Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyiz talebinin reddi halinde temyiz yoluna başvuru harcı iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-12-2012, 16:38   #1
burçin solmaz

Varsayılan temyiz talebinin reddi halinde temyiz yoluna başvuru harcı iadesi

İcra hukuk mahkemesinde yaptığım bir memur şikayeti işlemine ilişkin talebimin reddedilmesi üzerine, süre tutum vererek temyiz başvurusunda bulundum.Daha sonra kararın temyiz sınırı altında kaldığını öğrendiğim için temyiz talebimden feragat ettim. Temyizden feragat ettiğimde henüz gerekçeli karar tarafıma tebliğ edilmemiş idi. Gerekçeli kararla birlikte tarafıma temyizden vazgeçtiğim için temyiz talebimin reddedildiğine ilişkin ek karar da gönderilmiştir. Ancak kararda temyiz harcınının iadesine ilişkin herhangi bir açıklama yoktur. Temyiz harcını talep ettiğimde ise sadece temyiz karar harcı iade adilmiş olup, 103 TL olan temyiz başvuru harcı iade edilmemiştir. Temyizden vazgeçmiş olduğum ve temyiz talebim de reddedilmiş olduğu halde, temyiz yoluna başvuru harcının iade edilmemesi yasal mıdır? Öyle ise; icra hukuk mahkemesinin kararlarını görebilmek için bu harcı yatırmamış olsa idim, kararı görmem mümkün olmayacaktı, bu çok adaletsiz, bu konuda cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler
Old 27-12-2012, 16:53   #2
k_bilge

Benzer bir durumla bende karşılaştım. Aynı şekilde temyiz başvuru harcı iade edilmedi.
Fakat anlayamadığım nokta şu; temyiz harcı yatırmadan kararı görmeniz neden mümkün olmayacaktı?
Old 27-12-2012, 16:59   #3
burçin solmaz

Kararda temyiz süremin tefhimden itibaren 10 gün olduğu yazılıdır. Süre tutum vermeden nasıl gerekçeli kararı göreceğim? Yazılmasını beklediğimde temyiz süresi geçecek. Bu nedenle; gerekçesini görmediğim kararın gerkçesini görmek için süre tutuma başvurmam gereklidir.
Old 27-12-2012, 18:05   #4
k_bilge

İcra hukuk kısmını atlamışım. Tabi temyiz süresi tefhimden itibaren başlıyor. Fakat davanın temyiz sınırının altında olduğunu anlamanız için gerekçeli kararın yazılmasına gerek yoktu.
Dediğiniz gibi bu durum adaletsiz, fakat gerekçeli kararı görmemenizden değil, hiçbir işlem yapılmadan temyiz başvuru harcının iade edilmemesinden.
Old 10-01-2013, 11:39   #5
avukatneşe

Varsayılan harç iadesi

Sayın meslekdaşım aynı sorunla ben de karşılaştım,bu konuda uygulama birliğinden söz ediliyor fakat yasal dayanağına henüz ulaşamadım,acaba Bimer'e mi başvurayım diye düşünmekteyim.
Old 13-01-2014, 12:21   #6
ekinheval

Dikkat

Yargıtay bozma kararlarında temyiz yoluna başvurma harcının hazineye irad kaydına karar veriliyor. Ancak feragat hali için dayanak bulamadım. İş mahkemesi feragatimiz sonucu sadece başvurma harcını iade etti.
5. HUKUK DAİRESİ
E. 2010/11412
K. 2010/15473
T. 21.9.2010

Davacı vekilinin temyiz itirazları yerinde olduğundan hükmün açıklanan nedenlerle HUMK'nın 428. maddesi gereğince ( BOZULMASINA ), davacıdan peşin alınan temyiz harcının istenildiğinde iadesine ve temyize başvurma harcının Hazine'ye irad kaydedilmesine, 21.09.2010 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi