Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayetİ Gerİ Almak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-09-2009, 13:29   #1
kader77

Rahatsiz Velayetİ Gerİ Almak

2000 yılında eşimden ayrıldım.(boşana davamız izmirde gerçekleşti)Kendisi Almanyada çalıştığı için kızımın geleceği açısından velayeti babasına verdim.Kızımda almanyaya gidip ilkokula orda başladı.Fakat malesef eski eşimin yaptığı ikinci evlilik kızım için kabusa döndü ve birtakım psikolojik şiddetten dolayı kızımı yanıma aldım.yaklaşık 5 yıldır türkiyede benimle yaşıyor.Sormak istediğim şu;Kızım şu an 13 yaşında, babası kesinlikle maddi manevi hiçbir şekilde ilgilenmiyor.Yılda 3 yada 4 kere 100 eur para gönderiyor ve bu parayı bile almak için çok uğraşıyorum.Çocuğuna paraylamı bakıyorsun diye beni suçluyor.İyi niyetimden dolayı velayet davası açmadım bugüne kadar ama artık velayet ve nafaka davası açmayı düşünüyorum.Kazanma şansım nedir? tanık gerekliyse birçok tanığım var ve hepsi davada yer almaya hazır.ayrıca bu 5 yıl için tazminat davası açabiliyormuyum.Tek istediğim bir baba olarak sorumluluğunu bilmesi.Almanyada işyeri var ama ben hangi şehirde olduğunu bilmiyorum.Sadece izmirdeki akrabalarının adresini biliyorum.Dava süreci nasıl işler?Saygıdeğer avukatlarımızdan gelecek cevaba göre hareket edicem.Şimdiden teşekkürler..
Old 24-09-2009, 14:41   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kızınızın velayetinin babadan alınıp tarafınıza verilmesi için ve sonrasında da çocuğunuz için iştirak nafakası davası açabilirsiniz.

Öncelikle, dava dilekçesinin eşinize tebliği gerekecektir. Almanya'daki adresine ulaşmanızda yarar vardır. Ulaşamıyorsanız, eşinizin Türkiye'de bildiğiniz son adresine tebligat yapılabilir ve sonrasında mahkeme, davalı eşinizin tebliğe yarar ikametgah adresini ilgili yerlerden sorduracaktır.

Davanızın esasına ancak bu usuli işlemler tamamlandıktan sonra geçilecektir.

Çocuğunuzun uzunca bir süredir yanınızda olduğunu, maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarının tarafınızdan karşılandığını, babanın ise, hiç bir şekilde ilgilenmediğini tanık dahil her tür delilden (mektup,vs..) yararlanarak ispat edebilirsiniz.

Mahkeme, çocuğun aklen, bedenen ve ruhen sağlıklı ve güvende olduğu yerde ve kişide kalmasına karar verecektir.

Çocuğunuz için, yanınızda geçen 5 yılda, yaptığınız giderlere ilişkin olarak babadan tazminat talep etmeniz mümkün değildir. Ahlaki bir ödevi yerine getirmiş bulunmaktasınız. Bunun babadan tazmini söz konusu değildir.

Nafaka davanız ancak dava tarihinden geçerli olmak üzere, nafaka miktarı tayin edecektir.

Sayın Katılımcı,

Hukuki sorununuzda bir avukattan yardım almanız yararınıza olacaktır.

Davanızın açılması ve tebliği aşamaları, takip edilerek sonuçlandırılması, sonrasında ise, taktir edilmesi muhtemel nafakanın icra kanalı ile tahsili aşamaları profesyonellik gerektirmektedir.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 24-09-2009, 15:50   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Kızım şu an 13 yaşında,

Sayın Konuk,

Meslektaşımın verdiği cevaba katılıyorum. Çocuğunuz görüşlerini belirtebilecek yaşta olduğu niçin, mahkemede dinlenebilir. O yüzden en önemli avantajınız bu husustur.
Old 24-09-2009, 15:53   #4
Konuk

Varsayılan teşekkür

Sayın Avukat bey, cevabınız için teşekkür ederim.Benim avukat tutma gibi bir durumum yok şu an.o yüzden davayı kendim açıp takip ederim diye düşünmüştüm ama yazdıklarınızdan sonra avukat tutmam gerektiğini düşündüm.ücretsiz avukat tutabilmem için gerekli yerlere başvurucam.Sanırım uzun bir süreç olacak davanın sonlanması.
Old 24-09-2009, 16:12   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Avukat bey, cevabınız için teşekkür ederim.Benim avukat tutma gibi bir durumum yok şu an.o yüzden davayı kendim açıp takip ederim diye düşünmüştüm ama yazdıklarınızdan sonra avukat tutmam gerektiğini düşündüm.ücretsiz avukat tutabilmem için gerekli yerlere başvurucam.Sanırım uzun bir süreç olacak davanın sonlanması.

Evet bu alanda ısrarla bir avukattan profesyonel yardım alınmasını önermekteyiz. Çünkü mahkemeler genellikle davacı asile duruşma zaptını vermemekte, küçük bir kağıda duruşma günü yazılarak verilmektedir. Oysa her duruşmada yeni gelişmeler olabilmekte; mahkeme taraflara yapılması gerekenler için kesin süreler vermektedir. Bu sürelere uyulmaması halinde hak kaybına yol açılmaktadır. Bu anlattıklarım usuli işlemler içindir.

Davanın esası da önemlidir. Bu alanda veya internetteki diğer alanlarda, Konuklar kendileri için önemli saydıkları bilgileri yazarak, çare aramaktadırlar. Ancak, karşı taraf "ne anladıysa"ona cevap yazabilir. Bu da her zaman doğru cevap olmayabilir. Bir avukatla yüzyüze, detaylı konuşulduğunda sizler için önemli olmayan bilgiler, avukat için önemli olabilir.
Old 24-09-2009, 16:38   #6
kader77

Varsayılan haklısınız

Haklısınız Suat bey, bu platformda sorunlarımın sadece bir kısmını dile getirebildim.Detaylarda vardı tabiki ama kısa tutmak için önemli noktaları belirttim size.Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi sahibi oldum.Bundan sonrasını artık avukat tutup halledicem inşallah.Çok teşekkür ederim cevaplarınız için..
Old 25-09-2009, 09:47   #7
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan kader77
Haklısınız Suat bey, bu platformda sorunlarımın sadece bir kısmını dile getirebildim.Detaylarda vardı tabiki ama kısa tutmak için önemli noktaları belirttim size.Nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi sahibi oldum.Bundan sonrasını artık avukat tutup halledicem inşallah.Çok teşekkür ederim cevaplarınız için..

Sn.konuk

Herhangi bir geliriniz yoksa, bu iş için ücreti devletçe ödenen bir avukat atanması istemi ile bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurunuz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi