Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimin Gerçek Gelirini Nasıl İspatlayabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 25-11-2007, 17:34   #1
Konuk

Varsayılan Eşimin Gerçek Gelirini Nasıl İspatlayabilirim?

eşimle anlaşmalı boşanma aşamasındayız.Tüm konularda anlaşma sağladımız halde talep ettiğim yoksulluk nafakasından dolayı (ben çalışmıyorum) aramızda sorun çıktı.Şöyle ki eşim(bay) asgari ücretle çalıştığını bordrosuyla belgeleyebilir.Ama ben eşimin işi dolayısyla bazı zamanlarda daha fazla para aldığını biliyorum.Bu da elden olduğu için ve tam net rakkam belli olmadı için ispat edemem.Fakat oturduğumuz kiralık konutun kirası+yakıtı zaten 400 ytl. artı kredi kartı (benim adıma olan kartlar)harcamalarımız var.Ailesinin geçimimize yardım ettiğini belirteceğini ki böyle bişey yok.Eşim(bay) bunları söylediğimde hiçbir şey ispat edemeyeceğimi asgari ücretli bordrosunu hakime sunacağını bana aylık 450YTL.yoksulluk nafakası vereceğini söylüyor.Ben eşim(bay) net gelirini nasıl ispatlaya bilirim.
Old 26-11-2007, 08:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Tüm konularda anlaşmış ama nafaka konusunda anlaşmamışsanız ,anlaşmalı boşanma olmayacaktır.Anlaşmalı boşanmanın temel şartı boşanmanın mali sonuçlarına ve varsa velayete ilişkin tüm konularda anlaşma sağlanmasıdır.

Bu nedenle çekişmeli bir dava sürecine hazırlıklı olmakta yarar bulunmaktadır.

Eşinizin gelirinin tek göstergesi sadece maaş bordrosu değildir.Bu elbette önemli bir göstergedir.Fakat uygulamada pek çok işyerinin çalışanlarını asgari ücretten sigortalı gösterme uygulaması karşısında gelirinin daha fazla olsuğunu sizin ispatlamanız gerekmektedir.

Eşinizin banka kayıtları,telefon faturası, kredi kartı harcamaları,evin geçimi için rutin harcama belgeleri ve hayat standardını gösteren her türlü delili dosyaya ibraz etmenizde yarar var.

Ayrıca işyerine yazı yazılarak maaş dışında kendisine ödenen diğer gelirlerinin de bildirilmesini istemelisiniz.

Bir avukattan yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 28-11-2007, 11:31   #3
runzo_200

Varsayılan nafakayı ödemezse

merhaba

yardımlarınız için teşekkür ederim.Az önce okuduğum konu benimde başıma gelecek.450YTL lik rakkamı kabul ettim.Anlaşmalı olarak boşandık.Adıma olan kredi kartına 1000 YTL lik bakiyeyi de ödemeyi kabul etti.Fakat arkadaşın durumu gibi ödemeyecek.Hatta nafakayı yatırmayacak.İcra takibi önermişsiniz arkadaşa.Fakat benim durumumda icra takibi yaptırsam ne olacak?Sadece resmiyette asgari ücret maaşı var.Üstüne kayıtlı ne menkul ne de gayrimenkul var.Bu durumunda asgari ücret olan maaşından kesinti yapılıp bana ödenecek o da taahhüt ettiği rakkama karşılık gelmeyecektir.
Old 28-11-2007, 14:08   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kaygılarınızın bir çogunda haklısınız.

Kayıtlı ekonominin etkin olmadığı durumda mağduriyet de kaçınılmaz görünüyor.

Fakat bir konuda hala hukuken yapılabileceklerin olduğunu belirtmek isterim.

Nafakanın ödenmemesi suçtur.Ödenmeyen her ay için ayrı ayrı suçtur.

Bu nedenle mahkeme ilamını icra takibine konu yapmanız ve ödenmediğinde İcra Mahkemesine başvurarak cezalandırılmasını isteme hakkınız bulunmaktadır.

Ceza ;ancak borcun tamamı ödendiğinde infaz edilmeyecektir.

Bu etkili bir hukuksal yoldur.

Hukuka ve adalete olan inancınızı korumanız dileği ile..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi