Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cari Hesap

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2008, 19:57   #1
alev

Varsayılan Cari Hesap

MERHABA ARKADAŞLAR
Müvekkilim şirketin borçlusu olan X Ticaret'e (Şirket değil şahıs firması) cari hesap ekstresine dayanarak Örnek no 7 icra takibi yaptım. X Ticaret şirketi vekilide müvekkil işletme defterine tabi olup cari hesap ekstresine göre işlem yapılamaz, böyle ve bu kadar borcumuz yoktur diye itiraz etmiş
Sizlere sorum şu cari hesap ektresine göre icra takibi yapamaz mıyım?Açacağım itirazın iptali davasında bu durum aleyhe bir sonuç doğurur mu?
Old 20-02-2008, 20:52   #2
Hukukçu55

Alıntı:
Yazan alev
MERHABA ARKADAŞLAR
Müvekkilim şirketin borçlusu olan X Ticaret'e (Şirket değil şahıs firması) cari hesap ekstresine dayanarak Örnek no 7 icra takibi yaptım. X Ticaret şirketi vekilide müvekkil işletme defterine tabi olup cari hesap ekstresine göre işlem yapılamaz, böyle ve bu kadar borcumuz yoktur diye itiraz etmiş
Sizlere sorum şu cari hesap ektresine göre icra takibi yapamaz mıyım?Açacağım itirazın iptali davasında bu durum aleyhe bir sonuç doğurur mu?
Cari hesap ekstresi tamamen müvekkiliniz şirketin kendi ticari defterine yaptığı kayıtlara dayalı olduğu için mutlak anlamda borcun varlığına delil teşkil etmeyecektir.
Old 21-02-2008, 12:54   #3
avfatihemir

sayın meslektaşım,
vekili olduğunuz şirketin defterleri TTK nın aradığı niteliklere haiz ise ve karşı tarafın defterleri ile de örtüşüyorsa sıkıntı olmaz.( bir de teslime ilişkin irsaliyeleriniz yasaya uygun şekilde ve imzalı ise)
Sizin şirketin defterleri uygun karşı tarafın kayıt ve defterleri TTK ya uygun değilse müvekkil şirketinizin yetkilisinin yemin etmesini talep edebilirsiniz. (yargıtay kararı var bu yönde)
Defterler TTK ya uygun değilse ve alacak ispatlanmıyorsa davalıya yemin teklif etmek durumunda kalabilirsiniz. Veya sübut bulmayan davanız reddedilebilir.
kolay gelsin.
saygılarımla...
Old 23-02-2008, 10:00   #4
Mehmet Ovayolu

Sayın Alev ;
Yerleşik içtihatlara göre fatura tek başına akdi ilişkinin kanıtı olamaz. Bu durumda sizin dava konusu cari hesabın oluştuğunu yani emtiaların satışının yapıldığını ve emtiaların teslim edildiğini yazılı delillerle kanıtlamanız gerekmektedir. Diğer yandan yazılı delillerin bulunmaması durumunda dava dosyasına konu olan alacağın dayanağı olan fatura veya faturaların dava tarafların ticari defterlerine kayıt edilip edilmediği hususu önem arz etmektedir. Burada diğer önemli bir husus sizin müvekkilinizin işletme defteri tutuşu. İşletme defteri tacirin lehine değil aleyhine delil olur.
Saygılar...
Old 10-06-2008, 16:49   #5
Yönetmen

Cari hesap ekstresinin kanıt olduğuna dair yargıtay kararı olan meslektaşlarımız yargıtay kararını yollarsa sevinirim
Old 29-11-2010, 14:49   #6
AV.SANEM

Benim de cari hesaba ilişkin bir tereddütüm var. Müvekkil şirket ile borçlunun cari hesap başlangıcı 1990'lı yıllara dayanmakta. Borçlu başka şehirde olduğu için çeşitli kargo şirketleri aracılığıyla mallar teslim edilmiş. Acaba benim en başından beri teslim belgelerini ibraz etmem gerekmekte mi? Temininde sıkıntı çekiyorum.Teşekkür ederim.
Old 01-12-2010, 09:14   #7
Mehmet Ovayolu

Sayın Av. Sanem,
1990'lı yıllara dayanan belgelerin ibrazı çok güç olduğu gibi tacirin defter ve belgelrini Türk Ticaret Kanununa göre 10 yıl Vergi Usul Kanununa göre 5 yıl saklama mecburiyeti vardır. Bundan dolayı cari ilişkiye dayanan belgelerin 1990 yıllara kadar götürülmesi olanaksızdır.
Diğer yandan müvekkil şirket ile borçlunun bu süre içerisinde cari ilişkide mutabakata vardığı bir tarih olacağı gibi yine bu sürede cari mutabakatın sıfır olabileceği bir tarih de olabilme ihtimalide vardır. Bu nedenle müvekkile borçlu ile cari ilişkisinde herhangi bir tarihde mutabakatın olup olamdığını ve/veya cari ilişkinin sıfır olduğu bir tarihin olup olmadığını sormanız ve bu tarihden sonraki defter ve belgeleri temin etmenizde yarar olacağını düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi