Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigorta Şirketine Karşı İcra Takibi

Yanıt
Old 08-01-2014, 12:52   #1
detay82

Varsayılan Sigorta Şirketine Karşı İcra Takibi

Meydana gelen bir trafik kazası nedeniyle müvekkilin aracında oluşan 30.000 TL civarındaki hasarın bedelini ödemeye, asli kusurlu olarak çarpan aracın Zorunlu Mali Sigorta Şirketi ödemeye yanaşmıyor.
Delil tespiti ile bu hasarı tespit ettirdik.
Bilirkişi, aracın tamir masrafının 33.000 TL olduğunu,
Aracın rayiç değerinin 50.000 tl, pert halinde sayılması gereken şu andaki değerinin ise 20.000 TL olduğunu bu nedenle zararın aradaki fark olan 30.000 TL den ibaret olduğunu belirtmiş,
Sigorta şirketi 25.000 TL ye kadar sorumlu, icra takibini nasıl yapacağım konusunda tereddüde düştüm.
Aracın sahibine ve sigorta şirketine birlikte icra takibi mi yapmalıyım yoksa her birine ayrı ayrı mı,
Tamirat masrafını mı yoksa pert hali ile rayiç değeri arasındaki farkı mı istemeliyim?

Cevap verecek arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 08-01-2014, 13:13   #2
fatihuc

Öncelikle sigorta şirketinin neden ödeme yapmadığı konusunda bilgi vermediğiniz için sigorta şirketine karşı icra takibine geçip geçmeyeceğiniz hususunda sağlıklı bilgi vermek zor gözüküyor.

Ancak sigorta şirketi kusurlu aracın işleteni ve sürücüsü zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu dolayısıyla sigorta şirketi eğer sigortalısının sorumlu olmadığını örneğin kazada kusursuz olduğunu düşünüyorsa bu yönde çıkacak bir karar haliyle tüm tarafları etkileyecektir.

İcra takibinde sigorta şirketinin poliçe limitleriyle sorumlu olduğunu belrtmeniz yeterli olacaktır ancak sigorta şirketi bir eksper gönderip aracın hasarlı haldeki değeri ve onarım bedelini sizin aldığınız bilirkişi raporundan farklı tespit etmiş ise iş davaya intikal ettiğinde tekrar bir bilirkişi incelemesi yapılması muhtemeldir.

Tek bir icra takibinde tüm tarafları göstererek takip yapabilirsiniz isteyeceğiniz meblağ sizin bilirkişi raporunuz esas alınır ise 30.000 TL dir zira taraflar onarım bedelinden değil gerçek zarardan sorumludur.Burada müvekkiliniz benim aracım 33.000 TL ye onarılacak ben onu istiyorum diyemez çünkü 50.000 TL lik aracın hasarlı haldeki değeri 20.000 TL ise bakiye 30.000 TL ile yeniden değer kaybına uğramadan araç sahibi olabilme imkanına sahiptir.

Size tavsiyem sigorta şirketinin ödememe sebebini ve onun eksper raporunu temin edip inceleyerek takibe geçmeniz
Old 08-01-2014, 13:31   #3
detay82

Sigorta şirketi keyfi şekilde ödeme yapmıyor. Telefonda vs de muhatap bulmak zor. Aylardır oyalamışlar.

Ben tespit isteminde aracın değer kaybına ilişkin de hesaplama yapılmasını da istemiştim. Ancak bilirkişi bu şekilde rapor vermiş.

İlk defa böyle bir icra takibi başlatıyorum. Başka bir emsalini de görmedim. Tereddütteyim. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum.
Old 08-01-2014, 13:37   #4
fatihuc

Ben olsam bu durumda belirsiz alacak davası açarak sigorta şirketini poliçe limiti ve şartlarıyla sınırlı olmak üzere ibaresini de ilave ederek tüm tarafları davalı gösterir değer kaybıda dahil alacağımı ister topu mahkemenin tayin etmesi muhtemel bilirkişiye atardım.
Old 08-01-2014, 13:41   #5
detay82

Bu ihtimali ben de düşündüm. Ancak müvekkil aylarca beklemiş. Davaların ne kadar uzun sürdüğü ve ne kadar masraflı olduğu malum.
Bu nedenle delil tespiti, akabinde icra takibi daha kestirme ve daha az maliyetli geldi bana.
Sanki değer kaybına ilişkin talep 30.000 TL lik tazminat istemi içinde karşılanıyor gibime geliyor.
Old 08-01-2014, 13:45   #6
fatihuc

İcra takibine itiraz edilmeyeceğinin de garantisi yok bu durumda sigorta şirketi aleyhine sigorta tahkime başvurursunuz tahkim dosyayı 4 ay içinde sonuçlandırır eğer varsa bakiye alacağınız için sonrasında malik ve sürücüsüne gidersiniz sizin aldığınız bilirkişi raporuna göre müvekkiliniz zaten 30.000 TL ve 20.000 TL lik aracın hasarlı haldeki değeri ile emsal bir araç alıyor dolayısıyla ortada değer kaybı diye bir şey kalmıyor
Old 08-01-2014, 14:13   #7
detay82

Ancak sigorta şirketi veya araç malikinin icra takibine itiraz etmesi halinde icra inkar tazminatını da göz önüne almaları gerekiyor.
Bakalım artık bir deneyim olacak bana.
Old 09-01-2014, 13:34   #8
Av.Yüksel Eren

Alıntı:
Yazan detay82
Ancak sigorta şirketi veya araç malikinin icra takibine itiraz etmesi halinde icra inkar tazminatını da göz önüne almaları gerekiyor.
Bakalım artık bir deneyim olacak bana.

Sayın detay82,

İcra inkar tazminatı için alacağın likit olması gerekir. Hasar bedeli/tazminatı likit alacak olarak kabul edilmemektedir; bu nedenle icra inkar tazminatına hükmedilemez.

Saygılar,

Av. Yüksel Eren
Old 09-01-2014, 17:31   #9
De jure

Sayın Detay;
Bilgi ve tecrübelerim doğrultusunda bu hususta hukuki düşüncem, kati suretle sorumlu olan sigorta şirketine-araç malikine ve araç sürücüsüne karşı ticaret mahkemesinde uyuşmazlık konusu dava değerinin belirli olması sebebiyle oluşan zarar üzerinden dava ikame etmenizdir. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi