Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

feragat / nafaka ödememek ve hapis cezası/ yurtdışına çıkışını engelleyebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 27-08-2011, 19:02   #1
Konuk

Varsayılan feragat / nafaka ödememek ve hapis cezası/ yurtdışına çıkışını engelleyebilir miyim?

Merhaba ben esimden bundan yaklasik 3 sene once bosandim,
esim bana ve cocugma aylik 500tl nafaka bagadi ama birkez odemedi, mahkemeye basvurdum ve kisa zaman sonra haciz ile bankadaki hesabina el konuldu, eski esimin hapis yatmasini istiyorum cunki beni yabanci uyruklu bir kadina tercih etti, evini terk edip o kadinla evlendi, ve yurt disine gidecekler, beni ve cocugmu perisan etti, sorum sudur:

eski esimin yurt disina gitmemesi icin ne gibi davaya basvurabilirim?

bana avukati tarafindan fergat kagdi imzalatmislar, beni kandirdilar nafaka icin dediler bende okumadna imzaladim, artik nafaka alamazmiyim?

Aydinlatirsaniz cok sevinirim.
Old 27-08-2011, 19:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yaptığınız icra takibine rağmen eşiniz aylık nafakasını ödemiyorsa, icra ceza mahkemesinde hapis cezası alması için dava açabilirsiniz. Ödeme yapmazsa şartları varsa ceza alacaktır.

Boşanma esnasında yoksulluk nafakası talebinizden feragat etmiş iseniz, tekrar bu konu hakkında dava açamazsınız. Beni kandırdılar demek için de üç yıl beklemiş durumdasınız.? Feragat etmedi iseniz, boşanmanın kesinleşmesinin üzerinden 1 yıl geçtiği için zamanaşımı defi ile karşılaşmanız mümkündür.

Çocuğunuz için takdir edilen nafakanın arttırımı için dava açmanız ise mümkündür.

Eşinizin yurt dışına çıkışını doğrudan engelleyebileceğiniz hukuki bir yol yoktur. Eşiniz bir suç dolası ile aranıyor ise yurt dışına çıkamaz.

Lütfen, bir avukatla görüşüp hareket ediniz. Hak kaybına uğramaz, boş yere masraf yapmazsınız.

Yoksul iseniz, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini talep etme hakkınız vardır.

Saygılarımla,
Old 27-08-2011, 21:52   #3
Konuk

Varsayılan feragat

cvp icin cok tsk ederim, ama bir seyi galiba tam anlatamadim, ben 3 yil boyunca nafaka alamadim esimden, sebebi ise evli oldugu alman karisi istemedi.
simdik bundan 1 ay once savcilik esimin bankadaki hesabina el koydu bana verdi paralari, esimin ceza evinde yatmamasi icinde imza attim,orda oyle gerekiyordu cunki cocugmu benden almakla tehdit etti, yoksa esimin hapis yatmasini isterdim, bana cok cektirdi, cocugmun boynunu buktu. fakat nasil olduysa o esnada esimin avukatida bana kagit imzalattirdi, megerse feragat kagdi imzalamisim, artik nafaka alamazmiyim?
yoksul degilim ailemle kaliyorum durumumuzda iyi ama yinede bosanma esnasinda nafaka talep ettim ve eski esimde bunu imzaladi, daha sonrada hic odemedi.
tekrar cvp alabilirsem cok sevinirim, bundan boyle nafaka alamazmiyim?
Old 28-08-2011, 11:28   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
cvp icin cok tsk ederim, ama bir seyi galiba tam anlatamadim, ben 3 yil boyunca nafaka alamadim esimden, sebebi ise evli oldugu alman karisi istemedi.
simdik bundan 1 ay once savcilik esimin bankadaki hesabina el koydu bana verdi paralari, esimin ceza evinde yatmamasi icinde imza attim,orda oyle gerekiyordu cunki cocugmu benden almakla tehdit etti, yoksa esimin hapis yatmasini isterdim, bana cok cektirdi, cocugmun boynunu buktu. fakat nasil olduysa o esnada esimin avukatida bana kagit imzalattirdi, megerse feragat kagdi imzalamisim, artik nafaka alamazmiyim?
yoksul degilim ailemle kaliyorum durumumuzda iyi ama yinede bosanma esnasinda nafaka talep ettim ve eski esimde bunu imzaladi, daha sonrada hic odemedi.
tekrar cvp alabilirsem cok sevinirim, bundan boyle nafaka alamazmiyim?

Sayın Katılımcı,

Nafaka borçlusunun borcunu ödemesi halinde, icra dosyasına bakiye borcun yatırılması veya haciz kanalıyla borcun bitirilmesi ile mahkemece verilen hapis cezası da ortadan kalkar.

İmzaladığınız belgenin içerğiini görmeden yorum yapmak doğru olmaz. Ancak çocuğunuzun nafakasından feragat etmeniz mümkün değildir/ geçerli değildir. Çocuğunuz için nafakanın arttırılması dava açabilirsiniz. Kendi durumunuz için ise, mutlaka bir avukatla, yüz yüze görüşmelisiniz. İcra dosyanız, boşanma hükmünüz ve imzaladım dediğiniz belge incelenmelidir.

Hukuki yardımı doğrudan alınız. Aksi halde yanlış yönlendirilmeniz olasıdır.

Saygılar.
Old 28-08-2011, 14:40   #5
Konuk

Varsayılan feragat

maalesef bunu esime soyleyince cocugmu nufusundan silecegni soyledi bana,
bukadar kolaymi cocugmuzu nufusundan silmesi?
bu mumkunmudur?
nafaka odememek icin her yola basvuruyor, once bana fergat imzalattirdi, simdikte cocuktan feragat edemessin deyincede nufusumdan sildiririm diyor bana.
Lutfen bunada cvp verin bu mumkunmudur, Almanyadan dava acip cocugu nufusundan sildirebilirmi? eger bunu yaparsa ne gibi yola basvurmaliyim?
Old 28-08-2011, 16:28   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz çocuğunuzun biyolojik babası ise tıbben bunun aksini kanıtlaması mümkün olamayacağından, açacağı dava da reddedilecektir.

Açılacak bir dava olması halinde elinize tebligat gelecektir. Bu dava tebligatı ile bir avukata beklemeden gidiniz.

Çocuğunuz için nafaka arttırımı davası açabilirsiniz. Kendi haklarınız için bir avukatla doğrudan görüşünüz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi