Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kopperatifte husumet itirazı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2008, 10:30   #1
sektör_a

Varsayılan kopperatifte husumet itirazı

sayın meslektaşlarım yürütmekte olduğum bi dava ile ilgili şöle bir sorunla karşılaştım yardımlarınızı bekliyorum.

Dava konusu olay özetle ; Müvekkil, aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan mütaehhit ile yapmış olduğu gayrimenkul satış sözleşmesi neticesi kooperatiften daire almak üzere anlaşmış ve kooperatif hesabına anlaşılan ücreti yatırmıştır. Ancak anlaşma yapılan dairenin blunduğu binaya belediye tarafından ruhsat verilmemiş ve söz konusu bina inşaa edilmemiştir.

hem kooperatif tüzel kişiliğine hemde anlaşma imzalayan müteahide karşı sebepsiz zenginleşmeden kaynaklı alacak davası açtık. ( sözleşmede müteahit bizzat satıcı olarak yer alıyor. ) Ancak davalı taraf kooperatifler kanunu 59. maddesi gereği 'yönetim kurulu organlarınca alınan kararlardan kooperatif tüzel kişiliği sorumludur ' demek suretiyle müteahit açısından husumet itirazında bulunmuştur.

söz konusu durumda huhmet itirazı konusunda yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
Old 14-04-2008, 11:11   #2
avmurat

"...kooperatiften daire almak üzere anlaşmış ve kooperatif hesabına anlaşılan ücreti yatırmıştır...."
"...sözleşmede müteahit bizzat satıcı olarak yer alıyor..."
Yukarıda sorunuzdan alıntılar verdim.Sorunuza cevap verebilmek için ben sizden öncelikle şu soruların cevabını rica edeceğim:
1-Sözleşme kiminle yapıldı?Yani müteahhit sözleşmeyi kendi adına mı yoksa kooperatifi temsilen mi yaptı?
2-Müvekkiliniz bu kooperatifin üyesimidir?
Bu sorulara cevap verirseniz daha sağlıklı bir cevap yazabilirim, saygılarımla.
Old 14-04-2008, 11:17   #3
sektör_a

Varsayılan açıklama

1-Sözleşmede anlaşma konusu dairenin kooperatife ait olduğu belirtilmiştir. ancak müteahit sözleşmede imza ve taraflar kısmında kooperatifi temsilen değil , bizzat kendi ismini yazıp imzalamıştır.
2- müvekkilim kooperatif üyesi değil.

ilginize teşekkür ederim
Old 14-04-2008, 11:43   #4
avmurat

Müvekkiliniz kooperatif üyesi değilse sorun genel hükümlere göre çözülecektir.Bu durumda müteahhit kendi adına sözleşme yapmış olur ki burada yetkisiz temsil sözkonusudur.Ödemeyi de müteahhite değil de koperatife yaptığınıza göre bu paranın istirdatı da kooperatiften olacaktır.Ancak burada kooperatiflerin girmemesi gereken işlemlere girilmiş.Zira bir kişinin hem kooperatif yönetim kurulunda olması hem de bu kooperatifin müteahhitliğini yapması her şeyden önce suç teşkil eder.Davalı müteahhitin yaptığı husumet itirazına gerekçe olarak gösterdiği Koop.K.m.59 incelendiğinde görülecektir ki: 1-Bahsedilen surumluluk hali sizin durumunuza uygun değildir.Zira müteahhit kendi nam ve hesabına bir işlem yapmıştır. 2-Aynı maddenin 6.fıkrası ile yöneticinin kooperatifle ticari ilişkiye girmesi (örneğin sizin olayınızdaki gibi müteahhitliğini yapması) yasaktır ve Koop.K.m.ek 2-1 gereği suçtur ve 3 ay ila 2 arası hapis cezasını öngörmektedir ve yine bu ceza aynı madde gerereği paraya çevrilemez, saygılarımla
Old 14-04-2008, 12:05   #5
sektör_a

murat bey ilginize çok teşekkür ederim. saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi