Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İpoteğin Paraya Çevrilmesi Yoluyla Takip

Yanıt
Old 09-06-2009, 12:48   #1
eyinusruk

Varsayılan İpoteğin Paraya Çevrilmesi Yoluyla Takip

Merhaba Sayın Meslektaşlarım.

Elimde bir ipotek senedi var. Müvekkil Şirket, bayisinden aldığı bu ipotek ile aradaki sözleşme gereğince doğan borçları teminat altına almış. Aynı borçlunun çekleri de vardı, takibe koyduk, borçlu şikayet etti. Şikayeti reddedildi.

Bu sırada, ipoteğin de paraya çevrilmesi talebiyle işlemleri başlattım. Öncelikle borçluya ihtar gönderdim, ilamlı takip yapabilmek için. Borçlu itiraz etti. O arada da yukarıda bahsettiğim şikayet reddedildi.

Gayrimenkul Ayvalık'ta. Ben takibi Ankara'da başlattım. Elimdeki ihtara istinaden de ilamlı takip yaptım.

Borçlu şikayet etmiş. Gerekçeleri şöyle:
1. Yetki itirazı, gayrimenkulün bulunduğu yerde olmalı diyor.
2. Teminat ipoteği olduğu için ilamlu takip yapılamaz diyor.
3. Müvekkilinin borcunun bulunmadığını ifade ediyor.

Benim sorularımsa şöyle :
1. Noter kanalı ile göndermiş olduğum ihtara itiraz edilmiş olması, ilamlı takibe engel mi ?
2. Çeke dayalı takipte yapmış olduğu şikayetin reddedilmesi, benim alacağımı ilama bağladığım anlamına gelmez mi?
3. Eğer bu, alacağı ortaya koyan bir ilam olarak değerlendirilirse de, ben bu durumda ilamlı gayrimenkul takibi yapamaz mıyım ?
4. İLamlı olduğunu kabul edersek, yetki konusunda sıkıntı yaşamam herhalde. Ancak ilamlı olmadığı varsayımında, teminat ipoteğinin paraya çevrilmesi talebinde yetki itirazları doğru mudur ?

İlginize teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.
Old 09-06-2009, 13:10   #2
handekumas

öncelikle genel mahkemede dava açıp alacağın tespiti ve miktarının ne olduğu konusunda karar almanız lazım
tabii bahsettiğiniz üst sınır ipoteği ise ki teminat ipoteği dediğinize göre muhtemelen üst sınır ipoteğidir.
takip açtığınızda böyle bir şikayet sebebi öne sürebilir ve takibin iptali sebebidir bu.
o yüzden bu şikayetle ya da alacağın tespiti için dava açmakla uğraşmak yerine ilamsız yapabilirsiniz takibi gerçi süreç olarak yine uzun süre itiraz olursa
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi