Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kusursuz tarafın davayı red etme isteği

Konuyu Kilitleyin
Old 23-05-2012, 01:16   #1
Konuk

Varsayılan kusursuz tarafın davayı red etme isteği

Eşimden şiddet görüyorum ancak boşanmayı istemiyorum. Eşimin bana açtığı davada boşanmayı istemediğimi belirttim. Hakim davayı kabul etti. Bizi boşadı. Kararı temyiz ettim. Şiddet görmeme rağmen boşanmak istememem hukuken kabul görmez mi? Haklarım azalır mı?
Old 23-05-2012, 08:14   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşimden şiddet görüyorum ancak boşanmayı istemiyorum. Eşimin bana açtığı davada boşanmayı istemediğimi belirttim. Hakim davayı kabul etti. Bizi boşadı. Kararı temyiz ettim. Şiddet görmeme rağmen boşanmak istememem hukuken kabul görmez mi? Haklarım azalır mı?

Sayın konuk,
Dava dosyanızı incelemeden kesin bir yargıya varmak ve sorunuza yanıt vermek mümkün değil. Bu konuda Medeni Kanun'daki kural şudur: "Davacının kusuru daha ağır ise, davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir."
Ayrıca, hakim önündeki delillere göre karar verir. Davanızda, eşinizden şiddet gördüğünüzü kanıtlayamamış, bu hususta yeterli delil gösterememiş olabilirsiniz. Davayı bir avukattan doğrudan hukuki yardım alarak yürütmeniz yararınıza olurdu, bu hususta hata etmişsiniz. Şimdi temyiz aşamasında bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.
Old 23-05-2012, 20:07   #3
Konuk

Varsayılan darp raporum vardı

darp raporum vardı .. ama benim psikolojik tedavi görmem evlilik birliği içinde beni kusurlu yaptı.. kararda öle yazıyor ... dediğiniz gibi tam oalrak kanıtlayamadım sanırım bazı şeyleri ama temyiz kararı bozulmazsa ve ben nasıl tekrar haklılığı kanıtlıcam ki temyiz eden ben değilim karşı taraf..( psikolojik tedavi görmek kusur mu sayılıyor hukuk davalarında..
Old 24-05-2012, 09:16   #4
uye8490

Sayın konuk,

İlk mesajınızda, eşinizin davacı olduğu boşanma davasının kabul edildiğini ve boşandığınızı, ancak kararı temyiz ettiğinizi belirtmişsiniz.İkinci mesajda kararı karşı tarafın temyiz ettiğini belirtmişsiniz.

-Karşı tarafın davası istemi gibi kabul edildiyse ,kararı temyiz etmesinde hukuki bir yararı yoktur.

Yapabileceğiniz en sağlıklı işlem, temyiz aşaması ile ilgili sizi bilgilendirmesi için bir avukattan hukuki yardım almaktır.Gerekçeli kararı okumadan, dosyanın ayrıntılarını bilmeden bilgi vermek,mümkün olmadığı gibi böylesi bir durum sizi yanıltabilir ve hak kaybına uğratabilir.
Old 24-05-2012, 13:31   #5
Konuk

Varsayılan teşekürler

öncelikte cevap için çok teşekkürler... karşı taraf kusurlu taraf yani davacı taraf için " darp var" demiş ilamda.. davalı tarafta sinirsel rahatsızlık olarak yine kusurlu bulmuş ve daha az kusurlu taraf olan davalı davayı kazanmış ve davayı açan taraf davayı kaybetti ve temyiz etti davalı taraf temyiz etmedi ... ( yanlışlıkla yanlış yazmış olduklarım için ilk yazıda özür dilerim) bu durumda sormak istediğim şu ki antidepresan kullanmak bir kusur sayılıyor mu.. bu nasıl adalet tir..
Old 24-05-2012, 14:18   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
öncelikte cevap için çok teşekkürler... karşı taraf kusurlu taraf yani davacı taraf için " darp var" demiş ilamda.. davalı tarafta sinirsel rahatsızlık olarak yine kusurlu bulmuş ve daha az kusurlu taraf olan davalı davayı kazanmış ve davayı açan taraf davayı kaybetti ve temyiz etti davalı taraf temyiz etmedi ... ( yanlışlıkla yanlış yazmış olduklarım için ilk yazıda özür dilerim) bu durumda sormak istediğim şu ki antidepresan kullanmak bir kusur sayılıyor mu.. bu nasıl adalet tir..

Sayın konuk,
Antidepresan kullanmak ya da psikolojik rahatsızlık değil, kişinin bu rahatsızlığı nedeni ile eşine karşı kötü davranışları kusur sayılır.
Dosyanızı bir avukata inceletirseniz, dosyanızı bilmeyen bizlerden daha isabetli yanıtlar verebilir.
Old 24-05-2012, 15:55   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin açtığı boşanma davasının kabul edilebilmesi için sizin az da olsa kusurunuzun varlığı tespit edilmelidir. Mahkeme de bunu yapmış.

Eşinizin temyizi, tazminat ve nafaka açısından olabilir.

Siz de kararı temyiz etmediğinizi söylüyorsunuz. Boşanmak istemiyorsanız kararı boşanma hükmü açısından temyiz etmeliydiniz.

Tazminat ve nafaka bağlanmasının şartlarını ve miktarlarını Yargıtay değerlendirecektir.

Dosyanızın takibinde bir avukattan DOĞRUDAN destek almanız gerekmektedir.

Ve yukarıda mesletaşlarım size aktarabildikleriniz kadarı ile yardımcı olmuşlardır. Ve belirttikleri gibi yapmanız gereken dosyanızı, eşinizin taleplerini, sizin taleplerinizi ve kararınızı bir avukata göstermektir. Bilgiyi ilk ağızdan almaktır.

Aksi halde yönlendirmelerimiz yarar sağlamayacaktır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi