Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka ve tazminatta hakkaniyet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2007, 16:41   #1
Konuk

Soru nafaka ve tazminatta hakkaniyet

Merhaba, projeniz ve desteğinizden ötürü çok teşekkür ederim. Bu projenin devlet tarafından desteklenerek telefon aracılığıyla da yardım verilmesini dilerdim.

Benim sorum boşanma sonrasında nafaka ve tazminat miktarı ile ilgili. Evliliğim eşimin kusurları nedeniyle bitiyor. Ancak uyguladığı baskı ve zaten duygusal olarak çöküntüde olduğum için, şu ana kadar anlaşmalı boşanmaya çalıştım. Bir de kızımız var.

Elimde eşim aleyhine olabilecek her türlü delil ve tanık var. Aşırı içki, hovardalık, bizi aylarca gelirsiz ve habersiz bırakma, şiddet uyguladığına dair sağlık raporu, umuma açık olarak halkı ve beni rahatsız edecek söz vs. Ayrıca ben aile ve meslek itibariyle saygın bir çevreden geliyorum. Eşime güvenerek iş değiştirdim ve daha riskli bir işe girdim, bir süre sonra ayrılmak zorunda kaldım. İstikrarsız tutumlarının da etkisiyle yeni bir iş aramam mümkün olmadı ve kariyerim zarar gördü. Manevi sıkıntılar cabası. Eşimin eline aylık 4000-4500 ytl geçiyor. Ne var ki, aileden gelen mülkü onun üzerinde değil. Dolayısıyla malvarlığı açısından ben ondan daha iyi konumdayım.

Bir tanıdık aracılığıyla avukat tuttum. Avukatım, tazminat olarak 10.000 ytl gibi bir miktar alabileceğimizi, nafaka olarak da eşimin gelirinin beşte biri civarında bir nafaka miktarının teamül olduğunu söylüyor. Bu benim hakkaniyet anlayışıma uymadığı gibi, çocuğumu eşimin süregittiği rahat yaşam standartlarına uygun bir şekilde büyütmeme de pek yardım etmeyecek gibi.

Önümüzdeki hafta bir celse var. Gerçekten düzenli geliri olan, ama malvarlığı olmayan bir eş bize ne yaparsa yapsın ondan böyle bir cüzzi (onun iki aylık maaşı) tazminat mı alabiliyoruz? Eşimin tamamen kusurlu olduğunu ispatlasam bile hakimler eşin maaşının beşte birini nafaka olarak belirleme eğiliminde mi? Sizce bu şartlar altında eşimin maaşının beşte biri nafakayı kızım için alarak çekilmem makul mü? Hakimlerin sosyal statüyü ve önceki geliri düşünerek daha iyi nafaka ve tazminat verdikleri örnekler biliyor musunuz? Böyle örnekler ve şansım varsa anlaşmalı boşanmadan vazgeçebilirim belki.

Ancak eşim hakaret, baskı, korkutma vs. ile bu yola girmememe çalışıyor ve avukatımın sözleri de beni caydırıyor. Siz ne dersiniz?
Old 15-09-2007, 11:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanmada nafaka ve tazminat koşulları farklıdır.

Maddi tazminat:Boşanma nedeni ile hakları zarar gören kişi, kusurlu karşı taraftan maddi tazminat isteyebilir.

Manvi tazminat için kişilik haklarına yapılmış bir saldırının ispatı aranır.

Maddi ve manevi tazminat için önceden belirlenmiş bir standart rakam bulunmamaktadır.Her bir dosyanın özelliğine göre ,kusura,zarara ve tarafların sosyo-ekonomik durumları da dikkate alınarak karar verilmektedir.

Çocuk için belirlenecek iştirak nafakası ise tarafların kusuru ile ilişkili değildir.

Nafaka yükümlüsü kusursuz da olsa,kendisine velayet verilmeyen müşterek çocuğun gereksinimlerine ,yaşına,gelişimi ve eğitimi için harcanan gider harcamalarına hakkaniyete uygun biçimde katılmak zorundadır.

Nafaka için tek ölçüt ,nafaka yükümlüsünün üzerine kayıtlı gayrımenkul değildir.Fiilen elde ettiği gelir ve hayat standardı da gözetilecektir.Ayrıca hakkaniyete ve çocuğun yüksek menfaatlerine uygun olduğu ölçüde, yaşam standardının korunması da gözetilecektir.

Ayrıca nafaka yükümlüsünün kendisini geçindirebilecek bir payı koruma hakkı da vardır.

Bütun bu değerlendirmeler , yargılamayı yürüten hakim tarafından yapılacaktır.Taraflara düşen durumları ispatlamaktır.

Tazminat konusunda verilmiş ve sitede yayınlanmış Yargıtay Kararlarını incelemek isterseniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/forum...e=3&order=desc

İştirak nafakası kararları için:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5021

Yine nafaka ilamının değiştirilmesi konusunda yapılmış ve nafaka konusunda önemli kriterlerin tartışıldığı bir makale çalışması:
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_156.htm
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi