suç uydurmadır.

Saygılarımla.
Old 27-09-2011, 01:32   #3
themis78

öncelikle tşk ederim. ömer güntay..aslında cevabınızdan konu başka bir hukuki meseleye gitti. açılan davaların sonuçları tazminat gerektiriyomu gerektirmiyormu...genel olarak baktığımızda düşündüklerinizde mutlaka haklılık payı var.. ama bir devlet hukuk devleti ise kesinlikle düşüncelerinize katılmıyorum..sizin söylemlerinize bakılırsa bence haksız tutuklama veya gözaltına alınmadan dolayıda herhangi bir maddi ve manevi tazminat davası açılamaz. acaba kurumların gerekli dikkat ve özeni göstermesi gerekmiyormu. uygulamada savcılarımız beraat edecekse bile yargılama sürecinde berat etsin diye iddanameler düzenlenmiyormu.. aslına bakarsanız istisna gösterdiğiniz her berat suçunda ( delil yetersizliği hariç diyorum) bir iftirada vardır özünde. ve mutlaka her kim olursa olsun ve nasıl bir şuç işlemiş olursa olsun bir mağduriyet vardır.
mesele benim örneğimde kişinin o eylemi yapmadığından dolayı beaat ettiğinde bu mağduriyetin giderilmesi lazımdır diye düşünüyorum. bunun kaynağı ne olmalı aslında belkide sorulacak soru bu...şu noktada katılıyorum eleyhine dava açılacak kurumlar!!!belkide devletin bu noktada özel bir fon oluşturması gerçekten de doğru olabilir. diye düşünüyorum..
Old 27-09-2011, 08:29   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan themis78
.aslında cevabınızdan konu başka bir hukuki meseleye gitti.

Düşüncenizi desteklemeyen bir yanıt verdim, zira hukuki görüşüm böyle.
Sorunuz ve konu dorudan doğruya mesajımda detaylarıyla ortaya konulan kamu/ceza hukuku kavramlarıyla ilgilidir.
Saygılar.
Old 27-09-2011, 09:10   #5
Av. Engin EKİCİ

Sayın themis78;

Kişiye salt yargılanmış, ancak beraat etmiş olmasından dolayı iftira nedeniyle suç duyurusunda bulunabilme ve tazminat davası açma hakkı tanınmasını son derece yerinde buluyorum. Beraat etmiş olması, bir anlamda mahkemenin sanığa "sen, isnat edilen suçu işlemedin" demesidir.

Somut durumda şikayetçi çocuk, işlemediğini bildiği halde şahıs hakkında kovuşturma başlatılmasına neden olmuş, iftira suçunu işlemiş görünmektedir. Dolayısıyla, hakkında cezai takibat yapılabilecek yaşta olması durumunda ( TCK 31/1: "Fiili işlediği sırada oniki yaşını doldurmamış olan çocukların ceza sorumluluğu yoktur...") müşteki çocuk hakkında iftira suçundan işlem yapılabilecektir.

Ayrıca çocuk aleyhinde tazminat davası da açılabileceği kanaatindeyim. Anne/babanın gözetim yükümlülüğünü ihlal etmiş olmaları nedeniyle nasıl ki çocuğun bir eyleminden dolayı haklarında tazminat davası açılabiliyor. Burada da müşteki çocuğun gözetiminden sorumlu olan kurum aleyhinde tazminat davası açılabilir diye düşünüyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=29273

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=65313
Old 02-10-2011, 23:03   #6
themis78

burdaki diğer meselede şu. diyelimki tazminat davası açılabiliyor. bu durumda ev başkanı sıfatı kime aittir. çocuk esirgeme kurumu bu sıfata haizmidir. çocuğun eylemlerinden ve verdiği zararlardan sorumlumudur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi