Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nikah Işlemleri Sırasında Geçmiş Evlilik Kayıtlarının Görünmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-03-2009, 14:42   #1
Konuk

Varsayılan Nikah Işlemleri Sırasında Geçmiş Evlilik Kayıtlarının Görünmesi

ben 19 yaşındayken 1991 yılında yurtdışında kalabilmek için halamın oğlu ile anlaşmalı olarak yani formalite bir evlilik yaptım nikah türkiyede yapıldı sonrasında yurt dışından ailemin geri dönüş yapması sebebiyle bende döndüm ve nikahın iptali için türkiyede boşandım sonrasında 1994 yılında gerçek bir evlilik yaptım fakat 3 ay sonra anlaşamadığımız için boşandık şimdi tekrar evlenmeyi düşünüyorum evleneceğim insana yurtdışında yapılmış olan formalite evlilikten hiç bahsetmedim resmiyette 3. evlliğim olacak nikah işlemlerinde bu durum çıkarmı nüfustan alınacak olan vukatlı nüfus kayıt örneğinde çıkacağını duydum doğrumu
bunu görmesi onda şüpe uyandırıp gerçek evlilikmiydi diye düşünmesine sebep olabilir nikah işlemlerinde nüfustan istenen nüfus kayıt örneğini nikah dairesimi istiyo yoksa bizmi alıp götürücez birde eğer gözüküyosa gözükmemesi için ne yapabilirim teşekkürler
Old 30-03-2009, 15:39   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
ben 19 yaşındayken 1991 yılında yurtdışında kalabilmek için halamın oğlu ile anlaşmalı olarak yani formalite bir evlilik yaptım nikah türkiyede yapıldı sonrasında yurt dışından ailemin geri dönüş yapması sebebiyle bende döndüm ve nikahın iptali için türkiyede boşandım sonrasında 1994 yılında gerçek bir evlilik yaptım fakat 3 ay sonra anlaşamadığımız için boşandık şimdi tekrar evlenmeyi düşünüyorum evleneceğim insana yurtdışında yapılmış olan formalite evlilikten hiç bahsetmedim resmiyette 3. evlliğim olacak nikah işlemlerinde bu durum çıkarmı nüfustan alınacak olan vukatlı nüfus kayıt örneğinde çıkacağını duydum doğrumu
bunu görmesi onda şüpe uyandırıp gerçek evlilikmiydi diye düşünmesine sebep olabilir nikah işlemlerinde nüfustan istenen nüfus kayıt örneğini nikah dairesimi istiyo yoksa bizmi alıp götürücez birde eğer gözüküyosa gözükmemesi için ne yapabilirim teşekkürler

Nüfus kayıt örneğinde önceki evlilikleriniz tabii ki görünecektir. Görünmemesi için, hukuken yapacağınız bir şey bulunmamaktadır.

Alıntı:
KANUN NO: 3686
EVLENME KAĞITLARI VE BUNLARIN NÜFUS KÜTÜKLERİNE TESCİLLERİ HAKKINDA KANUN

MADDE 3 - Evlenme akidleri, evlenme işleri memurları tarafından doğrudan doğruya nüfus idarelerine bildirilir ve bu bildirmeğe müsteniden nüfus kütüklerine tescil edilir.
Türkiye haricinde yapılan evlenme akidleri, konsoloslar tarafından Hariciye Vekâleti vasıtasile bildirilir. Ancak Türkiye haricinde konsolosluklardan başka makamlarca yapılan evlenme akidleri nüfus idarelerine bildirilmesi mecburiyeti kocaya aiddir.

Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi