Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

manevi işkence

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-09-2007, 18:13   #1
konuk35

Soru manevi işkence

sayın avukatımız önce bu site için sonsuz teşekkurler. otuzdört yıllık birliktelik 1982 yılında olan bir oglumuz var 1993 yılında nikah yaptık eşimin ilk evliliginden ikiçocğu var uzun yıllar kendisne manevi desteklerim oldu çalışmadım ama geçici olarak pazarlamacılık pazarcılık bile yaptım ne yazıkki onca yılpara biriktirdik evi alırken beni kandırdı yarısını sonra yaparım diyerek 1995 yılında bir ev aldık kardeşimden ve arkadaşımdan borç da aldık zaman içerisin de ortak sıkıntılar çekerek ödedik ama zaman içerisinde ben evin yarısını istedikçe bana manevi hakaretlerde bulundu. evin satışına karar verdik satamadık. ve ayrıldık olanlar hakkında şahitlerim çok ama kensi şahit bulamyor onun avukatı var ne yazıkki benim yok. emekliyim ama oğlumun geleceği ile olan ve bazı borçlarım var şu anda mümkün değil. batık kadın diyor bana ve iki yıllık nikahımız var diye evde hakkım yokmuş.
oysa ben aldığım maaşı oğlumuzun eğitimine ve evimizin eksiklerine harcadım birinci aile hakimine sundum 5 eylulde ikinci mahkememiz war bana anlaşmalı boşanma onerdi. şöyle; evin yarısını oğlumla bana veriyor yarısınıda diger çocuklarına. ölene kadar bizim öldükten sonra çocukların ve boşandıktan sonra eve gelip oturma şartı ve bunları kabul etmezsem evi sattırmayacak bu şartlarda manevi şiddet davası katkı payı davası veya tazminat davası açabilirmiyim beni ne yapsamda evden atacağını en fazla iki yıl sonra boşayacagını söylüyor evlatlarını evladım gibi baktım saydım tek suçum güvenmek lutfen bana yol gösterin hukki yazışmalarımı hiç olmazsa şimdilik yapıyorum ben de uzatabilirmiyim? kimsem yok ne yazıkki. çok teşekkr ederim saygılar
Old 02-09-2007, 21:35   #2
Jeanne D'arc

Sayın Konuk,

Çok özür dilerim ancak yazdıklarınızdan hiç birşey anlayamadım.

Bu durumda size en bulunabileceğim en iyi yardım; bir avukattan profesyonel hizmet almanız ve ancak maddi durumunuz iyi değilse, bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak Adli Yardım Servisi'nden size vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukat tayin edilmesini istemenizi tavsiye etmek olacaktır.

Muhtarlıktan

1-İkametgah belgesi
2-Fakirlik belgesi
3-Nüfus cüzdanı örneği

belgelerini temin edip, baronun Adli Yardım Servisi'nden randevu alarak, size atama yapılması için başvuruda bulunabilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 03-09-2007, 23:07   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Anlayabildiğim kadarı ile yanıt yazmaya çalışacağım.

Öncelikle boşanma davanızı bir avukatla birlikte yürütmenizi öneriyoruz.Mali durumunuzun uygun olmadığını belirtmişsiniz.Önceki mesajda belirtilen hazırlıkları yaparak baro adli yardım servisine başvurunuz.Size bir avukat atanacaktır.Yakın tarihli olan duruşmanızda hakimden avukat tutmak için süre istemenizde yarar bulunmaktadır.Sonraki duruşmaya kadar da avukatınızla gerekli hazırlığı yapma olanağınız olacaktır.

Diğer sorularına gelince:
1993 yılında evlenip 1995 yılında evi edinmişsiniz.Yani evlilik içinde alınmış bir ev var.Bu evin alımına yapmış olduğunuz katkıları ,evin bu günkü değeri içinde bu katkının artış oranında ,talepte bulunabilirsiniz.Fakat bu dava boşanma kesinleşmeden karara çıkmayacaktır.Bu dava için harç yatırılması gerekir,hatırlatırım.

Diğer talepleriniz için boşanmanın eki olduğu için harçsız talepte bulabilirsiniz.

Dava açılmakla tarafların ayrı yaşama hakkı oluştuğundan evin siz ve çocuklarınıza tahsisini talep edebilirsiniz.

Tapudan ve mahkemeden ,bu ev için aile konutu şerhi konmasını isteyebilirsiniz.Boşanma olmadığı sürece ev sizin rızanız olmadan satılamayacaktır.

Boşanmaya sebebiyet veren olaylarda kusursuz ve az kusurlu iseniz ,yoksun kaldığınız menfaatleri için maddi tazminat ,kişilik haklarınız saldırıya uğramışsa manevi tazminat,dava süresince kendiniz ve çocuklar için tedbir nafakası,boşanma sonrası için iştirak ve yoksulluk nafakası isteme hakkınız bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi