Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurtdisinda yasiyorum ama Turkiye'de Bosanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 29-08-2011, 20:10   #1
Konuk

Mutsuz Yurtdisinda yasiyorum ama Turkiye'de Bosanmak istiyorum

Merhabalar,sitenizde benim sorunuma yaricak konu bulmaya calisiyrum kac gundur ama tam olark bulamadim en guzeli sormam olacagini dusundum.

6 yillik evliyim 18 yasinda cevremin etkisinde kalarak 19 yasinda bi adamla evlendim.Nisanlnddgm anda bitirmek istedim destek veren kimse olmadi ve 6 yil gecti 6 yasinda kizim var her gunum gecem zehir birturlu sevemedim esimi ve hic anlasamiyoruz surekli gecimsizlik var ozel olucakk belki ama cinsel hayatimizda igreniyorum resmen.surekli bosanmayi dusundum ama yapamadim simdi canima tak etti ama burada deil Turkiyede bosanmak istiyorum cunku burda kimsem yok korkuyorum.ve cocugumu almalari en buyuk endisem.Neyi nasil yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim.
Old 29-08-2011, 23:31   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Hayatınız için çok önemli bir hukuki girişimi kendiniz yürütmeniz bazı hata ve hak kayıplarına yol açabilir.

Bu nedenle yapmanız gereken ilk iş bir avukattan hukuki destek almanızdır.

Avukat somut duruma uygun hukuki girşimlerde bulunacaktır.

Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.
Old 30-08-2011, 11:17   #3
Gemici

Sayin Konuk,

ama burada deil Turkiyede bosanmak istiyorum...ve cocugumu almalari en buyuk endisem diye yazmissiniz, "burada" dediginiz hangi ülke bilmiyorum, ama nerede bosanacaginizin cocugunuzun elinizden alinip alinmiyacagi (daha dogrusu cocugun velayetinin kime verilecegi) konusunda bir etkisi olmayacaginizi bilmeniz gerekir.

Velayet hakki konusunda cocugun bulundugu ülke mahkemeleri karar verir. Türkiye"de bosandiginizi ve Türk mahkemesinin velayet hakkini size verdigini düsünelim. Cocuk "burada" dediginiz ülkede yasiyorsa, o ülkenin mahkemeleri velayeti sizden alip babaya verebilir, eger cocugun menfaati gerektiriyorsa. Önemli olan cocugun menfaatidir.

SAYGILARIMLA
Old 30-08-2011, 13:50   #4
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Türkiye'de dava açmak daha mantıklı

Sayın Konuk,

Eğerki Türk vatandaşıysanız boşanma ve velayet konulu davanızı Türkiye'de açmanız sizin için daha avantajlı. Çünkü Türkiye'de boşanmayı sağladığınızda boşanma kararı nüfus kaydınıza işlenir. Bu karara ilgili mahkemenin bulunduğu bölgedeki Adalet Yargı Komisyonundan Apostille şerhi aldırdıktan sonra Almanya'da Almanca'ya tercüme ettirip Senatsverwaltung für Justiz birimine gönderdiğinizde Almanya'da da tanıtmış oluyorsunuz. Yine boşanma davası ile birlikte çocuğunuzun velayetinin de size verilmesini talep edebilirsiniz. Çocuğun yaşının küçüklüğü ve göstereceğiniz diğer haklı sebeplerle çocuğunuzun velayetinin size verilmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada gerek boşanma isteği ve gerekse çocuğunuzun velayetinin size verilmesi için ispatlanabilir haklı nedenlerinizi dilekçenize yansıtmalısınız. Ayrıca açtığınız davaya karşılık karşı tarafın da cevap verme hakkının ve kendisi açısından varsa ispatlayabileceği haklı nedenlerini ileri sürerek davanızın reddini sağlama imkanı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Diyelimki karşı taraf davanıza karşı hiçbir cevap vermedi veya cevap vermesine rağmen siz davanızı ispatladınız ve boşanmayı sağladınız ve çocuğunuzun velayetinin de size verilmesini sağladınız. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu durumda bu kararları Almanya'da basit bir usulle tanıtarak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Üstadım sayın Habibe Yılmaz Kayar'ın da belirttiği gibi boşanma ve velayet talepli davanızı Türkiye'de açmak istiyorsanız muhakkak alana hakim bir avukat ile irtibata geçmeniz ve davanızı avukatla takip etmeniz önemle tavsiye edilir.

Saygıdeğer Gemici'nin, velayete ilişkin kararın ancak çocuğun yaşadığı ülke mahkemelerince verileceği yönündeki görüşü teorik olarak doğru ama velayete ilişkin olarak Türkiye'deki aile mahkemesinden alınan bir kararı Alman makamlarının kabulüne bir engel bulunmamaktadır. Tabiki karşı taraf sonradan Almanya'da dava açarak ve varsa haklı nedenlerini ispatlayarak çocuğun velayetinin sizden alınmasını sağlayabilir.

Yukarıdaki anlatımlarımızın aksine gerek boşanma ve gerekse velayet konulu davanızı Almanya'da açarsanız, bu durumda ileride Almanya Aile mahkemesinden alacağınız boşanma kararının tantılması ve velayete ilişkin kararınızın da tenfizi için Türkiye'de tekrar tanıma ve tenfiz davası açmanız gerekecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi