Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Belgelenemeyen geliri olan eşten nafaka istemek

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-07-2010, 15:30   #1
Konuk

Varsayılan Belgelenemeyen geliri olan eşten nafaka istemek

Merhabalar;
Ben 1997 yılında evlendim ve şu anda 11 yaşında bir çocuğum var. Fakat eşim ile özellikle maddi sorunlarımız sebebi ile çok şiddetli kavgalar ediyoruz. bu kavgalar sırasında bana ve aileme küfürler ve hakaretler ediyor. artık bu küfür ve hakaretleri dayanılmaz noktalara geldi. çoğunlukla yaz aylarında birçok kez hiç haber vermeden başka illere gidip var olan paramızı harcayarak beni ve çocuğumu mağdur etti. artık bu habersiz gidişleri ve vurdumduymaz tavırlarına dayanamadığım zamanda da küfür ve hakarete başladı.
Ben de bu sebeplerle artık boşanmaya karar verdim. Fakat eşimin bir işi yok. varlıklı bir ailenin çocuğu olduğundan ailesinin kendisine tahsis ettiği aylık sabit bir geliri var, ailemizin de tüm geçim kaynağı ailesinden gelen bu gelirden ibaret. Bu para her ay düzenli olarak onun banka hesabına yatıyor.
Şu anda benim, eşimin yaptığı bireysel harcamaları sebebi ile de kendi üzerime aldığım bir banka kredisi borcum bulunuyor.
Öğrenmek istediğim konu, eşimden şu anda boşanırsam, kendisinden nasıl bir tazminat ve nafaka talebinde bulunabilirim? aslında şimdiye kadar yaşam standardımız oldukça yüksekti ve çocuğumuzu özel okulda okutabiliyorduk. fakat boşanırsam benim bu yaşam standardını devam ettirebilecek bir gelirim olmayacak ve çocuğum da benimle birlikte madur olacak çünkü eşim boşanmam halinde babasının ona tahsis ettiği geliri benimle paylaşmayacağını söylüyor. eşimin ailesi oldukça varlıklı insanlar. acaba çocuğuma onlardan nafaka talep edebilir miyim? böyle bir durumda yasal haklarım neler olabilir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-07-2010, 22:27   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davanızın içinde çocuğunuzun velayetini, çocuğunuz ve kendiniz için dava tarihinden itibaren işlemeye başlayacak şekilde tedbir nafakası ve boşanma kararı verilip bu kararın kesinleşmesinden sonra da yoksulluk(sürekli bir geliriniz yoksa verilir) ve iştirak (çocuk için verilir)nafakaları olarak devam etmesini talep edebilirsiniz. Çocuğnuuz kendisini ifade edebilecek yaştadır. Velayet hususunda görüşü alınabilecektir. Yüksek yararı kimin yanında olmasını gerektiriyorsa velayet ona verilir.

Yine maddi tazminat ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Nafakanın miktarı sizin ve çocuğunuzun gereksinimleri göz önüne alınarak ve eşinizin ispatlayabildiğiniz GERÇEK mal varlığı üzerinden belirlenecektir.

Eşinizin gerçek gelirleri ve mal varlığını ispatlarken, banka kayıtlarından, tapu sicil müdürlükleri ve trafik tescil kayıtlarından yararlanabilirsiniz. Yine tanık anlatımları kullanılabilir.

Nafakanın ödenmemesi SUÇTUR. Ancak bunun için öncelikle İCRA TAKİBİ yapılmadır.

Maddi tazminat, sizin mevcut ve beklediğniz menfaatlerinizin ortadan kalkması sebebi ile verilir. (Miras hakkınızın kalmaması, yeniden evlenme şansınızın azalması, mevcut desteği kaybediyor olmanız gibi..)

Manevi Tazminat ise, kişilik haklarınızın zarar görmesi nedeni ile verilir. Sürekli şiddete maruz kalmak, hakaret görmek vs..

Tabii bu durumu ispatlamanız gerekecektir. Boşanma davası içinde eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olduğunu, en yakın akrabalarınızın, arkadaşlarınızın veya komşularınızın tanıklığından, savcılık soruşturmaları, doktor raporları, telefon dökümleri,mektup..vs. delillerden yararlanarak ispatlayabilirsiniz.

*Eşinizin ailesinden çocuğunuz için nafaka talep etmeniz boşanma dosyası içinde mümkün değildir. Ancak eğer baba çocuğuna bakmaz, nafakasını ödemez ve çocuğunu sefalet içine düşürür ise, yardım nafakası adı altında bir taleple dedenin mal varlığı yerinde ise ona davanın ancak bu şekilde açılabileceğini düşünüyorum.

Sayın Katılımcı,

Davanın doğru ve eksiksiz açılması, ispatı ve nafakaların hükmedilebilecek tazminatların tahsili uzmanlık gerektirmektedir.

Avukat desteğini doğrudan almanız yararınızadır.

Saygıyla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi