Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İstisna Sözleşmesi - Teklif Onayı - Fatura Tutarına İtiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-12-2017, 11:48   #1
acemihukukçu

Mutsuz İstisna Sözleşmesi - Teklif Onayı - Fatura Tutarına İtiraz

Merhaba

Çalıştığım şirket başka bir firmaya su sızıntısı yüzünden tadilat yaptırdı. 40.000 tl fatura tuttu. Bizim şirketin mimarı, tadilat yapan firmanın teklifini imzaladı. Fatura işlendi. Ondan sonra patron, bu iş bu kadar tutmaz, 20.000 tl öderim ancak dedi. İade faturası yazdık yolladık ancak ilgili şirket faturayı kabul etmedi, mektup geri geldi. Henüz kısmi ödemeyi de yapmadık.

Bu durumda ne yapmalıyım? Ne yapabilirim?
Old 12-12-2017, 12:03   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Kavram

1.Tadilat işleri
2.İcap-Kabul
3.İşin teslimi ve kabulü
4.Fatura
5.Faturaya itiraz
Old 12-12-2017, 12:20   #3
acemihukukçu

icap kabul tadilat işlerinden önce gerçekleşti. ben belirtmek için yazdım o şekilde. bu tespitiniz dışında bana yardımcı olacak bir fikriniz var mı? İade faturası karşı taraf tarafından kabul edilmeyince ben ne yapabilirim?
Old 12-12-2017, 15:11   #4
Av. Can DOĞANEL

Şirketin mimarının imza yetkisi üzerinden gidilebilir. Yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesinde olması gerekeni çok aşan bir malzeme kullanımı ve işçilik bedeli tespit edilirse açacağınız menfi tespit davasında şansınız olabilir.
Old 12-12-2017, 16:31   #5
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Şirketin mimarının imza yetkisi - Av.Can DOĞANEL

Mimar yönünden TBK.
m.46- Bir kimse yetkisi olmadığı hâlde temsilci olarak bir hukuki işlem yaparsa, bu işlem ancak onadığı takdirde temsil olunanı bağlar.
m.547 vd. Ticari Temsilciler, Ticari Vekiller ve Diğer Tacir Yardımcıları
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi