Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ödenmeyen kira için ihtarname

Yanıt
Old 07-09-2007, 12:44   #1
yalım

Varsayılan ödenmeyen kira için ihtarname

iyi günler
ödenmeyen kira alacağının tahsili için ihtarname hazırlayacağım.elinizde örneği varsa iletebilirmisiniz.Şimdiden teşekkürler
Old 07-09-2007, 13:11   #2
Mustafa O.

İhatarnameni herhangi bir özelliği yok, ödmediğin şu kirayı öde ihtar ediyorum cümlesi yeterli.

Lakin ödenmeyen kira için ihtarname göndermene gerek yok. İhtarname yerine daha az masrafa mal olacak 13 Örnek (eski 51 örnek) Ödeme emri göndersen dayha iyi olur. Belirttiğim gibi hem daha az masraflı ve hem de zaman bakımından daha karlı. 13 örnek ödeme emri aynı zmanda ihtar yerine de geçiyor. 13 örnek ödeme emrinin tebliği üzerine borçlunun ödeme emrine itiraz etmiş olması halinde diye devam edip konuyu anlatacaktım ama bunlar zaten Baki Kuruda yazıyor.
Old 07-09-2007, 13:15   #3
Av.bozkara

elimde örnek yok ancak yazılacak şeyler belirlidir;

.....Noterliği'ne,
Keşideci:
Vekili :
Muhatap :
Konu : ../../2007 tarihli kira sözleşmesi gereğince .... ayına ilişkin kira bedelinin ödenmesi ihtarıdır
Açıklamalar:
Sayın Muhatap;
. ...tarihli kira sözleşmesi çerçevesinde .....adresteki taşınmazda kiracı olarak ikamet etmektesiniz. müvekkil ile yapılan bu ../.../... tarihli sözleşmeye göre kararlaştırılan ....ayına ilişkin kira bedeli tarafınızca ...... tarihinde ödenmesi gerekirken ödenmemiştir. Borçlar Kanunu' nun 260.maddesi gereğince kira bedelinin ihtara rağmen ödenmemesi kira sözleşmesinin tektaraflı feshini sağlayan bir sebeptir. Bu nedenlerle kira bedelini (6) gün içerisinde ödemeniz bu süre içerisinde ödenmediği takdirde BK 260 gereğince iş bu 6 günlük sürenin hitamında .../.../ tarihli kira sözleşmesinin fesholunacağı ve kira bedeli,bedelin ferileri ve müvekkilin uğradığı/uğrayacağı her türlü zarar ve ziyanın tazmini için hakkınızda yasal yollara başvurulacağı hususu vekaleten ihtar olunur.

Keşideci
......
Vekili
Av..........

Saygılarımla,
İyi Çalışmalar
Old 07-09-2007, 13:23   #4
Av.Suat Ergin

Sayın av.bozkara yazdığınız şekilde bir ihtarname keşide ederseniz, kicacıyı temerrüde düşürmüş olur musunuz?

Saygılarımla
Old 07-09-2007, 14:03   #5
avalaattin61

Sayın Ergin'e katılıyorum. İhtarda belirttiğiniz 6 günlük ödeme süresinin hangi tarihten itibaren işlemeye başlayacağını belirtmek zorundasınız. (Örneğin, "işbu ihtzarı tebellüğ ettiğiniz tarihten itibaren 6 gün içinde..." gibi)
Old 07-09-2007, 14:03   #6
Av.bozkara

aksini düşündürecek bir şey yazmadığımı sanıyorum...
Old 07-09-2007, 14:15   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.bozkara
aksini düşündürecek bir şey yazmadığımı sanıyorum...

Sayın Av.bozkara,

Kira süresinin 6 aydan az olduğunu nereden anladınız?

Saygılarımla
Old 07-09-2007, 14:21   #8
Av.bozkara

Sayın Ergil,
Soruyu soran arkadaş taslak bir ihtarname istemişti bende taslak olarak bir ihtarname gönderdim. İlgili kanun maddesi çerçevesinde gerekleri düzenlemeleri yapmak kendi yükümlülüğündedir. Ben sadece yazılacakları başlık olarak belirttim. İçerikte gerekli düzenlemeleri elbetteki kendisi yapacaktır.
Old 07-09-2007, 14:29   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.bozkara
Sayın Ergil,
Soruyu soran arkadaş taslak bir ihtarname istemişti bende taslak olarak bir ihtarname gönderdim. İlgili kanun maddesi çerçevesinde gerekleri düzenlemeleri yapmak kendi yükümlülüğündedir. Ben sadece yazılacakları başlık olarak belirttim. İçerikte gerekli düzenlemeleri elbetteki kendisi yapacaktır.

Soru sahibinin sorusundan bu konuda tecrübesi olmadığı anlaşılmaktadır.

Siz de ilk mesajınızda;

Alıntı:
elimde örnek yok ancak yazılacak şeyler belirlidir;

şeklinde kesin beyanda bulununca, merak etmiştim.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi