Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj Sırasında Çalıştığım için Staj İptal Edildi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-12-2006, 08:49   #31
avtiyatro

ortaya bir öneri getirmekten bahsedenler en azından yanlış giden birşeyleri eleştirenlere göre ne yapabildiği de merak konusu tabi. avukatlık sınavına veya stajda çalışmaya karşıyız derken insanla, yanlış giden birtakım şeyleri düzeltme çabasında. bununda bir öneri niteliliğinde olabilir diye düşünmek lazım. öneri için illaki bir dosya ile karşınıza mi gelinsin:
Old 22-12-2006, 15:50   #32
faruksa

stajda çalışma yasağının kaldırılması çözüm olmayabilir ama stajyerlere kredi değilde staj boyunca sosyal güvence ve asgari gelir bağlanabilir.
Çalışmayı yasaklanmasına uygulamada bunu takip edebilecek mekanizmalar yok aslında.yani staj döneminde çalışıp kurumla ilişiğini kesmemiş ve hatta daha öncede söyledim, staj bitim belgesi alıp kurumun unvan sınavına girenler bile var.
Old 30-12-2006, 13:34   #33
faruksa

Varsayılan çalışma yasağı

Alıntı:

Tanıdığım hukuk mezunu bir öğretmen arkadaş, 2001 den sonra mezun olduğu için stajı yaptırılmadığından dolayı Adalet Bakanlığı ve Barolar Birliği aleyhine dava açtı. 2 iddiası var:
İlk olarak 2001 den önce hukuk fakültesine girdiğini ve o tarihte Avukatlık Kanunu öğretmenlere stajı yapma hakkı verdiği için sözkonusu hükme güvendiğini, kanundaki değişikliğin hakkında geçmişe yürütülmüş olduğunu ileri sürüyor. Bu durumun hukuki istikrar ve hukuki güvenlik ilkesine aykırı olduğunu dolayısıyla kanuna güveninin korunmadığını iddia ediyor.
İkinci iddiası ise daha genel nitelikte: Avukatlık stajının mesleki bir eğitim çalışması olduğunu ifade ederek, staj sırasında çalışma yasağı konmasının tüm avukat stajerleri açısından Anayasa ve İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu savunuyor. Asgari ücretin altında faizli bir niteliği taşıyan staj kredisi verilerek bu durumun ortadan kaldırılamayacağını, aksine bunun mesleğe başlamadan insanları borç yükü altına soktuğunu, stajerlerin çalışma haklarının elinden alındığını ve dolayısıyla bedava işgücü olarak kullanılarak sömürüldüğünü ileri sürüyor.
İşin en önemli kısmı ise 2003 te başlayan dava halen Danıştayda temyiz aşamasında. Bu sürecin dosya üzerinden görülen bir idari dava için yargılama sürecinin çok uzadığı görüşünde ve yakında konuyu "makul sürenin aşılması" ve "adil yargılanma hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle doğrudan İnsan Hakları Mahkemesine götürmeye hazırlanıyor.
Tanıdığım kadarı ile çok mücadeleci bir insandır ve bu sorunu çözmeden peşini de bırakacağını sanmıyorum.
Kendisine destek niteliğinde mülahazalarınız olursa tartışalım. Kendisine bu başlığı ileteceğim.
Saygılar.
http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=189281
Old 06-01-2007, 22:32   #34
imge_nil

Staj dönemimde çalışmanın yasak olduğu hususunda bir sorum olacak,benim br arkadaşım okulda araştırma görevlisi olarak kalmıştı ve aynı zamanda stajı devam etti .. bu yasal olmasa gerek.
Old 08-01-2007, 05:10   #35
Cest la vie

Alıntı:
Yazan imge_nil
Staj dönemimde çalışmanın yasak olduğu hususunda bir sorum olacak,benim br arkadaşım okulda araştırma görevlisi olarak kalmıştı ve aynı zamanda stajı devam etti .. bu yasal olmasa gerek.

Yasal olmadigini bizzat yasadigim ve stajimi iptal ettirmek durumunda kaldigim icin soyleyebilirim. Ancak sikayet etmenin kimseye bir yarari oldugunu sanmiyorum acikcasi..
Old 08-01-2007, 15:07   #36
faruksa

Şikayet konusunda sayın Güneyli ye katılıyorum.
Fakat bunun neden yasal olmadığı konusunda hukuk mantığı içinde gerekçeler bulmakta güçlük çekiyorum.Aksi görüşteki arkadaşlar bunu açıklarsalar sevinirim.Çalışmanın sınırlanması veya yasaklanmasına karşı değilim fakat stajyer avukatların çalışma şartlarının iyileştirilmesinin gerekililiğine inanıyorum.Kredi uygulamasının yetersiz olduğunu mevcut mali yükü artırdığını düşünüyorum.saygılarımla
Old 09-01-2007, 15:24   #37
Selçuk Kurt

Stajı yanan arkadaşlarımız için ve durum birde sigorta başlangıcı için olunca bu durumu esefle karşılıyoruz.Kesinlikle bir dayanışma içinde meslektaşlarımızın yanında olmalıyız.Birde bilgisi olan meslektaşlarımıza bir sual yöneltmek istiyorum.Avukatlık ruhsatnamesi için başvurdukdan sonra sigorta başlangıcı yapabilirmiyiz?
Old 09-01-2007, 18:10   #38
ibreti

Sn.Corpus animus;
SSK topluluk sigortası uygulamasında ruhsatın veriliş tarihin esas alıyor ve arada askerlik haricinde zaman boşluğu kabul etmiyor. Primleri ödemeseniz ruhsat tarihinden itibaren topluluk sigortası kapsamında kabul ederek eksik ödenen primleri faizi ile alıyor.

Başıma geldi
Old 10-01-2007, 10:14   #39
Selçuk Kurt

Sn.İbreti teşekkür ederim.Yalnız topluluk sigortası avukatlar için zorunlu olmakla birlikte sanırım büro açtıktan sonra topluluk sigortası prim ödemelerini yapabiliyorsunuz.Avukat yanında maaşlı olarak çalışan meslektaşlarımız SSK'lı oluyorlar ve sonra topluluk sigortasına geçiyorlar.Kısaca Avukatlık Ruhsatnamesi aldıktan sonra mı? Sigortalı olmak yerinde olur...
Old 11-01-2007, 22:44   #40
Canavar Avukat

Arkadaslar merhaba,
Yazdiklariniza istinaden kendimle ilgili bir sey ogrenmek istiyorum benim fakulte 2 hafta once bitti yalniz ogrenciyken hukukla ilgisi olmayan cesitli sirketlerde calistim 7 sene kadar ve ssk'liydim.1 senedir nerdeyse calismiyorum okulu bitirmek icin isten gucten cikmistim.
Simdi staj icin basvurdugumda ssk ile ilgili bir sey yapmam gerekiyor mu ?
Tesekkurler
Old 12-01-2007, 15:50   #41
faruksa

Alıntı:
Yazan Batur77
Arkadaslar merhaba,
Yazdiklariniza istinaden kendimle ilgili bir sey ogrenmek istiyorum benim fakulte 2 hafta once bitti yalniz ogrenciyken hukukla ilgisi olmayan cesitli sirketlerde calistim 7 sene kadar ve ssk'liydim.1 senedir nerdeyse calismiyorum okulu bitirmek icin isten gucten cikmistim.
Tesekkurler
Staj için istenen belgeler barodan baroya değişiyor,örneğin benim bağlı bulunduğum baro emekli sandığı veya ssk ya bağlı olmadığıma(sigortalı olarak çalışmadığıma) dair belge istemedi ama herhangi bir işte çalışmadığıma dair beyanda bulundum.Ve staj için gerekenler belgeleri vermeden önce istifa ettim.Daha sonra askı süresi başladı.
Çalışma yasağı geçmişe yürümüyor yani önemli olan staja başvuru ve staj süresince çalışmamaktır.Geçmişte yatırılan ssk primlerinin olumsuz etkisi olmaz.saygılar (Eksiğimiz yanlışım varsa arkadaşlarım düzeltir)
Old 12-01-2007, 15:50   #42
faruksa

Alıntı:
Yazan Batur77
Arkadaslar merhaba,
Tesekkurler
Staj için istenen belgeler barodan baroya değişiyor,örneğin benim bağlı bulunduğum baro emekli sandığı veya ssk ya bağlı olmadığıma(sigortalı olarak çalışmadığıma) dair belge istemedi ama herhangi bir işte çalışmadığıma dair beyanda bulundum.Ve staj için gerekenler belgeleri vermeden önce istifa ettim.Daha sonra askı süresi başladı.
Çalışma yasağı geçmişe yürümüyor yani önemli olan staja başvuru ve staj süresince çalışmamaktır.Geçmişte yatırılan ssk primlerinin olumsuz etkisi olmaz.saygılar (Eksiğim, yanlışım varsa arkadaşlarım düzeltir)
Old 12-01-2007, 17:42   #43
Kamaz

Bildiğim kadarı stajer arkadaşlardan birisi adliye stajını yaparken avukat yanında çalışmış ve bu nedenle stajı yakılmış ama Barolar Birliği avukat yanında çalışmanın mesleğe kabulle bağdaşmayan işlerden sayılamayacağına karar vermiş ve bu karar aleyhine Danıştayda açılan davada da Satejer Avukat lehine karar verilmişti.(yeni)
Old 01-02-2007, 09:31   #44
faruksa

Varsayılan Hukuk Fakültesi mezunu olup, Avukatlık Stajını yapamayan memur arkadaşlar!

Alıntı:

Kamu Kurumlarında memur olarak çalışmakta iken Hukuk Fakültesinden mezun olan ben ve birçok arkadaşımız avukatlık stajlarımızı, mevcut düzenlemeler nedeniyle yapamamakta ve mağdur olmaktayız. Mezkur düzenlemeler birçok hukuk fakültesi mezunu arkadaşımızı kanunsuz yollarla staj yapmaya ve avukatlık ruhsatı almaya sevk etmektedir.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 36.maddesinde “Avukatlık stajını açıkta iken yapanlara iki, memuriyette iken yapanlara bir kademe ilerlemesi uygulanır.” şeklinde düzenleme mevcuttur; ancak Avukatlık Kanunun 5.maddenin (d) bendinde Avukatlık mesleği ile birleşmeyen bir işle uğraşmamak gerektiği, Avukatlıkla Birleşemeyen İşler Başlığı altında düzenlenen 11.maddesinde Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemeyeceği, Staj başlığı altında düzenlenen 16.maddesinde de 3 üncü maddenin (a), (b) ve (f) bentlerinde yazılı koşulları taşıyanlardan, stajyer olarak sürekli staj yapmalarına engel işleri ve 5 inci maddede yazılı engelleri bulunmayanlar, staj yapacakları yer barosuna bir dilekçe ile başvuracağı belirtilmiştir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 36.maddesi ile Avukatlık Kanunun Avukatlıkla Birleşemeyen İşler Başlığı altında düzenlenen ilgili maddeleri arasında çelişki meydana gelmektedir.
Halbuki; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun Aylıksız İzin başlığı altında düzenlenen 108. maddesindeki “Aylıksız İzin Verilmesini Gerektiren Sebepler” arasına, “Avukatlık Stajını Yapmak üzere Kurumlarına Müracaatta Bulunan Memurlara Stajları Süresince Ücretsiz izin Verilir” ibaresi ile Avukatlık Kanununun “Avukatlıkla Birleşebilen İşler” Başlığı altında düzenlenen 12.maddesine, “Kurumlarından Avukatlık Stajlarını yapmak üzere aylıksız izin alarak görevlerinden ayrılan memurlar da İstisnalar arasındadır.” Şeklinde bir düzenleme yapılsa memur iken hukuk fakültesi mezunu olanların mağduriyetinin giderilmesi sağlanacaktır.
Bu düzenleme yapılırsa, Hukukun gerektirdiği şekilde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile Avukatlık Kanunu arasındaki çelişki ortadan kaldırılmış, Avukatlık Kanununun staj ile ilgili düzenlemelerindeki devamlılık esası tam ve adil olarak sağlanmış, memur olmaları nedeniyle avukatlık stajını yapamayan birçok Hukuk Fakültesi mezunu arkadaşlarımızın mağduriyetleri de önlenmiş olacak, staj yapabilmek ve ruhsat alabilmek için kanunsuz yollara başvurulmayacaktır.

Bu konuda yapılabilecek bir çok şey var:
1. buradan bir grub oluşturarak TBMM ye anayasal dilekçe hakkı çerçevesinde Av. Kan. na memur olan stajerler "ücretsiz izin" düzenlemesinin konulması talep edilebilir.
2. Milletvekilleri ve Başbakanlık Makamına konuyla ilgili müracaat kampanyasıaçılabilir.
3. Bu konuda staj başvurusu yapılıp reddini takiben konu idari yargıya taşınıp Anayasa'ya aykırılığı ileri sürülebilir (staj mesleki eğitim faaliyetidir ve Anayasal eğitim hakkı engelleniyor gerekçesiyle)
4. iç hukukta sonuç alınamazsa konu Avrupa İnsan hakları Mahkemesi ' ne taşınabilir. (Aslında genel olarak bakarsak; staj esnasında yeterli ve karşılıksız gelir sağlanmadan çalışma yasağının konulması "tüm avukat stajerleri" bakımından insan haklarına açık şekilde aykırıdır, temel hak ihlali niteliğinde bir işlemdir)
5. Barolar Birliği kanalını kullanmayı hiç düşünmeyelim derim; çünkü olan avukatları bile sınıflamaya çalışarak yeni avukatların pastadaki payını azaltmaya çalışıyorlar ki, stajerlerle ilgilenecekleri konusunda ümidim yok.
http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=207672
Old 01-02-2007, 15:12   #45
Canavar Avukat

Faruksa, cok guzel yazmissin dostum ama aslinda olmasi gereken her ne tur isle ugrasiyorsan ugras ozel sektor veya devlet sektorunde para kazanirken staj yapilabilmeli boyle sacma sey olmaz, madem bir yerde hizmet akti karsiligi is yapilamiyor o halde butun odeneklerimizi staj suresi boyunca devlet karsilamalidir. Bu bilgiler yeterli degil, isin icinde para kazanmak yok. Ben 29 yasndayim evi dondurmeye calisiyorum benim para kazanmam gerekiyor mutlaka bu nedenle zaten okul biteli 1 ay oldu hala staj baslatmadim, hakimlik savcilik sinavlarini bekliyorum, en azindan hasbel kader kazanirsak onun stajinda para kazaniyorsun. Yoksa rahat bir ekonomik durumum olana kadar da avukatlik staji yapmayacam cunku bana bakacak kimse yok. Insan dusunsukce sinirleniyor.
Old 06-02-2007, 22:53   #46
KaanK

Batur77 ye fazlasıyla hak veriyorum.Stajı devam ederken gecindirmekle yükümlü olduğu ailesi bulunan birçok kimse var ve bu görmezden gelinerek zaten herhangi bir ödenek yapılmıyor bunu geçtim zikredildiği gibi herhangi bir işte çalışılmaya da müsade edilmiyor.Barolar Birliği katkı (!) olsun diye KREDİ veriyor ama adı üstünde kredi .Meslek hayatına atıldıtan sonra zaten ilk zmanlarda karşımıza çıkacak olan ekonomik toparlama evresinde bu meblağ da ödenmek durumunda.Hadi bakmakla yükümlü olduğu kimse bulunmayan stajerleri gectim boyle bir yükümlülüğe sahip stajerler için ne yaparsa yapsınlar gibi bir tutum ortaya çıktığı kanaatindeyim.Bu hususla alakalı olarak acilen kanuni bir düzenleme bir çözüm bulunması gerekmekte olduğu düşüncesindeyim...
Saygılarımla
Old 09-02-2007, 15:24   #47
faruksa

Avukatlık sınavının kaldırılmasında gösterilen emek ve çabanın çok azı bile Stajyer Avukatların sorunlarını çözmeye yeter.Hatırladığım kadarıyla Avukatlık sınavı kaldırılırken Adalet Bakanı ihtiyaçlara cevap verebilecek bir Avukatlık yasanın oluşturulması sözü vermişti.Ve Avukatlık sınavını kaldıran yasa görüşülürken meclistedeki görüşmelerde avukatların birçok sorunu dile getirilmişti.Ne yazık ki başka bir bahara kadar aklımıza gelebilecek tüm sorunlar rafa kaldırıldı.umarım burada uzlaştığımız üzere herkes kendi payına dülen çözüm önerilerini dile getirir ve sorunlar güncel ve çözülebilir hale gelir.saygılarımla
Old 12-02-2007, 11:25   #48
ystozkoparan

Varsayılan Staj Yandi Sem Ne Olacak?

Avukatlık stajım staj bitim bellgemi almış olmama rağmen geçersiz sayılarak yeniden staj yapmama karar verildi.Bende yeniden staj başlattım.Ancak şu noktada bilgi eksiğimiz var ve baromda bu konuda yeterli bilgiye sahip değil.
İlk stajımı istanbul barosunda yapmıştım ve bu stajımda Staj eğitim merkezinden alınmış bir sertifikam var.İkinci stajımı bursa barosunda yapıyorum.Şimdi ben bursada tekrardan staj egitim merkezinden verilecek derslere girmelimiyim?Muaf tutulmam sözkonusu olabilirmi?İlk almış olduğum sertifikanın burdaki baroda geçerliliği nedir?Sıkıntı olurmu? Zira Tekrardan staj yapmak istemiyorum.Acil cevaplarınızı bekliyorum.Teşekkürler.
Old 14-02-2007, 19:04   #49
faruksa

sayın tozkoparan bende sizin sayenizde istifadan sonra stajıma başladım.Olası bir iptalden yardımlarınızla kurtuldum.Şu an staj yaptığım baroda stajı uzatılan bir arkadaşım o bizimle beraber derslere ara sıra katılıyor.Kendisine sorduğumda gecen sene bu derslere girdiğini dolayısıyla bu sene ihtiyari olarak girdiğini söyledi.Gerçi onun durumu uzatma söz konusu olduğu için farklı olabilir.Ama ben ayrıca bilgi sahibi olursam yine yazarım.saygılar.
Old 19-02-2007, 10:19   #50
superavukat

anayasa:
Madde 18 - Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.
Şekil ve şartları kanunda düzenlenmek üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz.

iddia ediyorum, avukatlık kanununun stajla ilgili bölümleri anayasaya aykırıdır.

kanun diyor ki ;
bir yıl boyunca hiçbir sosyal güvencen olmayacak ,
bir yıl boyunca hiç para kazanmayacaksın(kural olarak)...

arkadaşlar kölelik döneminde insanlar kölelerine yemek ve yatacak yer sağlarmış değil mi...stajere bu bile yok...21. yüzyılda , devletin üç temel erkinden biri olan yargının içinde böyle bir uygulamayı kim getirmiş olabilir. Bu uygulamayı getirenlere hukukçu demek mümkün müdür?
En büyük barolarımızdan birinin başkanı bas bas bağırıyor bir konferansta :
"avukatlık en yüce meslektir! avukat eğilmez! avukat kimseden emir almazé" arkasından ekliyor:
"staj süresince paralı bir işte çalıştığı tespit edilen stajeri barındırmam bizzat yakarım!"

hukukçuyuz arkadaşlar..başına bu tip bir iş gelen norm denetimine gitsin , değiştirilsin bu kanun..bu şekli ile çünkü herkesin işine geliyor..stajer 1 sene ağladıktan sonra avukat olduğu zaman kaplan oluyor kendisi de başlıyor sömürmeye, bu şeklide işliyor bu düzen..
Old 25-03-2007, 17:13   #51
Av.Ali Erdem

TBMM de 120 den fazla hukukçu milletvekili var ama onların bizim mesleğimizi tıkamaktan başka birşey yaptıkları yok.bende stj.avukatım ve bir ara nüfus sayımı için çalışma girişimim(babamın zoru ile diyelim) oldu ama durumu inceledi
kten sonra vazgeçtim.yani biz stj.avukatlarda 5558 sayılı avukatlık kanununa tabiyiz.
Old 27-03-2007, 15:14   #52
Asu81

Arkadaşlar, bu platformda yazmakla fikir paylaşımında bulunmamız ve ortak düşüncelere sahip olduğumuzu görmek güzel; fakat sadece buradan yazarak sesimizi kimseye duyurabileceğimizi sanmıyorum. Stajyer arkadaşlar olarak, herbirimizin barolar birliğine atacağı bir e- mail, yada bulunduğumuz illerde bizimle aynı düşünceleri paylaşan stajyer avukatlar ve avukat arkadaşlarımızla birlikte baro başkanlarımıza yapacağımız küçük bir ziyaret, bu konuda yetkili olanları harekete geçirecek bir ses olabilir diye düşünüyorum.Bu konuda yapılacak her türlü etkinliğe katılma konusunda gönüllü olduğumu belirtmek istiyorum.
Old 30-03-2007, 12:15   #53
tuval2310

arkadaslar benım bu yıl 5.yılım..dolayısıyla henuz stajer olmadıgım ıcın bu uygulamaya dava da acamıyorum..bılgısı olan var mı bırılerı cıkıp da bu uygulama anayasanın 60.maddesıne aykırıdr dıyıp dava actı mı???
Old 03-04-2007, 12:40   #54
faruksa

Alıntı:
Yazan tuval2310
arkadaslar benım bu yıl 5.yılım..dolayısıyla henuz stajer olmadıgım ıcın bu uygulamaya dava da acamıyorum..bılgısı olan var mı bırılerı cıkıp da bu uygulama anayasanın 60.maddesıne aykırıdr dıyıp dava actı mı???
daha önce yine bu başlık altında Öğretmen arkadaşımızın dava açtığını ben başka siteden alıntı yaparak aktarmıştım.Fakat davanın akıbeti hakkında bilgi sahibbi değilim.Öğrenir öğrenmez sizlerle paylaşacağım.saygılarımla
Old 24-04-2007, 11:55   #55
Av. Orkun

Varsayılan SSK'lı stajyer

Merhaba sevgili meslekdaşlarım;
Bu forumda okuduklarımla bende büyük bir telaşa kapılmıştım. Staj başvurusu sırasında ve askıdayken SSK lıydım çünkü.Ama komisyona başvurduğumda işten ayrılmıştım. Stajımın yanıp yanmayacağını öğrenmek istedim ve TBB yi aradım. Oradaki yetkiliden. Stajın komisyona başvuru anında SSK lı olmayla ilgili olduğunu öğrendim. Bu konudaki forumlardan birinde başvuru sırasında SSK lı olmamak gerektiğini okumuştum merak edenleri bilgilendirmek istedim. Yani Adalet komisyonuna başvuru yapıldığında zaten aynı gün stajınız başlar bu başvuru sırasında SSK lı olmamak gerekiyor. Eğer SSK lı olan arkadaşlarımız varsa staj başvurusu yapmışsa staj başvurusu askıdan indikten sonra komisyona hemen başvurmasınlar çalışıyor gözüktükleri yerde işten çıksınlar. Çünkü komisyona başvurduktan sonra bu işin dönüşü yok. İşten çıktıktan sonra komisyona başvuruması gerekiyor yoksa stajın yanması söz konusu olur.

Ayrıca stajın ikinci bölümü olan avukat yanında staj kısmında yanında çalıştığı avukatın çalışanı olarak sigortalıysa TBB bunu kabul ediyor ama adalet bakanlığı buna itiraz ediyor. TBB de bu konuda diretiyor. Su an yargı aşamasında sanırım belkide neticelenmiştir ne durumda olduğunu tam bilmiyorum.
Ama yine de siz siz olun bu bir yıl içinde sakın bir yerde çalışıyor gibi gözükmeyin ve sigotalanmayın aksi halde stajınız yanacaktır. çalışıyorsanızda staj başlamadan işten ayrılın.

İyi günler dilerim...
Stj. Av. Orkun YILMAZ
Old 01-07-2007, 14:10   #56
Mare Nostrum

stajın yanması sadece sigortalı olmakla mı ilgili örneğin ben sigortalı olmadan çalışsam ve birisi beni şikayet etse stajım yanar mı(yeni mezunum 1 ayya kadar staja başlamayı düşünüyorum)

ayrıca bu başlığın gerçekten gündemden düşmemesi gerek belki biz yararlanamıcaz ama staj yaparken çalışma yasağının olması gerçekten de çok saçma bunun kaldırılması için gereken neyse yapmalıyız...
Old 08-08-2007, 16:26   #57
erinona

Varsayılan stajın yanması?

Bildiğim kadarı stajer arkadaşlardan birisi adliye stajını yaparken avukat yanında çalışmış ve bu nedenle stajı yakılmış ama Barolar Birliği avukat yanında çalışmanın mesleğe kabulle bağdaşmayan işlerden sayılamayacağına karar vermiş ve bu karar aleyhine Danıştayda açılan davada da Satejer Avukat lehine karar verilmişti.(yeni)sayın kamaz'ın yazdıklarını okuyunca çok şaşırdım.çünkü amaç kendini geliştirmek yetiştirmekse ve bunu hem adliye hem avukat yanında sağlayabileceğine inanan stajyer avukatlar için bir engel var mıdır?stajın yanması söz konusu olabilir mi?cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 09-08-2007, 13:24   #58
deku

ben de sayın erinona ile aynı konuda şüpheler taşımaktayım.yeni mezunum, staj için baroya başvuracağım ve adliye stajı döneminde aynı anda bir avukatın yanında çalışmayı düşünüyordum.çünkü geçen yıllarda pek çok stajyer avukat arkadaşım adliye stajı döneminde çalışıyordu;bu arkadaşlarımın bu çalışmaları illegal mi oluyor??eğer böyle bi uygulama var ise daha mesleğe adım atmadan büyük bir hayal kırıklığına uğrayacağım yardımlarınız için teşekkürler...
Old 14-08-2007, 08:11   #59
ystozkoparan

Evet .İşte geldim burdayım... Konu başlığını açtım ama. Yeni staj beni bir şehirden bir şehire sürüklediğinden bir türlü cevap yazma fırsatını bulamadım.Bu anlamda herkesten özür diliyorum.Yeni stajın çogu gitti azı kaldı.Ancak hala çalışma yasağı ile ilgili bişeyler yapılmaması benii üzüyor. Ha bu arada son hakimlik sınavı hakkımıda kullanmaya karar verdim arada fırsat buldukça bakıyoruz bakalım hayırlısı.Herkese selamlar saygılar.görüşmek dileğiyle....
Old 20-08-2007, 15:34   #60
merlott

Arkadaşlar Selamlar;
sizlere bir sorum olacak staj ve tabi sonrası için... Ben stajımı 2005 aralık ayında tamamladım. Ancak o sırada iş bulup çalışmaya başlamam sebebiyle ruhsat için herhangi bir başvuruda bulunamadım. (maddi imkansızlıklar bu duruma sebep oldu) Şimdi SSKlı olarak çalışmaya devam ediyorum ve ruhsatımı alarak baroya kayıt yaptırmak istiyorum. Acaba aradan bu kadar süre geçmiş olması bana bu işlemler için sıkıntı yaratır mı? Nereden başlamalıyım bu işi bitirmeye? Konuyu öncelikle sizlerle paylaşmak istedim. Bana yardımcı olabilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi