Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçi Alacaklarında Zamanaşımı

Yanıt
Old 29-05-2007, 12:44   #1
salimengin

Varsayılan İşçi Alacaklarında Zamanaşımı

Arkadaşlar 10 yıllık kıdemi olan bir işçi ölüyor.Sigorta pirimleri ölümünden 10 gün önce yatırılmış.İşçi ölünce bu durum anlaşılıyor.Bu kişinin Alacakları 5 yıllık zamanaşımına tabi midir???
Old 29-05-2007, 14:38   #2
Av.Engin Özoğul

Hangi alacakları?
Old 29-05-2007, 20:06   #3
salimengin

Kitap İşçi Alacakları

Hizmet tespitinde zamanaşımını sormuştum.Sözkonusu işçinin emekli olması gerekirken olamaması nedeniyle uğranılan zararın neye göre tespit edileceğini öğrenmek istiyordum...
Old 29-05-2007, 21:15   #4
Av.Nazlı Yolaç

Hangi alacakları? sorusu güzel bir soru.
İş hukukunda alacağın çeşidine göre farklı zamanaşımı süreleri var. Ayrıca sigorta primlerinin 10 gün önce yatırılması ile işçi alacağının bağlantısı nedir, onu da anlamadım. Soruyu detaylandırmanız, hangi alacağın ve ne zaman doğan alacağın zamanaşımını soruyorsunuz? bunlara açıklık getirince yardımcı olmak mümkün olablilir...
Old 30-05-2007, 00:37   #5
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan 5 yıl diye hatırlıyorum

Herkese merhaba!

Hizmet tespiti davasının iş akdinin sona erdiği tarihi takip eden seneden itibaren 5 yıl hak düşümü süresi olduğunu hatırlar gibiyim.
Tabii ki burada akit işçinin ölümüyle sona erdiği için, bu durumda mirasçıların bu davayı açmada hak ve menfaatleri olup olmadığı tespit edilmelidir.

Emm:ree
Old 30-05-2007, 10:42   #6
Av.Nazlı Yolaç

Sn.Lalende,
5 yıllık süre hak düşürücü süre değil, zamanaşımı süresidir, bazı işçi alacakları için. Ayrıca iş aktinin sonunda mı, alacağın doğduğu anda mı başlayacağına ilişkin yargıtayın değişik görüşleri var. Bu nedenle konuyu anlamadan yardımcı olunamayacağını söylemiştim. Ayrıca açılmak isyenen davanın hizmet tespiti davası olup olmadığını da ben hala anlayamadım, sorudan.
Old 30-05-2007, 11:16   #7
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan Soru Hİzmet Tespİtİ Hakkinda !

Soruyu soran 2. mesajında hizmet tespiti zamanaşımını sorduğunu belirtmiş, ben de onun için 5 yıllık hak düşürücü süreden bahsettim.

Emre
Old 30-05-2007, 11:47   #8
Av.Nazlı Yolaç

ben ilk mesajı yazarken, soruyu soranın ikinci sorusunu görmedim, iyi mi?
sonra da geçmişe bakmadan, kaldığım yerden cevap yazdım,
yaşlılık işte
neyse,
hizmet tespitinde de 5 yıllık hak düşürücü süre, eğer murisin hayatta olduğu süre içinde dolmamışsa, mirasçılar açısından, murisin ölüm tarihinden itibaren başlayacağına dair Yargıtay kararı vardı.
Ayrıca, işe giriş bildirgesi veya prim bildirgesi verilmiş de primleri yatırılmamışsa bu süre işlemiyor zaten, Yargıtay'ın yerleşik görüşü böyle.
Bir de murisin prim günleri veya sigortalılığı yeterli olduğu takdirde, dava açacak mirasçılar maaş bağlanabilecek yani buna hak kazanabilecek durumda iseler, yani dava açmakta hukuki menfaatleri varsa bu davayı açabilirler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi