Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim kazancımı kısıtlaması boşanma açısından haklı sebep midir?

Konuyu Kilitleyin
Old 19-08-2019, 20:10   #1
Konuk

Varsayılan Eşim kazancımı kısıtlaması boşanma açısından haklı sebep midir?

Merhaba iyi bir mesleği olan 33 yaşında bir bayanım. Aylık 10 bin tl kazancımın 2 bin tl sı ile aileme aldığım evi ödüyorum. Ev babamın üstüne ve 5 yıl önce alındı. 4 yıl daha borcu var. 10 aylık evliyim. Eşim evi ailemin illaki üstüme tapusunu vermesi için baskı yapıyor, ayrılmakla tehdit ediyor. Eşim ile evlendiğimizde stajyer avukattı. Stajı da henüz bitmedi. Hiç bir geliri yok. Maaşımı alır almaz kendi hesabı a göndermemi istiyor ve tüm hesapları kendisi yönetiyor. Evlilik sonucu olan altın hesabı vs dahil. Benim aileme bu şekilde para yedirmemi (!) Kabul edemediğini ve kendisinin bu evin borcunu ödemek istemediğini söylüyor. Başta da söylediğim gibi evin parasını ben ödüyorum. Hatta eşimle yaşadğımız evin ve eşimin tüm masraflarını da ben ksrşılıyorum. Ailem onun tapuyu benim üzerime yapılması ısrarı sebebi ile tedirgin oldu. Eşimin avukat adayı ve fazlaca kanun açıkları ya da sözleşme açıkları konusunda ki kendi paylaşımları sebebi ile elimden katakulle ile alıp boşanır diye korkup vermek istemiyorlar. Sürekli ayrılma ya da bu borç varken benden çocuk yapmak istememe tehditleri sebebiyle oldukça üzüntülüyüm. Ailemin sadece bir emekli maaşı var. Onlar evi kendisi ödeyemez. Ayrıca beni okurup bu fünlere getirdikleri için bu benim onlara bir hediyemdi. Boşanmak istesem eşimin dediği gibi hakim beni mi suçlu görür? Ev bakmak erkeğin sorumluluğu değil midir? Kaldı ki aldığım maaşı kuruşu kuruşuna eşime gönderiyorum. Bana ömür boyu ailene bakma sözleşmesi yaparsın böylece evi kimse satamaz üstüne alabilirsin diyor, doğru mudur? Evi üstüme alsam eşimin ya da başkasının satmasını nadıl engelleyecek hüküm koyabilirim? Bu arada evi babam bana vermese mirasçı olarak bir erkek kardeşim ve annem var. Ben ailemden böyle birşey de istemiyorum aslında.
Old 20-08-2019, 12:32   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin bu şekilde, ahlaki olmayan baskıları olası bir boşanma davasında size değil ona kusur yükleyecektir. Maaşınızın tamamına yakınını hiçbir gelir elde etmeyen eşinize bırakmış durumdasınız. Düğün altınlarınızın yönetimi ve idaresi de onda. Yapılan baskı tamamen haksız diye düşünüyorum. Evlenmeden önce de 5 yıl ödediğiniz bir kredi ailenize vefa borcunuz.. Takdir etmesi gereken yerde bu anlamsız maddiyatçı tehditleri kabul etmek mümkün değildir.

Siz kendiniz bir boşanma davası düşünebilirsiniz.

Saygılar,
Old 21-08-2019, 04:31   #3
Konuk

Ufuk bey, değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu davranışının sadece beni korumak için olduğunu ve öyle olmasa mal ayrılığı sözleşmesi yapıp evi kendi üstüme almamı söylemeyeceğini ya da ailene ölene kadar bakma sözleşmesi yap demeyeceğini, bu davranışının ailem ya da eelek kaedeşimle ilerde sorun yaşamamak adına olduğunu söylüyor. Ailem de bu ev yüzünden başına birşey getirip vasi olarak kendisini atayabilir, biz güvenmiyoruz daha 10 aylık evlisiniz nedir bu ısrar. Biz ölünce zaten sana kalacak diyor. Evlendiğimden beri istisnasız her hafta bu konu yüzünden bir defa tartışıyoruz. Bizim ikimizin bir aile olduğunu, ailenin gelirini düşünmemiz gerektiğini ve başkasının borcunu ödemememiz gerektiğini, ailemin evi satıp borçsuz bir ev almasını istediği şeklinde şimdi konuyu çevirdi. Benim maaşımdan bir miktar birikim de yapıyor araba almak için, böyle çok uzun sürüyormuş. Araba da benim değil, onun hayali. Benim aileme de güvenim sonsuz ayrıca bana ölünce vermeseler bile ben razıyım, karşılıksız ödüyorum o evi..
Old 21-08-2019, 11:26   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Ufuk bey, değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu davranışının sadece beni korumak için olduğunu ve öyle olmasa mal ayrılığı sözleşmesi yapıp evi kendi üstüme almamı söylemeyeceğini ya da ailene ölene kadar bakma sözleşmesi yap demeyeceğini, bu davranışının ailem ya da eelek kaedeşimle ilerde sorun yaşamamak adına olduğunu söylüyor. Ailem de bu ev yüzünden başına birşey getirip vasi olarak kendisini atayabilir, biz güvenmiyoruz daha 10 aylık evlisiniz nedir bu ısrar. Biz ölünce zaten sana kalacak diyor. Evlendiğimden beri istisnasız her hafta bu konu yüzünden bir defa tartışıyoruz. Bizim ikimizin bir aile olduğunu, ailenin gelirini düşünmemiz gerektiğini ve başkasının borcunu ödemememiz gerektiğini, ailemin evi satıp borçsuz bir ev almasını istediği şeklinde şimdi konuyu çevirdi. Benim maaşımdan bir miktar birikim de yapıyor araba almak için, böyle çok uzun sürüyormuş. Araba da benim değil, onun hayali. Benim aileme de güvenim sonsuz ayrıca bana ölünce vermeseler bile ben razıyım, karşılıksız ödüyorum o evi..
Çok önemliyse; babanız sizin önce ölümünüz halinde mülkiyet kendisine dönmek üzere ölünceye kadar bakım akdi ile tapuda mülkiyeti size devredebilir. Veya babanız üzerindeki daireyi size tapuda bağışlayabilir.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi