Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

ağrılarım

Yanıt
Old 22-09-2011, 17:42   #1
Konuk

Varsayılan ağrılarım

ben bel fıtıhı çeken bir hastayım bana kim kesim ameliyat olma kimiside ol diyor ama 2,5 senedir çalıştıhın fabrika şuanda bana sorun çıkarıp beni işten atmayı düşünüyo vede bana ameliyat yapacak doktor diyor ki ameliyattan sonra ağır işte çalışmıcan ben artık yürüyemicek haldeyim almanyada böle bi durum işçinin emeklisi demekmiş ben şimdi ne yapmalıyım
Old 23-09-2011, 09:20   #2
Nur Deniz

Sayın Konuk, ameliyat olup olmama konusunda tercih tamamen sizindir. Ameliyat sonrası olabilecekleri doktorunuz size anlatmak zorundadır.

Ancak ameliyat sonrası işvereniniz sizi ağır işte çalıştırmaya devam ederse bu durumda işverenle ilgili bir sorundur.

Geçmiş olsun dileklerimle.
Old 26-09-2011, 13:17   #3
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sayın Konuk,

Sn. Deniz'in de söylediği gibi cerrahi ya da medikal tedavi olup olmama kararı sadece sizin elinizde olup başka da hiç bir kimse sizin adınıza karar veremez.

Diğer taraftan işvereninizin de yükümlülüklerini unutmamak gerekir. Sonuçta onun da iş ve işçi güvenliğini korumak gibi sorumlulukları var. Ayrıca sağlık açısından uygun olmayan bir insanı ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırmak da suçtur.
Her insan her türlü işte çalışabilir diye bir kaide yok. Bu yüzden bir çok iş başlangıcında sağlık raporları istenmekte ve bu kurallarla amaçlanan toplumsal düzeyde çalışan güvenliğini sağlamaktır.

Bu sebeplerle eğer sağlık durumunuz çalıştığınız işe uygun değilse iş akdinizin feshi ya da işvereniniz tarafından sağlık durumunuzun elvereceği daha uygun bir pozisyona yerleştirilmeniz söz konusu olabilir.

Alıntı:
almanyada böle bi durum işçinin emeklisi demekmiş
Bizim mevzuatımıza göre;

*Malülen emeklilik için meslekte kazanma gücünün en az %60 oranında kaybetmesi ile en az 10yıllık sigortalı olmak ve bu süre içerisinde en az 1800 gün prim ödemek gerekiyor.

*Eğer ki bel ağrılarınızın meslek hastalığı veya iş kazasına bağlı olarak meydana geldiği tespit edilirse raporlanmış tedavi süreci boyunca geçici iş göremezlik ödeneği alabilirsiniz. Sürekli iş göremezlik ödeneği için ise meslekte kazanma gücünün en az %10 kaybedilmesi gerekiyor. Ödeneğin hesaplanmasında kazanma gücü kaybı göz önünde tutuluyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Belirttiklerinizden yola çıkarak söyleyebileceklerim bunlar.
Geçmiş olsun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03861308 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.