Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ölmüş Babanın Evlilik Dışı Çocugunun Tanınması

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2007, 22:46   #1
kılıçoğlu

Soru Ölmüş Babanın Evlilik Dışı Çocugunun Tanınması

merhaba,benim beş yaşında bir kızım ve üç yaşında bir oğlum var.babaları iki yıl önce vefat etti.ben yasa degısıklıgını bekledigim için nüfusa kaydettırmedım.fakat yasada belirtilen tanıma mevzuatında babanın ölmesi halinden bahsedılmıyor.cocuklarımın babasının ailesi cocukları kabul edıyor.dedeleriyle hem notere hemde nufus mudurlugune başvurduk fakat baba hanesıne kaydetmedıler.bende kımlıklerını hala cıkarmadım.ailem kendi kutugumuzde ıstemiyor cocukları.ne yapabılırım.artık vaktımde kalmadı kızım arkadaslarıyla okula gıtmek ıstıyor anaokuluna yazdırdım fakat kımlık olmadıgı ıcın başlatamıyorum.
Old 31-08-2007, 23:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Öncelikle çocuğun kimliğinin henüz çıkartılmaması eğitime başlamasının engeli değildir.Eğitim kurumları bu durumlarda geçici ve çocuğun eğitim hakkını kısıtlamayan kayıt açmak durumundadır.Bu kayıttan sonra yasal temsilciye dava açmak vb.durumlar için süre tanımalıdır.
Bununla ilgili olarak MEB bir genelge (veya yönetmelik) yayınlamıştır.Okul müdürlükleri bu bilgiden haberdardır.

Ayrıca Nüfus Hizmetleri Kanunu md:18/3 gereği: Okul müdürleri; okula kayıt için başvuran çocuklardan nüfusa kayıtlı olmayanların beyana dayalı kimlikleri ile baba, ana, vasi veya kayyımlarının kimliklerini ve adreslerini o yerin nüfus müdürlüğüne bildirmekle görevlidirler

Sorularınıza gelince:

Nüfus Hizmetleri Kanunu 25 Nisan 2006 da değiştirilmiş ve baba tarafından tanınan çocukların
babanın hanesine ve baba soyadı ile tesçiline olanak tanınmıştır.

Babanın ölmesi halinde ise tanıma konusu 4721 sayılı TMK 301 md.de düzenlemiştir.Buna göre dava sağ olsaydı babaya yöneltilecekken,baba ölmüşse mirasçılarına karşı açılır.

Dava savcılığa ve hazineye ,anneye/kayyıma ihbar edilir.

Davanın anne tarafından açılması için belirlenen süre doğumdan itibaren bir yıldır.

Bu durumda sizin dava hakkınız bulunmamaktadır.

Tek seçenek çocuklara bir kayyım atanmasını sağlamak ve kayyımın atanma tarihinden itibaren bir yıl içinde bu davayı açmasını sağlamak olacaktır.

Çocukların geleceğini ilgilendien bu davada bir avukattan yardım almanızı ,mali durumunuz uygun değilse baroların adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

Not:Çocuklar için kayyım atanması ve dava açılması için kendi nüfus hanenizde çocukların kayıtlı olması gerektiğini düşünüyorum.Gerçek baba adı ile çocukları kaydettirmelisiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi