Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Görüntülü görüşme

Konuyu Kilitleyin
Old 31-08-2020, 16:54   #1
Konuk 2723

Varsayılan Görüntülü görüşme

İyi günler. 15 Ocak 2020 de anlaşmalı olarak eşimden boşandım. Daha öncesinden açılmış kamu davasına dönüşen şiddet davamızda devam etmekte. 4 yaşında ki oğlumun velayeti bana (annesiyim) Verildi. Eski eşimle aynı memleketliyiz. Boşanma sonrası ben ailemin yanına döndüm o görevi icabı başka illerde. Oğlumu ayın 1. Ve 3. Haftası cuma ve Cumartesi saat 10-18 arası görmesine karar verildi. Ancak sürekli izin dönemi eleman sıkıntısı var deyip gelemediği günler görüntülü görüşmek istiyor. Açıkçası bende istemiyorum oğlum babası gelmediği zaman telefon isteteyecek ve bu böyle sürüp gidecek karşı tarafında kolayına gelecek. Size sorum şu görüntülü görüştürmemen fotoğrafını göndermemek suç mu. Çünkü sürekli beni elbet bir gün yargı önünde bu hareketinin bedelini ödeyeceksin diyor. Zorunluluğum var mı. Gelip neden görmüyor. Sonuçta kendisininde memleketi ailesi burda uzakta değil 4-5 saat. Yatılı bir hafta aldıktan sonra iki aydık görmeye gelmedi. Kreş fiyatları arttığı için nafakayı arttırır mısın dedim reddetti. ki daha önce tehditkar olarak oğlumun neye ihtiyacı olursa haber edeceksin demişti. Şimdi diyor ki sen görüntülü görüştürmezsen bende arttırmam. Lütfen yardım edin. BeniM zorunluluğum var mı mahkemede velayette bunu kullanır mı. Çünkü velayetle de tehdit ediyor.
Old 01-09-2020, 08:36   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın konuk....

Bence eski eşinizin görüntülü görüşme talebi gayet olağan ve insanı bir talep...kabul edin derim..
Old 01-09-2020, 09:17   #3
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Çocuğunuzun babası ile boşandığınızı, babasının görevi nedeni ile görüşme günlerinde çocuğu görmeye gelemediği zamanlar görüntülü görüşmek istediğini ancak buna izin vermediğinizi, bu durumda yasal olarak sorumlu olup olmayacağınızı, çocuğun babasının nafakayı artırma konusunu görüntülü görüşmeye dayandırdığını, bu durumların velayetin değişimi konusunda etkili olup olmayacağını sormaktasınız.

-Mahkeme kararında babanın çocuğu her ayın 1. Ve 3. Haftası cuma ve Cumartesi saat 10-18 arası görmesine karar verilmişse sizin bu günlerde babasına çocuğunuzu teslim etmeniz gerekmektedir ancak görüntülü konuşturma yükümlülüğünüz yoktur. Çocuğu babasıyla görüntülü görüştürmediğiniz için aleyhinize bir durum oluşmayacaktır.

-Ancak çocuğun anneye ihtiyacı olduğu gibi bir babaya da ihtiyacı vardır. Çocuğun karakterinin oluşması döneminde (0-6 yaş arası) babayla görüşmesinin, babadan sevgi, destek ve güven almasının çocuğun maddi ve manevi gelişimi açısından son derece önemli olduğu gözlenmektedir. Çocuğunuzun gelişimi açısından babasıyla görüntülü de olsa görüştürmenizin ve babasıyla birlikte vakit geçirmesinin çocuğunuzun yararına olacağını düşünmekteyim.

-Nafakanın artırılması konusunda; nafaka hükmedilmesinden bir sene sonra ve müteakip her sene, artış için dava açabilirsiniz. Artış miktarı; enflasyon oranı ve/veya çocuğun masraflarının artışı göz önüne alınarak mahkeme tarafından takdir edilecektir.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi