Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

e-imza Tecrübelerinizi Paylaşır mısınız?

Yanıt
Old 08-09-2009, 13:55   #1
brcgl

Varsayılan e-imza Tecrübelerinizi Paylaşır mısınız?

Merhabalar,
E-imza alıp ofisinde uyap sistemini kullanan meslektaşlarımız izlenimlerini bize aktarabilirler mi acaba? sistemi pratik bir şekilde kullanabiliyorlar mı, dosya işlemlerinin ve yeni duruşma günü takibi yapılabiliyor mu?
Old 08-09-2009, 14:47   #2
AV ŞEYDA

açıkçası ben kullanıyorum ta sertifika zamanından beri hem dosyalarınızı takip hem yeni dosyalar hem duruşmalrın takipleir konusunda rahatlığı var. ancak adliyede girişi yapılmayan evraklarınızı göremiyorsunuz. bunun dışında vekaletsiz dosyalar kapsamında hakim onayı isteyip bir kereye mahsuu görüntüleme şansıznı oluyor. sistem oturduğu zaman ise oturduğumuz yerden dava açma imkanıda doğacak. ancak şimdilik bu dava açma kısmını kullanmıyorum. adliyenin tavsiyesiyle. kolay gelsin.
Old 09-09-2009, 11:57   #3
mdelen82

ben kullanıyorum dosyaya para yatttığını ve duruşma zabıtlarını görebiliyorum.
Old 09-09-2009, 15:03   #4
Av.Fatih KISA

Sertifika zamanından beri kullanıyorum.
Açıkçası beklediğim kadar verimli ve pratik değil.
UYAP Sistemi oldukça yavaş.
Portala girdikten sonraki menüler çok kullanışlı değil.
Sanıldığının aksine dava dosyasındaki evrakların nerede ise hiçbiri görülmüyor. Çoğunlukla Uyap istemi içinde yazılmış müzekkereler sistemde görünüyor. Bu konuda Ceza Mahkemeleri daha iyi durumda.

Hukuk Mahkemelerinde duruşma tutanakları çoğunlukla sisteme yüklü değil.Yada şüphelerim doğru ise bazı bilgi ve belgelere erişimimiz kısıtlanmış durumda.

İcralarda itiraz varmı, yeni evrak gelmiş mi, başka bir işlem yapılmış mı göremiyorsunuz. Ancak UYap içinden TApu veya Trafik kayıtlarına haciz konulmuş ise görebiliyorsunuz. Fakat şu anda tapu sistemi kesinlikle çalışmıyor ve 3-4 aydır tapu kayıtlarına haciz konulamıyor.Tapu Sicil Müdürlüğü müzekkereyi kabul etmiyor. İcra DAiresi de müzekkereyi alıp sisteme girişi deniyor, giremeyince de girilemediğine ilişkin tutanak tutup dosyaya konuluyor. Bu arada borçlular yaşıyor.

En güzeli Dosya Takip Menüsü altındaki Safahat kısmında Son Yapılan İşlemlerde Uyap ortamında yapılan tüş işlemleri hangi dosyanızda olursa olsun görebilmeniz.

Kısacası ben şimdilik memnun değilim...
Old 12-09-2009, 14:14   #5
salimengin

Temyiz dilekçelerini buradan gönderebiliyorum.Ama kalemi arayıp hatırlatmakta fayda var.
Old 12-09-2009, 21:56   #6
Av.Fatih KISA

Peki uyap ortamından gönderdiğiniz temyiz dilekçesinin harçlarını ve temyiz giderlerini de mi Uyap üzerinden ödüyorsunuz? Yoksa yine vezneye mi gitmek gerekiyor?
Old 12-09-2009, 22:08   #7
ankaradalet

ben yaklaşık 6 yıldır zabıt katibi olarak çalışıyorum ve işlerin yoğunluğu nedeniyle uyap ekranına düşen iş listesinden sadece talimatları takip edebiliyoruz.
uyap üzerinden temyiz diekçesi gönderdiğinizde kesinlikle kaleme hatırlatma yapmanızda fayda var diye düşünüyorum ayrıca harç ve masraf işlemleri için vezneye gitmeniz gerekli.
Old 12-09-2009, 22:27   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Gönderilen evrak için kaleme hatırlatma yaptıktan, yargılama giderlerini yine fiziki olarak veznelere/yazı işleri müdürlüklerine yatırdıktan sonra bu sistem ne işe yarar diye düşünmeden edemedim.

Yakın zamanda biz de kullanmaya başlayacağız. Geçen zaman aralığında pek bir şey kaybetmemişiz anladığım kadarıyla...
Old 12-09-2009, 22:36   #9
ankaradalet

malasef işlerin yoğunluğu nedeniyle personel iş listesine düşen işleri yeterince takip edememekte bu nedenle kaleme hatırlatmakta fayda var.Uyap sisteminin tam olarak yerleşmesi için Adalet Bakanlığının öncelikle personel eksikliğini gidermesi gerekli bunu için de Adalet Bakanlığı bu yıl ilk defa yaptığı bir düzenleme ile sözleşmeli personel alımını gerçekleştirdi, sözleşmeli personellerin başlaması ile bu durumun azda olsa alışılabileceğini düşünüyorum.
Old 12-09-2009, 22:47   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan h_asret
ben yaklaşık 6 yıldır zabıt katibi olarak çalışıyorum ve işlerin yoğunluğu nedeniyle uyap ekranına düşen iş listesinden sadece talimatları takip edebiliyoruz.
uyap üzerinden temyiz diekçesi gönderdiğinizde kesinlikle kaleme hatırlatma yapmanızda fayda var diye düşünüyorum ayrıca harç ve masraf işlemleri için vezneye gitmeniz gerekli.

Bu UYAP süper bir şeymiş o zaman.
Old 12-09-2009, 22:53   #11
ankaradalet

uyap gerçek anlamda eksiklikler tamamlandıktan sonra süper bir sistem olacak (:
Old 14-09-2009, 15:04   #12
Mert_

Bende sertifika zamanından beri kullanıyorum. Artıları ve eksileri olarak başlıklamam gerekirse;
Artıları
-Sistemde vekil olarak kayıtlı olduğunuz tüm dosyaların safahatını görebiliyorsunuz.
-Bazı mahkemelerde tarafların verdiği evraklar tarayıcıdan geçirilmek suretiyle sisteme yükleniyor böylelikle dosyaya eklenen evrakları bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz.
-Farklı illerdeki dosyalarınızda neler olup bittiğini görebilirsiniz.
-Duruşmalarınızı aylık/haftalık olarak takip edebilirsiniz.
-Özellikle icra dairelerinde icra müdürlerince yapılan her işlem uyap a anında kaydedilmektedir (mesela geçen gün adliyede borçlunun araçları için haciz talebinde bulundum, bürüyo gelip baktığımda 2 adet araca haciz konduğunu anında öğrendim)

Eksileri
-Sistem genellikle yavaş,
-Vekili olduğunuz tüm dosyaları göremiyorsunuz, eğer bir dosyada vekaletiniz var ve siz uyap ta o dosyanızı göremiyorsanız ilgili kalemden uyap üzerinden sizi vekil olarak kaydetmelerini bizzat istemeniz gerekiyor, bu durum ağırlıklı olarak davalı vekili olduğunuz veya yetki belgesi ile takip ettiğiniz dosyalarla ilgili,
-Yukarıda bahsettiğim nedenle siz uyap ta vekil görünmediğinizden ötürü uyaptaki duruşma listenizde o dosyanın duruşmasını göremeyeceksiniz bu nedenle muhakkak defterinize sıkı sıkıya bağlı olmanızı tavsiye ederim,
-Uyap üzerinden evrak yollama şu an için çok sakıncalı, her ne kadar kalemi hatırlatsanızda memurun bir anlık dalgınlığı herşeyi alt-üst edebilir,
-Dosyaları safahata göre sıraladığınızda genellikle herhangi bir işlem yapılmadığına dair bilgi ile karşılaşıyorsunuz, ancak bu bilgide maalesef doğru değil.

Özetlemek gerekirse şu an için UYAP tam anlamıyla kullanılamasa da e-İmza nın herhangi bir zararı yok. Özellikle bazı firmaların 200 TL ye 3 senelik E-imza kampanyaları varken bence alınması gerekli diye düşünüyorum.
Şahsen ben günde en az 10 defa UYAP portala girip dosyalarımın durumlarını öğrenmeye çalışıyorum.

Son bir eksisini söyleyeyim BAĞIMLILIK YAPIYOR.
Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar.
Old 14-09-2009, 16:16   #13
Av.Yüksel Eren

Varsayılan Evden dava açabileceksiniz!

Sayın h_asret'in Uyap'ın tamamlandığında süper olacağını Adalet Bakanlığı da söylüyor

"Dava açmak için adliyeye gitmek tarih olacak"

Adalet Bakanlığı, vatandaşın elektronik ortamda dava açabilmesine olanak sağlayan düzenleme üzerinde çalışıyor. Daha önce sadece avukatlara sunulan elektronik ortamda dava açma imkanı bu kez vatandaşa sunuluyor. Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), 2.5 yıl önce devreye girdi. UYAP kapsamında bulunan "Avukat Bilgi Sistemi ve Vatandaş Bilgi Sistemi" aracılığıyla avukatların yanı sıra vatandaşların da internet üzerinden on-line yargı hizmetinden yararlanabileceği açıklandı.

YETKİ SINIRLAMASI

Avukatlar, internet üzerinden yetkileri dahilinde sistemdeki vekaleti bulunan dava dosyalarını inceliyor, bu dosyalardan suret alabiliyordu. Elektronik imzayla da sistemdeki dava dosyalarına evrak eklenebiliyor, yeni dava dosyası açıyor ve on-line harç ödüyordu.

(http://haber.gazetevatan.com/Evden_d...59202/1/Gundem)
Old 27-09-2009, 11:58   #14
Zafer AŞKIN

E-İmza ile girdiğimiz Uyap ta dava dosyalarımızda; dava dilekçemizi görüyoruz, cevap dilekçelrri taranmıyor, bu nedenle cevap , cevaba cevap ve delil dilekçelerini görmek mümkün olmuyor.
Yazılan müzekkereler görüyoruz ancak müzekkere cevapları yüklenmediğinden görmek mümkün olmuyor.
duruşma zaptı ve duruşma günlerini alabiliyoruz.gerekçeli kararları da görmek mümkün.
Hazırlanan tebligatlara ulaşmak mümkün. Bu tebligatların yapılıp yapılmadığını anlamak mümkün değil.
Uyap'a birçok evrak kayıt edilmiyor.
Değerli meslektaşlarım.
Adalet bakanlığı , aldığı harçlar itibarı ile en ço geliri olan bakanlıktır.
Bu gelirlerin genel bütçeye gönderilmesi, "harç ödeyip karşılığında hizmet bekleyen avukatlara ve hukuk camiasına yapılan bir haksızlıktır.Hukuksuzluktur."

Eksik olan Hakim, savcı, katip, mübaşir, icramüdürü ve personeli kadroları bu gelir ile iki katına çıkabilir.
Bizler yargı harçlarını devlete yol yapsın diye değil, öncelikle bu eksiklikleri tamamlasın diye ödüyoruz. Adli harç adına uygun yere yatırılmalıdır.
Eğer gelen her belge uyap a kaydedilemiyor ve personel eksiğinden şikayet var ise, bunun gündeme taşınması TBB nin asli görevi olmalıdır.
Old 29-09-2009, 12:28   #15
hakankoc

uyap üzerinden icra dairelerindeki dosyalarına talep gönderebilen var mı ? varsa nasıl başarıyor?
Old 29-09-2009, 17:51   #16
lawyerdc

Yaklaşık 1 aydır bizde büromuzda kullanıyoruz. Ancak her evrak mahkeme kaleminde uyap a girilmediğinden olsa gerek her duruşma tarihini sistemde göremiyoruz. Bu sebeple yanıştıcı olabileceğini düşünüyorum. Eski usul defter tutmak en güvenilir yöntem, henüz. Bunun dışında uyap a girmeyen evrakları göremediğmizden istediğimiz her bilgiye ulaşamıyoruz. Örneğin yeni açmamız sebebiyle tebligat dönüşünü beklediğmiz icra dosyalarında tebligat akıbetini göremiyoruz. Dosyaya gidip bakmak zorunda kaldık ve dosyaya girmiş olduğu halde uyap a işlenmediğini gördük. Zamanla daha işler hale geleceği muhakkak.
Old 02-10-2009, 13:55   #17
bahar kesici

Zaman zaman hata verse de ben gayet memnununm. Tabii ilerleyen zamanlarda daha hızlı ve kapsamlı bir hale getirilirse, daha da güzel olur kanaatindeyim.
Old 02-10-2009, 15:46   #18
ahilez

Merhaba e-imza girişiyle ve sormak istediğiniz soruya yardımcı olabilirim
Old 03-10-2009, 11:39   #19
serhattugral

Varsayılan Bence fena değil ama daha iyi olabilir

Sertifika zamanından beri UYAPı kullanıyorum. Şu an için birçok eksiklikleri olsa da güzel ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Bir defa, icra dosyalarını para yatmış mı diye taramak zahmeti artık yok, çünkü uyapsız tahsilat yapılmadığından yapılan her tahsilat anında uyapa düşüyor ve anında görüyoruz. Tebligat da aynı şekilde çözülmüş durumda, bir defa yaptığımız her tebligatın mutalaka barkod numarasını alıp ptt.gov.tr den takip ediyoruz, o da olmazsa uyaptan tebligatın görüntüsüne bakıp oradaki barkod numarasından tebliğ akibetini izliyoruz. Ama genelde tebliğ tarihi ptt tarafından birveya iki gün sonra işlenebildiğinden yanıltıcı olabiliyor.

Duruşmagünü takibi ise gerçekten sıkıntılı, şimdilik herkes kendi sistemini devam ettirsin derim. Biz bir tane basit excell tablosuyla 13 senedir bu işi rahatça çözüyoruz. Zira sabah büroya gelince ilk işimiz "dosya raporu" adını verdiğimiz excell tablosunu açmak, akşam çıkmadan önce de yine aynı yere bakmak oluyor. Duruşmasına girilmeyen veya günü belli olmayan listede en başa çıkıyor zaten çok basit ve bir o kadar da etkili bir yol yani.

Öte yandan dosyaların safahatını görme imkanı var. Mesela idare mahkemelerinde gerekçeli karar yazıldığı halde kalemden "daha karar çıkmadı" cevabını alabiliyorsunuz zira diğer hakimlerin imzasını beklemektedir dosyanız. Ben birinde "karar yazılmış bakın buradan görünüyor" diye ekranın arkasını gösterdiğimde kalemdeki memur arkadaş epeyce bir şaşırmıştı.

Sertifika zamanlarında bir boşanma davası açıp harcını da internet şubesinden yatırmış idim. Ancak daha sonra gerek tevzi bürosunda gerekse de harç veznesinde epey karışıklıklar yaşandığını milletin birbirine girdiğini, günlerce kasanın tutmayıp hesabın kitabın karıştığını öğrenip -itiraf ediyorum- kıs kıs gülmüştüm. Daha sonra bu sistemi -birşekilde- kapattılar, şimdi dava açmaya kalkıştığınızda "hafta içi bilmem ne saatleri arasında açılır" vb gibi abuk subuk bir cevap döndürüyor. Bu kısım tam oturmadı hala anlayacağınız.

Temyiz mevzuu ise güzel bence. Antepteki bir idare dosyamı bürodan temyiz ettim, gelen tebligat üzerine de harcımı vezneden gönderdim, eskisine göre rahat oldu bir bakıma. Bursadaki bir icra dosyama ise aynı şekilde "hakedişten kesilip gelen parayı" uyaptan görmem üzerine 103 tebliği talebinde bulundum ve ofisimin tam karşısındaki Vakıfbanktan da 10 TL masraf avansını havale ücreti ödemeden dosyama yatırdım 103 davetiyesi gitti. Gerçi Bursa'ya gittiğimde sevgili müdür çok sitem etti “avukat bey ne gerek vardı bu kadar işe, bir şekilde hallederdik” filan dedi ama sistemi başarıyla test etmiş oldum.

Özetle söyleyecek olursak, icralardaki uygulama başarılı ama henüz yeterli değil, mahkemelerdeki uygulama ise çok ama çok eksiklikler barındırıyor.

UYAP üzerinden tapu ve trafik haciz ise bence devrim niteliğinde buna bir de banka eklendi mi tadından yenmez olur valla. Ama iş yükü ve personel azlığı burada da sistemin önünü tıkıyor. Bunun bence -belki pek çoğunuza saçma gelecek- basit bir çözümü var; tapu ve trafik hacizlerini UYAP üzerinden biz ofisimizden yapalım, mahcuzun sahibi olan kişinin bir itirazı varsa icra memuru bunu hemen yine UYAP üzerinden kaldırsın ve bundan bir zarar doğmuş ise haksız olarak haciz koyan bunu tazmin etsin. Hatta bunun için maktu bir ceza belirlensin ve haksız olarak haciz koyan avukat 1.000 TL ceza öder gibi bir hüküm getirilsin. Yaptığı işten emin olmayan icra memurunu beklesin, emin olan elini taşın altına koysun, işini hızlıca çözsün. Tabi bunun için yasal düzenleme şart.

Bir Almanya ziyaretinde iken oradaki Alman (Türk asıllı) meslektaşlara ortak takip ettiğimiz işlerle alakalı kısa bir UYAP-Şov yaptım ve hepsinin ağzının suları aktı, bunu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Uyap hakkaten de bağımlılık yapıyor.
Old 06-10-2009, 10:22   #20
lawyerdc

Sayın serhattugral,
Uyap üzerinden tapu ve trafik hacizlerini avukatların yapması suistimale yol açacak bir uygulamadır. Zaten en başta kişilerin bireysel hak hürriyetlerine ve mülkiyet hakkına aykırıdır. Bu nedenle farklı çözümler geliştirmek daha uygun olacaktır. Mesleğin kalan saygınlığına zarar getireceği kanaatindeyim.
Old 27-10-2009, 23:05   #21
dursunal

Varsayılan Bİraz Daha Zaman

Arkadaşlar, ben uzun zamandır kullanıyorum. Mahkemeler vekil olarak bazı dosyalarda kayıt yapmıyor. Ama onları da yolum düştükçe kaleme gidip kaydettiriyorum.

Duruşma günü, İcra dosyasına yatan paraları görebiliyorum. Mazeret dilekçelerime de uyaptan öğrenilecektir diyorum. Hatta uyaptan mazeret gönderiyorum. Ceza dosyaları için temyiz ve beyan dilekçelerini uyaptan gönderiyorum )masraf gerekmiyor zaten ceza dosyalarında)

Ama dilekçe gönderdiğinizde kalemi arayıp uyarmanız lazım.

daha dava açmadık uyaptan. ama deneyeceğim. mahkemelerden öğrendiğim kadarıyla davayı uyaptan açtıktan sonra fiili olarak da dosyayı mahkemesine götürmeniz gerekiyor. son anda uzak bir adliyede dava açmak gerekirse bence işimize yarayacak birşey. Talimatla açmaktan iyidir

Bir ayrıntı : 3-4 ay öncesine kadar göndereceğiniz belgelerin formatları biçok formatta olabilirken sonradan göndereceğiniz belgelerin sadece udf formatında olması zorunlu oldu. Bu formatı da yine uyapın sayfasından Uyap Editörünü indirerek yapabiliyorsunuz. Adliyelerde de bu format kullanılıyor.
Old 03-11-2009, 13:57   #22
Av. Taner BAŞ

Ben uzun süredir kulanıyorum.

UYAP Avukat sistemini ikiye ayırıp incelersek;

1- UYAP davalar kısmını olumlu buluyorum. Bence geliştirelebilir. Daha iyi de olabilir ancak bu haliyle bile ben severek kullanıyorum.

Size ne yarar sağladı derseniz:,

Örneğin eskiden bir ceza dosyası Yargıtay'dan onama gelse; Müvekkil elinde infaz evrağıyle gelene kadar haberimiz olmuyordu. Katılan taraftaysak bu şansımız bile olmuyordu. Şimdi ise ilk bizim haberimiz oluyor.

Safahat kısmından dosyalarımızda neler olmuş en ince ayrıntısına kadar takip edebiliyoruz. Yeni açtığımız şehir dışı davalarının tensiplerine göz atıyor, yazılan müzekkerelerini takip edebiliyoruz.

Bazen tensipte, çıkarılan tebligatlarde ve müzekkerelerde (özellikle şehir dışında olanlarda) hatalı yapılan işlemleri uyap üzerinden takip edip telefonla ya da UYAP üzerinden düzeltilmesi yönünde talepte bulunabiliyoruz.

Şehir dışındaki dosyalarda hakim onayı ile oraya gitmeden inceleme şansımız oluyor.

Mahkeme dosyasından çıkartılan tebligatlar üzerindeki barkoda numaralarını alarak; PTT sayfasından tebligatların yapılıp yapılmadığını takip edebiliyoruz.

Ama bazı eksik tarafları ve düzeltilmesi gereken tarafları da var:

Örneğin Mahkemelerden dosya görme yetkisi isterken Sulh Ceza değişik iş dosyası seçilemiyor. Bunun gibi teknik arızaları saymazsak bence başarılı bir sistem.

Ama Avukatların katılımına daha yatkın bir sistem haline getirilebilir diye düşünüyorum. Bu durum öneriler başlığı altında ayrıca tartışılabilir.
Old 03-11-2009, 14:13   #23
Av. Taner BAŞ

2- UYAP icra kısmını da olumlu buluyorum. Ancak şu an için hayli yetersiz.

Size ne yarar sağladı derseniz:,

Örneğin dosyalara yatırılan paraları hemen görebilme şansımız oluyor.

Online olarak e-imza ile trafik haczi yazdığımız ve bu talebimizin kabul edilerek icra müdürü tarafından haciz konulan dosyalarımız oldu (İş yoğunluğu nispeten düşük icra dairelerinde)

Ama bazı eksik tarafları ve düzeltilmesi gereken tarafları da var:

Örneğin şu an icra daireleri; trafik kaydı sorgulamasını UYAP üzerinden kendileri yapıyorlar. Personel sayısının yetersizliği, portalda yaşanan tıkanmalar,internette yaşanan problemler; UYAP’ın veri aldığı ana bilgisayarlardaki geçici problemler bir araya geldiğinde sistemin çok verimli olarak işleyebildiğini söylemek şu an için çok zor.

Elimizde 400 icra dosyası varsa; bu dört yüz dosyada ayrı talep açıp memurun önüne koyduğumuzda onun kayıt sorgulaması da yukarıda bahsettiğim nedenden çok büyük mesai gerektiriyor.

Takibe koymuş olduğumuz, esas numarası almış olan ve sistemde vatandaşlık numarası ile kayıtlı olan borçlunun üzerine araç kaydı olup olmadığını UYAP avukat portal üzerinden; sadece borçlunun icra dosyasında ve o borçlunun vatandaşlık numarası ile sorgulayabilme (haciz koyma değil sadece sorgulama) hakkı bize tanınırsa; icra dairelerinin iş yükü büyük ölçüde azalır diye düşünmekteyim.

Kısacası Avukat icra portalın daha interaktif ve meslektaşlarımızın katılımına uygun hale getirilmesin gerektiğini düşünüyorum.
Old 16-11-2009, 08:59   #24
Batalan

E imzaçok büyükkolaylık kullanmayan arkadaşlara kullanmalarını tavsiyeederimUYAp üzerinden bütün dosyalarını takip edebiliyor, 2007 yılı öncesine ait dosyalarının sadece son duruşma tutanaklarını görebiliyor 2007 ve sonrası yıllara ait dosyalarının tüm içeriğini görebiliyor, İcra takiplerini kendi kullandıkları yazılımlar var ise orada UYAP dosyası oluştur butonuna basarak dosya oluşturup bunu flash bellek ile İcra müdürlüğündeki bilgisayara aktarabiliyor, dosyalarından çıktı alabiliyor, günlük ve aylık olarak icra dosyalarını safahat bölümünden izleyebiliyorlar tavsiye ederim

Aslında UYAP çok güzel ve büyük kolaylık ancak UYAP konusunda yeterli eğitim verilemiyor, Yeterli eğitim verilemediği içinde aksaklıklar yaşanmakta, aksaklıkların giderilmesi ve dosya içeriğinde göremediğiniz bazı evrak ve belgelerin görememe nedenlerinden biride dosyaya evrak ekleme butonunda harici bir evrakın girişini personelin yapamamasından kaynaklanıyor, E imza kullanana arkadaşların kendi bilgisayarlarında oluşturacakları harici yazışma klasöründe her hangi bir dosyalarına sunacakları dilekçeleri yada belgeleri oluşturdukları klasörden flash belleğe atarak ilgili mahkeme bilgisayarından uyapa aktarabilirler tabi buda mahkeme personelinin biraz da becerisine kalmış bir şey, tüm bunları bilme sebebim görev süresi içerinde UYAP konusunda katıldığım teknik destek hizmet eğitim kurslarında aldığım eğitimden biliyorum
Old 19-11-2009, 15:37   #25
Batalan

Varsayılan E-İmza kolaylığı

E-İmza aslında çok büyükkolaylık Henüz UYAP sisteminin tam olarak oturmamış olmasından dolayı bazı aksamalar oluyor, fakat kullanıcılar açısından yinede büyük kolaylık, vekili bulunduğunuz tüm dosyalarınızı oturduğunuz yerden (Tabi dosyada vekil iseniz ve vekaletnameniz UYAP üzerinden dosyaya girilmiş ise) tüm ayrıntılarına kadar görebiliyorsunuz, Ayrıca evrak ekleme butonunu kullanarak ( E-imza kullananarkadaşlarmız UYAP ana sayfasından proğram yükleme butonuna basarak UYAP döküman ve UYAP şablon editörünü bilgisayarına indirebiliyor ve bu editör üzerinden hazırladığı şablonun E imza ile mahkemedeki dosyasına aktarabiliyor) fiziki olarak mahkemesine ibraz ettiği evrakı UYAP üzerinden dosyasınada gönderebiliyor, yapmanız gereken UYAp ana sayfasındaki dosya takip, duruşma takip butonlarına basarak takip etmek istediğiniz mahkemeleri seçip ilgili dosya numarasına tıkladığınız anda her şey karşınızda Kolya gelsin saygılarımla
Old 25-11-2009, 15:52   #26
Avukat Tekin

Ben de sertifika zamanından beri kullanıyorum. Programın geçmişten bugüne giderek geliştiğini görüyorum ancak eskiden bakanlığın programa ilgisi daha çoktu sanki. Sertifika zamanında programdaki aksaklıklarla ilgili bir mail atmıştım ve kısa sürede mailime yanıt gelmişti. Yakın zamanda iki kez mail attım ancak ikisine de cevap gelmedi.
UYAP'ın yeterince yaygın kullanılmamasının ve gelişmemesinin sorumluları da avukatlar ve kalem personelidir bence. Avukatlar, ya bilgisayar kullanımını çok iyi bilmediklerinden, ya da e-imza almaya yanaşmadıklarından olsa gerek sisteme çekingen yaklaşıyorlar. Halbu ki sadece şehir dışı dosyaların rahat takibi, dosyaya evrak gönderebilmek ve mazeret gödnerdiğiniz duruşmaların zabıtlarını görebilmek bile UYAP kullanmak için yeterli sebep olmalı.
Memurlar iş yoğunluğu sebebiyle UAYP'tan gönderilen evraka bakamadıklarını söylüyorlar ama aslında bu durum kendi iş yüklerini daha da artırıyor. Halbuki unutulmasın ki UYAP üzerinden gönderilen her bir evrak böyle yapılmayıp da fiziki olarak kaleme getirilse buna daha çok mesai haracayacaklar. Örneğin ben beyan dilekçemi UYAP'tan vermek yerine fiziken kaleme götürsem, havale almak için hakimin, derdimi anlaması, dosyayı çıkarması ve evrakı takması için memurun vaktini almış olacağım. Kalemdeki insan kalabalığının azaltılması adına bile olsa ben memur olsam UYAP evrakına öncelik verir ve avukatları bu şekilde UYAP kullanmaya teşvik ederim. 100 tane evrakın UYAP üzerinden işlenmesi kaleme 100 tane daha az insanın gelmesi demek.
Bence sorun bu konuda bir yasal zorunluluk olmamasında. Memur UYAP'a bakıp evrak listesini görünce "boşver, sonra yaparım" diye düşünüp o an elindeki işi yapıyor. Memur rahat çünkü UYAP'tan gönderilen evrakın yasal olarak ulaşması ancak evrakın kelam tarafından işlem görmesi halinde oluyor. Evrak kalem tarafından sisteme işlenmezse siz dilekçeyi yasal olarak zamanında göndermiş sayılmıyorsunuz. Bunun yerine evrakın ulaşma tarihi olarak sizin evrakı gönderme tarihiniz kabul edilse ya da memurlar için, UYAP'taki evrakları sisteme işlemek için zorlayıcı bir süre konulsa bu durumda hem memurlar hem de avukatlar çok büyük bir zaman tasarrufu sağlayacak. Avukatlar örneğin, süre tutum dilekçesinin, kendi bilgisayarından gönderildiği tarihte verilmiş sayıldığını bilirse rahatlar ve hep bu sistemi kulanır. Memur da UYAP'a giren evrakı örneğin 3 işgünü içinde sisteme işleme zorunluluğu olduğunu bilse bu işi ister istemez süresinde yapar ve zamanla avukatların çoğu işlemlerini UYAP üzerinden yapacağından dolayı kalemler de rahatlar. Aynı sebeple sistem yoğun kulanıldığı için bakanlık da sistemin daha verimli çalışması için yenilikler yapmaya daha hevesli olur. Yani sistemin daha iyi olması için insanları biraz zorlamak lazım.
Şunun unutmayın UYAP'ın yetersizlikleri olduğu doğru ama sağladığı az sayıdaki kolaylık bile UYAP kullanıcısı olmak için yeterli.
Old 04-12-2009, 19:50   #27
Godfather

Varsayılan e-imza faziletler 1

UYAP Avukat Portalı güzel bir yardımcı. Ama malesef UYAP kullanmayı bilmeyen hakim ve memurlar yüzünden bazen kabusa da dönüşebiliyor.

Adım adım inceleyecek olursak:

1. Ana Sayfa: Burada Sayın Av.... T.C. Adalet Bakanlığı
UYAP Avukat Bilgi Sistemine Hoş Geldiniz. denilerek güzel bir girizgah yapılmış. Ama her şey bu kadar mı? Tabii ki değil. Olmaması da gerekiyor. Çünkü bir emek harcanmış, bir mesai verilmiş. Bunun geliştirilmesi de görevlilerine farz oluyor bu noktada...

- Avukat Portal hakkındaki görüşleriniz, teklifleriniz ve sorularınız için tıklayınız...
- Burayı tıkladığınız takdirde karşınıza bir ekran geliyor. Bu ekrana görüş, teklif, soru ve serzenişlerinizi yazabilirsiniz. Denemedim ama, dilerseniz hakaret bile edebilirsiniz. Çünkü sizi kaale alıp cevap veren kimse yok. Bir zamanlar birisi bir cevap vermişti ancak o da cevap vermek yerine soru ile karşılık vermişti. Bunu safahat görüntüleme kısmında paylaşacağım.

- Artık vekil olduğunuz bir dosyayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz...

Sık görüntülediğiniz dosyaları artık birarada bulabilirsiniz...

Artık dosyalarınızın safahatını da görüntüleyebilirsiniz...

Vekaletsiz Dosya Onay İsteme sistemi yenilendi. Artık bir anda birden fazla dosya için onay isteyebilirsiniz...

Dosya görüntüleme sistemi yenilendi. Artık bir anda birden fazla dosya görüntüleyebilirsiniz...

Avukat Portala artık elektronik imzanız ile giriş yapabilirsiniz...

- Burası bir nevi reklamlar kısmı. Tabii ne faydası var derseniz pek bir önemi olan reklamlar değil. Zaten malumun ilanı kabilinden şeyler. Ayrıca bir dosyayı bilgisayara kaydetmeyi henüz başaramadım. Çünkü o menüye girdiğimiz takdirde mesai saatleri içindeki yoğunluk dolayısı ile daha sonra deneyiniz diyor. Daha sonra deneyince şimdi tatil diyor vs... Yani bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında net bir bilgim yok.

Vekaletsiz dosya onay isteme sistemi de tam bi kabus. Derhal talebinizi onaylayan hakimler olduğu kadar, 1 yıldır UYAP'ını kontrol etmeyen hakimler de var. Şehir dışı dosyalarını arayıp sorduktan sonra, o hakimlere de selam olsun diyorum...
Old 04-12-2009, 20:04   #28
Godfather

Varsayılan e-imza faziletler 2

2. Genel Bilgi: Bu kısımda avukatın baro, sicil, vergi no gibi bilgileri yer alıyor. Yani girdiğiniz sayfada size ait bilgilerde bir eksiklik varsa bunu düzelttirebilirsiniz.

Ayrıca aşağıda yer alan bir kısım daha var ki, orada da hangi talebiniz ne kadar süredir bekliyor, onu görebilirsiniz. Örneğin 01.06.2009 tarihinde 3. şahsın istihkak iddiasına karşı yazmış olduğum kabul etmeme beyanı 03.12.2009 tarihinde (yani dün, yaklaşık 6 ay sonra) görevli memurca onaylandı ve dosyasına takıldı? Bunu bilemiyorum çünkü ben aynı talebi ıslak imza ile müdüriyete verdim ve o dosya da haricen infaz oldu. Yani dosya artık arşivde. Ve sistemin bir faydası olmamış oldu pratik anlamda düşünecek olursak...

Vekaletsiz dosya inceleme talepleriniz de boş olarak orada görülüyor. Eğer ilgili hakim onaylarsa "tamamlandı" şeklinde bir uyarı ile size bilgi veriliyor. Yani dosya takip / vekaletsiz / onay durumu sekmelerini kullanmadan onay verilen dosyanız olup olmadığını buradan görebilirsiniz. Örneğin kopyala / yapıştır yaparak bilgilerimi paylaşacak olursam:

İş Emir Tarihi Gelen Evrak Kaydı( Dosya Birimi [Evrak Tarihi-Evrak No] ) İşin Durumu Dosya No
1 12/09/2009 Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi [ ../../.... - ... ] Devam Ediyor ...
2 18/11/2009 ... [ ../../.... - ... ] Devam Ediyor ...

Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi / çek şikayetinden vazgeçme beyan olarak göndermişim. Ancak henüz ilgili memur / katip onaylamamış ve işleme almamış. Ben de her ihtimale karşın nöbetçi asliye ceza mahkemesi kanalı ile muhabere evrakı olarak gönderdim. Yani UYAP burada (ilgilisinin ilgilenmemesi ya da bilmemesi üzerine) bize bir fayda sağlamamış oldu.

18.11.2009 tarihinde Kula Sulh Hukuk Mahkemesinden dosya inceleme talebinde bulunmuşum. Bu da henüz kabule şayan görülmemiş. Ya da ilgilenilmemiş. Burada üzerinde durulması gereken husus, sistem kullanıcılarının üst mercilerce sıkı bir denetime tabi tutulmasıdır diye düşünüyorum...

Dikkat edilirse 2 no'lu iş kısmında .../.../.... gibi karakterler görülüyor. Bu menü bence sistem yöneticileri tarafından geliştirilmeli. Ben 7 dosyadan onay istesem hepsi .... olarak gözükse, birinin karşısında "tamamlandı" uyarısı olsa ben hangi dosya olduğunu bilemem. Bunun için Online Gönderilen Evraklar kısmının üzerinde durulması gerekiyor kanaatindeyim.
Old 04-12-2009, 20:16   #29
Godfather

3. Dava Açılış: Bize buranın reklamını yaparken "zaman ve mekan bağımsız dava açma sistemi" olarak reklam ettiler. Ancak şu anda (Saat: 20.07) ben bu menüyü açıp dava açmak istediğim zaman "(Hafta İçi 08:30 - 16:30) Hafta İçi 08:30 - 16:30" şeklinde bir uyarı çıktı. Demek ki zaman ve mekan bağımsız "henüz" değil... Ya da hiç olmayacak, onu da bilemiyorum...

Ayrıca; Harç Yatırılacak Banka şeklinde bir menü var. Burada ... çıkıyor. Siz de heyecanlanıyorsunuz. İlgili yere tıklıyorsunuz, karşınıza sadece "Vakıfbank" çıkıyor. Bence bu menü, çalıştığımız banka ile entegre hale getirilmeli, dava harçları tüm bankalar üzerinden ödenebilmelidir. Bu olmadan fazla bir anlamı olmayacaktır haliyle...
Ve tabii ki; sürekli çalıştığınız banka sistemce tanınıp, icra müdürlüğüne yapacağınız talep üzerine dosyalarınızdaki tahsilatlar direkt olarak bu hesaba reddiyat yapılmalıdır. Bunun için altyapı kurmaya da gerek yok. Herşey online ortamda zaten. İcra müdürünün başına kamp kurmayalım. Rahat rahat çalışsınlar inşallah...

Dava açma menüsü tarafımdan sadece TC Kimlik No doğrulama sistemi olarak kullanıldı bugüne kadar. Ve bir süre daha sadece bu işe yarayacak gibi görünüyor. Çünkü dava açmak istiyorum deyip bir kaç basamak ilerlediğiniz zaman davacı TC no girip onu doğrulattığınız zaman NVİ'nin bizden kıskanarak sitesinden kaldırdığı kimlik doğrulama işlevini gerçekleştiriyor UYAP avukat portalı sistemi...
Old 04-12-2009, 20:27   #30
Godfather

4. Dosya Takip: Bu kısmı daha sonra ve çok detaylı olarak incelemek gerekiyor. Bu nedenle şimdilik pas geçiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi