Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İİK.150/c şerhi, ipotekli taşınmaz için açılacak 2.icra dosyasına engel oluşturur mu?

Yanıt
Old 04-01-2012, 22:22   #1
advokat34

Varsayılan İİK.150/c şerhi, ipotekli taşınmaz için açılacak 2.icra dosyasına engel oluşturur mu?

Herkese merhaba.
Banka alacağı için ipotekli 5 taşınmaza ipoteğin paraya çevrilmesi dosyası açılıyor. tüm taşınmazlara kıymet takdiri yapılıyor. Ancak icra müdürü dosya alacağını karşıladığı için sadece 2 taşınmaz için ihale yapıyor. Satış yapılıp dosya infaz ediliyor. İcra müdürü, bu dosyada tüm taşınmazlar için ilgili tapu dairesine İİK.150/c şerhi için yazı göndermiştir.
Şimdi de aynı alacaklı banka yine aynı borçlulardaki başka kredi alacağı için, satışı yapılmayan ve ipotekli bulunan diğer 3 taşınmaz için yeni bir dosya açmak istiyor. Ancak icra müdürü, tapudaki İİK.150/c şerhi nedeniyle yeni dosya açılamayacağını ve ilk dosya infaz olunduğu için artık o dosyadaki diğer ipoteklerin başka dosyada kullanılamayacağını söylüyor.
Bu durumu nasıl aşarız? Bankanın alacağını alabilmesi için, bu ipotekli 3 taşınmazın satışını yapmanın yolu nedir ya da başka bir çözüm önerebilecek meslektaşlarımızın paylaşımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim
Old 04-01-2012, 22:37   #2
tiryakim

O ipotekler hangi kredi için verilmişse o kredi için kullanılır ... Borçlunun başka kredileri için ipotek verilen taşınmazlar kullanılmaz, kullanılamaz ...
Old 04-01-2012, 22:45   #3
advokat34

ipotekler, her iki kredi borcu için verilmiş ancak banka dosya açarken yanlışlık yapmış. İpotekli taşınmazları iki dosyası için bölmesi gerekirken (yani bir dosya için 2 ipotek, diğeri için 3 ipotekli taşınmazı satışa çıkarması gerekirken), tüm ipotekleri tek dosyaya koymuş. Bu dosyadan konulan İİK.150/c şerhi nedeniyle satışı yapılmayan 3 taşınmazı ipoteğini başka dosyada kullanamıyor.
Old 04-01-2012, 23:24   #4
tiryakim

Valla burda yapılacak pek birşey olacağını sanmıyorum...Bankanın kredi borçlusu ile konuşup kredi borçlusunun muvafakatını alıp ipotekli taşınmazlardan 3 tanesini diğer kredi dosyasına aktarmak olması gerekir diye düşünüyorum ben...
Old 05-01-2012, 13:10   #5
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan advokat34
Herkese merhaba.
Banka alacağı için ipotekli 5 taşınmaza ipoteğin paraya çevrilmesi dosyası açılıyor. tüm taşınmazlara kıymet takdiri yapılıyor. Ancak icra müdürü dosya alacağını karşıladığı için sadece 2 taşınmaz için ihale yapıyor. Satış yapılıp dosya infaz ediliyor. İcra müdürü, bu dosyada tüm taşınmazlar için ilgili tapu dairesine İİK.150/c şerhi için yazı göndermiştir.
Şimdi de aynı alacaklı banka yine aynı borçlulardaki başka kredi alacağı için, satışı yapılmayan ve ipotekli bulunan diğer 3 taşınmaz için yeni bir dosya açmak istiyor. Ancak icra müdürü, tapudaki İİK.150/c şerhi nedeniyle yeni dosya açılamayacağını ve ilk dosya infaz olunduğu için artık o dosyadaki diğer ipoteklerin başka dosyada kullanılamayacağını söylüyor.
Bu durumu nasıl aşarız? Bankanın alacağını alabilmesi için, bu ipotekli 3 taşınmazın satışını yapmanın yolu nedir ya da başka bir çözüm önerebilecek meslektaşlarımızın paylaşımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim
Merhabalar;

Satış yapılıp dosya infaz edildikten sonra diğer 3 taşınmazın kaydındaki 150/C şerhi kaldırılmadı mı? Bu şerhlerin kaldırılması gerekir.

Öte yandan; ipotek resmi senedinin (genellikle) 1. maddesinde ipoteğin hangi borç/borçlar için konulduğu yazılıdır. Burada genellikle "kullanılmış ve kullanılacak kredilere karşılık olmak üzere" şeklinde ifade edilir.

İpotek takibinde de fazlaya ilişkin haklar saklı tutulmuş ise yeni bir takip yapmaya engel olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi