Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

ihmal

Konuyu Kilitleyin
Old 04-01-2010, 18:52   #1
Konuk

Mahçup ihmal

ben bundan4 yıl önce rektumca tanısı konulan bir hastayım.benim doktorum benimle ilgilenmedi.ilk etapta bagırsakta ülser olduğu söylenildi.daha sonra rektumca tanısı konuldu.buarada ülserken ameliyat edin dediğimde doktor sen kansermisin biz seni ameliyat edelim dedi.ben ameliyat olalı3 sene oldu şimdi ben çok zorluklar çekiyorum ve bu doktora dava acmak istiyorum .bu mümkünmüdür böyle bir hakkım varmı sizlere onu sormak istiyorum şimdiden teşekkürler iyi günler
Old 05-01-2010, 10:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Hekimle hasta arasındaki ilişki vekalet ilişkisidir.Hekim kusuru ile yolaçtığı Her türlü zarardan sorumludur.Hekim, hastasının zarar görmemesi için, mesleki tüm şartları yerine getirmek, hastanın durumunu tıbbi açıdan zamanında ve gecikmeksizin saptayıp, somut durumun gerektirdiği önlemleri eksiksiz biçimde almak, uygun tedaviyi de yine gecikmeden belirleyip uygulamak zorundadır. Asgari düzeyde dahi olsa, bir tereddüt doğuran durumlar da, bu tereddüdünü ortadan kaldıracak araştırmalar yapmak ve bu arada da, koruyucu tedbirleri almakla yükümlüdür

2-Zararın öğrenilmesinden itibaren itibaren 5 yıllık zamanaşımı süresi başlar.BU nedenle süreye dikkate ederek karar vermenizde yarar bulunmaktadır.

3-Hastanenin özel mi,kamu hastanesi mi olduğunu belirtmemisiniz.Eğer özel hastane ise hem hekim hem hastane zarardan sorumludur.Genel mahkemeler görevlidir.

Kamu hastanesinde ise dava idareye karşı yöneltilmelidir.

4-Dava açmayı düşünme aşamasında hastaneden dosyanızın tam ve onyalı bir örneğinin tarafınıza verilmesini istemenizi,bu dosya üzerinden Üniversitelerin Adli Tıp Aanabilim Dalına başvurarak bilirkişi raporu düznelenmesini denemenizi öneriyoruz.Zira bu raporda belirtilecek kusur tespiti davanın önemli bir dayanağını oluşturacaktır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 05-01-2010, 11:26   #3
Konuk

Varsayılan ihmal

sayın avukat hanım ben askeri hastanede ameliyat oldum.şimdi hastaneye karsımı dava açmam gerekiyo. bana teşhis konulduğundan itibarenmi 5 senelik süre baslıyo.daha 5 sene olmadı.ve ben kolostomili bir hastayım ömür boyu böyle yasayacagım.ama 3seneden beri maddi manevi cok zorlanıyorum .raporluyum ama firma benden malzemenin tutarından fazla para istiyo. biz artık işin içinden çıkamıyoruz.ben şahısa dava açsam olmazmı.çünkü doktorun hatası hastahanenin değil.bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
Old 05-01-2010, 18:56   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
ben askeri hastanede ameliyat oldum.şimdi hastaneye karsımı dava açmam gerekiyo

Askeri hastane bir kamu kuruluşudur.Bu durumda hastanenin bağlı bulunduğu Bakanlığa karşı ve İdare Mahkemesinde davanın açılması gerekmektedir.
Doktorun ve varsa hastane işleyişine ilişkin kusuru ispatladığınızda bakanlık zararınıza göre tazminata mahkum edilecektir.Siz alacağınızı bakanlıktan alacaksınız.
Bu durumda bakanlık kusuru oranında kendi personeline dönüp zararı ödemesini isteyebilecektir.

Alıntı:
bana teşhis konulduğundan itibarenmi 5 senelik süre baslıyo.daha 5 sene olmadı.

Beş senelik süre hatalı işlemin yapıldığı veya işlem yapılmayıp zarara uğradığınızı öğrendiğiniz tarihtir.

Alıntı:
ben kolostomili bir hastayım ömür boyu böyle yasayacagım.ama 3seneden beri maddi manevi cok zorlanıyorum .raporluyum ama firma benden malzemenin tutarından fazla para istiyo. biz artık işin içinden çıkamıyoruz

Bilirkişi raporu ile davalı tarafın kusurlu olduğu tespşt edilmiş ise,bu durumda uğramış olduğunuz maddi zararları,katlanmak zorunda kadığınız harcamaları ispatlamak koşulu ile isteyebilirsiniz.Yaşama sevincinizin azalması,diğer kişilere göre daha az kaliteli hayat sürme,bazı eylemleri başkalarından daha fazla efor sarfederek yapmak zorunda kalma,yaşam faaliyetlerini dilediğiniz gibi sürdürememe yani kişilik ve sosyal değerlerinizde meydana gelen zararlarınız için de manevi tazminat talep edebilirsiniz.
Alıntı:
ben şahısa dava açsam olmazmı.çünkü doktorun hatası hastahanenin değil.

Hekimin davranışı mesleğinden ayrılabilen tamamen kişisel bir eyleminden kaynaklanıyorsa kişiye karşı genel mahkemelerde dava açılabilir elbette.Bu durum da bilirkişi raporunda belirtilecektir.

Daha önce de açıklandığı gibi dava açmadan önce alınacak bilirkişi raporu,dava planlaması konusunda size kılavuzluk yapacaktır.Böyle bir rapor olmadan hukuksal sürece başlanması risklidir.

Lütfen bu konuda çalışan bir avukattan hukuki destek alınız.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurunuz.Koşullarınız uygun bulunursa vekalet ücreti ödemeyeceğiniz bir avukat tarafınıza atanacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi