Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Go

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2007, 14:20   #1
cLaW

Varsayılan Go

Go, tahta üzerinde oynanan iki kişilik bir strateji oyunudur.

Go çok eski bir oyundur. Çin kökenli olmasıyla birlikte bütün Doğu Asya'da tanınır ve oynanır. Oyunda siyah ve beyaz renklerdeki küçük ve yuvarlak taşlar kullanılır. Oyuna siyah başlar. Sırası gelen oyuncunun kendi taşını oyun tahtasındaki mümkün olan bir yere yerleştirmesiyle oyun devam eder. Tahtaya konulan taşlar esir alınmadığı müddetçe oyun sonuna kadar hareket etmezler. Tüm taşlar aynı değere sahiptir ancak birbirleri arasındaki stratejik konum oyunun yapısını belirler. Oyun sonunda en çok alana sahip olan oyuncu oyunu kazanmış olur.

Oyunun temel amacı şöyle bir benzetmeyle açıklanabilir: İki general bir bölgeyi kontrol altına almak istemektedir. Bunun için ilk önce gözetleme kuleleri dikerler ve sonra da kendileri için güvenli bir pozisyon kurmaya çalışırlar. Oyunun amacı rakibi tamamen ortadan kaldırmaktan veya taşlarını esir almaktan çok onun karşısında avantajlı bir konuma geçmek, kendi taşlarınızla mümkün olabildiğince çok alanı kontrol altında tutmaktır.

Go, kuralları çok basit olmakla birlikte oldukça karmaşık bir oyundur.
Go oyununda satrançtaki gibi taşların hareket kabiliyetleri sınırlı olmadığından bir taşı oynayabileceğiniz çok fazla yer vardır. Satranç oyununda ilk yarım hamle için 20 olasılık , ikinci yarım hamle için 20, tam hamle (bir beyaz bir siyah) için 400 olasılık vardır. Go oyununda ise ilk taş (siyah) için 361 olasılık , ikinci taş (beyaz) için 360 olasılık, toplam 129.960 olasılık vardır. Hamle çeşitliliği o kadar çoktur ki bir go oyuncunun ustalaşma evresi ömrünün sonuna kadar sürebilir.
Goda hesaplı hareket etmek (strateji) önemli olsa da, oyunun tek önemli noktası değildir.
Go, insanı düşündüren yönüyle meditasyona ilham verebilir, hatta insanın iç dünyasına bir ayna tutarcasına kendi kişiliğini ve dahası karşısındaki rakibin kişiliğini daha yakından tanımasına yol açar.
Go birçok atasözünün çıkış noktası olmuştur, çünkü go hayatın gerçeklerini minyatür halde yansıtmaktadır.
Old 16-09-2007, 14:39   #2
Armağan Konyalı

Sayın claw

Ülkemizde GO oynayan kimse, GO oynanan bir mekan, Türkçe bir internet sitesi var mı?

Saygılarımla

Old 16-09-2007, 14:56   #3
cLaW

Sn Konyalı ;
Go oynayan bir kimse,beni de sayarsanız bir çok insan mevcut..
Go oynanan bir mekan,cafelerde Go oyunu mevcut,oynayabilecek bir arkadaş bulabilirseniz zevkle oynayabilirsiniz..
Bursa'da Capello denilen bir cafe'de turnuva yaptıklarını daha bugün öğrendim..
Go federasyonu 1989 Odtü Go topluluğu kurulmuş,1995 de Go oyuncuları derneği kurulmuş..
Bildiğim kadarıyla türkçe internet siteleri bu konuda yetersiz,yalnızca handikaplar ve sorular veriyorlar ki kanımca bilgisayarda Go oynamak sinemada bir film izlemekle 37 ekranda aynı filmi izlemek arasındaki fark gibidir..

Go ve Bilgisayarlar ile ilgili wikipedia'da yazan bölüm :

IBM'in geliştirmiş olduğu Deep Blue bilgisayar satranç sistemi, en sonunda 1997 yılındaki bir maçta Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasparov'u yendi. Elbette ki bu durum, Deep Blue her insandan daha "güçlü" şeklinde basitleştirilebilir; ancak şunu söyleyebiliriz ki; yeryüzünde ancak bir avuç insan Deep Blue'yu alt edebilecek yetilere sahiptir.

Buna karşılık, günümüzde mevcut olan en güçlü Go programını yenebilecek insan sayısı milyonlarla ifade edilmektedir (Bilgisayar dünyası Go oyunu ile 40 yıldan uzun bir zamandır tanışıyor). Madalyonun öbür yüzünde ise, günümüzdeki programcılar en iyi dereceleri olan 10 kyu seviyesini geliştirmiş olmaları ile övünebiliyorlar. 10 kyu ile, yani bir amatör dan oyuncusu derecesinden neredeyse bir düzine "taş" daha zayıf seviye ile (Seviyeler arasındaki her sayı farkı 1 "taş" olarak kabul edilir. Örneğin 1 dan, 2 kyu seviyesinden 2 taş yüksektir).

Bilgisayarların oynadığı Go'daki gelişimi izlemek, beraberinde bilgisayarlar için düzenlenen Go turnuvalarının ve yarışmaların başlamasını da getirmiştir. Bunlar arasında en ünlüsü, 1.600.000 dolarlık Ing Ödülü'dür hiç kuşkusuz. Bu devasa ödül, profesyonel bir Go oyuncusunu yenebilecek programın tasarımcısına Ing Chang-Ki Wei-Chi Eğitim Fonu tarafından 1985-2000 yılları arasında vaat edilmiştir. Ancak bu süre zarfında kimse ödülü kazanacak tasarımı gerçekleştirememiş ve önceden belirlenen limit sonunda, vaat edilen ödül de ne yazık ki kaldırılmıştır. Günümüzde bu ödülün süresinin uzatılması hâlâ ümitle beklenmektedir
Old 16-09-2007, 16:25   #4
ecesaka

Go oyunun ilk olarak Trevanian'ın Şibumi adlı kitabında duymuştum ve oldukça merak etmiştim. Sonra aşağıda linkini vereceğim siteyi ziyaret ederek birkaç oyun denemesi yaptım... Bu tür oyunlarda yetenekli olmadığımı fark etmek için uzun süre beklememe gerek yoktu...

İşte internet üzerinden Go oynamak isteyenler için link:

http://www.gokgs.com/
Old 16-09-2007, 16:48   #5
cLaW

Ben'de aynı kitap ile 1996 senesinde tanışmıştım,Nicolai Hell çok ilginç bir karakter idi,ve Go oyunu çok ilginç gelmişti..Bir kaç yıl sonra kendime bir tahta ve taşlarını edindim ve çevremdeki bir kaç kişiyle beraber oynamaya başladık..hala da oynayacak fırsatlar ve insanlar bulduğum zaman zevkle oynarım..

ve hala çok ilginç gelen Murphy Go yasaları :

1) murphy’nin yasası:

“eğer bir şeyin yanlış gitme olasılığı varsa, yanlış gider”
· oyunu kazandığınızı düşündüğünüz anda kaybedersiniz.
· oynanabilecek bir çok kötü hamle arasından, zayıf oyuncu en kötüsünü seçer.
· zayıf oyuncu uzun süre düşündükten sonra, taşlarının ölmesini sağlayan tek hamleyi oynar.
· her çözüm yeni sorunlar yaratır.
· taşlarınız ölmüş gibi görünüyorsa daha fazla üzerinde durmayın.

2) gelişim yasası

· joseki çalışırsanız iki seviye gerilersiniz.
· meijin joseki bilmez.
· iyi başlayan bir oyun kötü bitecektir. kötü başlayan bir oyun daha kötü biter.
· düşünmek, zayıf oyuncular için, uyumakla eşdeğerdir.
· taşları esir edebilirsiniz, ama oyunu kazanamazsınız.
· rakibiniz sizden güçlüyse ve onun sinirlendirmişseniz, hiç şansınız yok demektir.

3) go oyununda dövüş yasası:

· kanlı bir dövüş yaşamadan oyun kazanan hiç bir usta yoktur.
· çoğu zaman yardım için kullanılan taşların kendisi bizim için birer engel oluşturur.
· saldırı en iyi savunmadır.
· iki çeşit şans vardır: kötü şans (sizinki) ve iyi şans (rakibinizinki)
· arka arkaya üç iyi hamle yapamazsınız.

4) murpholoji’nin go oyununa uygulanması:

· eğer size eğlenceli geliyorsa oyundur, size rahatlık veriyorsa hobidir. eğer sizi sinirlendiriyorsa bu go oyunudur.
· oyun biter bitmez en iyi nasıl oynamak gerektiğini anlarsınız.
· hiçbir hamle planlandığı gibi bir sonuç doğurmaz.
· en yararlı tavsiye unutmuş olduğunuzdur.
· eğer yaptığımız hatalardan öğreniyorsak, go oyuncuları en çok öğrenen insanlardır.
· joseki çalışarak geçen süre gelişmeyle ters orantılıdır.
· fırsat he zaman en elverişsiz zamanda gelir.
· eğer iyi ve kötü tavsiyeyi ayırt edebiliyorsanız tavsiyeye ihtiyacınız yok demektir. . .

"chess is a game of destruction and Go is a game of construction"
Old 16-09-2007, 18:23   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
"chess is a game of destruction and Go is a game of construction"

Sayın claw

Yukarıdaki cümleyi aşağıdaki gibi çevirdim:

''Satranç YAPI YIKMA oyunudur; Go ise YAPI KURMA oyunudur.''
Old 16-09-2007, 18:58   #7
cLaW

Sn Konyalı ; Çevirinizde herhangi bir yanlışlık görememekle beraber,o sözün anlayabildiğim meali şu dur :
Satrançta her taşın belirli bir puanı vardır,örneğin :

Vezir........9 puan
Kale.........4,5 puan
Fil............3 puan
At............2,5 - 3 puan
Piyon.......1 puan

karşınızdaki oyuncuyu yenebilmek için onun taşlarını oyun dışına çıkartmak(yemek) zorundasınız,oyunun en basit kuralı budur.Ya rakibinizin en değerli taşını (şah) yiyeceksiniz ya da rakibinizden daha çok puan veren taşları yiyeceksiniz.

Fakat Go oyununda asıl amaç,rakip oyuncunun taşlarını yemek ya da esir etmek değil,19*19'luk kare alan içerisinde en fazla alana sahip olmak..

Halkımız "Go" denildiğinde "-ha,evet biliyorum,çin satrancı" diye cevap veriyorlar,fakat bilmedikleri iki oyun arasındaki fark,Trevenian'ın Şibumi kitabında söylediği gibi "Satranç tüccarların,Go felsefecilerin oyunudur"
Old 16-09-2007, 19:05   #8
keklik

Ben de gerçekten merak ettim GO'yu ,güzel bir oyun sanırım
Ayrıca bahsettiğiniz kitap da ilgimi çekti.İlk fırsatta alıp okumak istiyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05393195 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.