Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

cinsel taciz sözlü

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-08-2011, 09:52   #1
Konuk

Soru cinsel taciz sözlü

yardım edin!
ben polis memuruyum, ve bayanım, görev yapmakta olduğum, karakolda, başpolis memuru meslektaşım tarafından, görev başında cinsel taciz(sözlü'e maruz kaldım. davacı şikayetçi oldum, taciz olayından dört(04) gün sonra benim ısrarım neticesi davacı olabildim, savcılığa suç duyurusunda bulundurulmadım, tacize uğradığım karakolda, taciz eden başpolis memurunun gurubunun çalıştığı tarihte ve onun mukayıti(ifade alan memur) tarafından ifadem alındı, avukat çağırmama ısrarım sonucu izin verildi, ifadem mağdur-müşteki olarak alındı, ben, avukatım, mukayıt ve Polis merkezi amiri imzaladıktan sonra, ben ve baronun tayin etmiş olduğu avukat hanım ifadelerimizin birer nüshalarını aldık,suçun konusu CİNSEL TACİZ(SARKINTILIK), ifade evrakımı bir gün sonra fotokopi çekmek için girdiğim, mukayıt odasında, fotokopi makinasının yanındaki masanın üzerinde tesadüf gördüğüm açık vaziyette masa üzerinde duran şahsıma ait ifade tutanağında , benim ve müvekkilimin bilgisi olmadan suçun konusunun, benim mağdur, müşteki yazan bölümlerinin daksillendiğini, hatta daksilin bir kaç defa sürülmek kaydıyla şuç nevi kısmının tahrip edildiğini ve en sonunda suç nevi bölümüne CİNSEL TACİZ(SÖZLÜ) ibaresini el yazısı ile yazıldığını gördüm, benim ifadem alındıktan sonra, müvekil ve polis mekrezi amirinin imzaları ve parafları atılıp, evrak asıllarının birer tanesinin ben ve avukatım tarafından teslim alındıktan sonra, ifademde rızam (imzam ve parafım olmadan), benim bilgim dahilinde olmayan resmi evrakta tahribat(daksil kullanmak) suretiyle yapılmıştır. ben ve ifademde hazır bulunan avukat hanım bu konunun gereğini yapacağız, ancak ben görevli olduğum,(halen aynı polis merkezinde çalıştırılmaya devam edildiğim) bir karokolda bana bunlar yapılabilyorsa, sivil vatandaşa ne ...........maz.
Old 29-08-2011, 23:53   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

T.C.K da ;
Alıntı:
Cinsel taciz

(1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.

(2)(Değişik: 29/6/2005 – 5377/13 md.) Bu fiiller; hiyerarşi, hizmet veya eğitim ve öğretim ilişkisinden ya da aile içi ilişkiden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz.

şeklinde düzenlenmiştir.

Anlaşılacağı gibi cinsel taciz suçu hiçbir bedensel temasta bulunmaksızın gerçekleştirlen eylemleri kapsar.

Bedensel temas olduğunda oluşa göre basit veya nitelikli cinsel saldırı söz konusu olacaktır.

Ceza soruşturması ve eğer dava açılacak olur ise kovuşturmada aslolan eylemin kendisidir.Kolluğun tutanağı nasıl tuttuğu belirleyici değildir.kaldı ki kolluğun tuttuğu tutanak eylemnin niteliğini değiştirici nitelikte değildir.

Kolluğun evrak üzerinde bu tür değişiklikler yapması usule uygun değildir.Avukatınız gereken girişimde bulunacaktır.

Yaşadığınız sorunu paylaştığınız için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi