Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

almanya'da yaşayan çocuğumun velayetini almak istiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2011, 14:24   #1
Konuk

Varsayılan almanya'da yaşayan çocuğumun velayetini almak istiyorum.

merhaba.ben 42 yaşında türk vatandaşı bir kadınım.alman bir kişiyle türkiyede resmen evlendik.6 yaşında bir oğlum var.babasıyla geçen yıl almanyaya gittiler.ben de aile birleşimi için başvurdum ama eşim takip etmediği ve istemediğinden dolayı(sonradan anlayabildim),vize red cevabı geldi.oğlumu gider gitmez kinderheima almışlar.1 buçuk yıldır oğlum kinderheimda yaşıyormuş.eşim geçen ay tecavüz suçundan cezaevine girmiş.bana eşimin erkek kardeşi face adresimden haber verdi,alman polisi ve jugendamt beni arıyormuş.bende almanyada bana verilen polisin numarasını aradım,olayları öğrendim.eşim benim onları terkettiğimi ve çocuğu ona verip bıraktığımı hiç iletişim kurmadığımızı söylemiş.oysa sürekli telefon ve msn yoluyla konuşuyorduk.çocuğu da ayda 1 veya iki kere görüyordum msn den.ama ben çocuğun kinderheimda olduğunu algılayamadım hiç.anaokuluna gidiyor akşam gelip yatıyor zannediyordum.eşim benide avukat ve polisleri de sürekli yalanlarıyla uyutmuş.eşimin suçu 2 kardeşe tecavüz(erkek çocukları ;6 ve 11 yaşındaymış).bu çocuklar eşimin öz yeğenleri.şimdi velayet tamamen babadan alınmış.beni velayet davası için almanyaya çağırıyorlar.eylülde olacak mahkeme.ve bana usulen orada türk avukatta buldular,şu anda iletişim halindeyim.şimdi ben türkiyeden oraya çocuğun velayetini almaya gidecem,burada şu anda işsiz ve maddi imkanlarım hiç yok.kardeşimin yanında kalıyorum.bu imkansızlıklardan dolayı çocuğu bana verirlermi.ben yinede çocuğumu alıp burada bir iş bulup bakarım,kız kardeşimin evinde kalırız.ama bu çocuk için iyi bir zemin değil biliyorum ama maddi imkanım yok diye beni çocuğumdan ayırsınlar istemiyorum.zaten bunca yıl eşim tarafından kandırılmış çaresiz bırakılmış bir kadınım.ben ne yapmalıyım bilmiyorum.eşimden ayrılacam tabiiki.oğlum alman vatandaşı ama türkiyede doğdu,türk vatandaşlığıda istenirse hemen onaylatılabilinir türkiyede.neticede babasıyla resmi olarak evli durumdayız şuanda.her ne kadar benim oraya gitmemi istemesede.ayrıca herkese yalanlar söyleyerek kötüleyen bir insan ayrıca suçu da çok iğrenç.ben oğlumun almanyada eğitim görmesini istemiştim.o yüzden önceden gitmelerini istedim.ama türkiyeye getirirsem buradaki şartlar maddi olarak çok iyi olmayacak.çünkü benim hiçbir maddi imkanım ve işim yok.yardım v.s alsam nereye kadar.ben oğlumla almanyada eğitimi süresince kalma imkanım olabilirmi.bu imkanı ikimize sağlarlaqrmı.ben oğlum için en iyisi olsun istiyorum her anne baba gibi.ne yapmalıyım bana akıl verin lütfen .çok da çaresiz ve yıkılmış durumdayım.bu kadar kötülükle karşılaşmak yıktı beni,perişan oldum.almanyadaki avukatada soruyorum bu konuları ama ,ben yinede beni yönlendirecek başka bilgiler alabilirim umuduyla yazdım.bana bilgileriyle yardımcı olacak kişiler vardır umuyorum.teşekkürler ediyorum.iyi çalışmalar.
Old 24-08-2011, 22:31   #2
Gemici

Sayın Konuk,

çocuk Almanya'da yaşadığı için çocuğun menfaati için gereken önlemleri almada Alman makamları yetkilidir. Baba velayet hakkını kötüye kullanmış olduğu için velayet hakkı elinden alınmış. Baba sizin kendisini ve çocuğu terk ettiğini belirtti ise sizin velayet hakkınızda elinizden alınmış olabilir. Büyük bir ihtimalle alınmamış olabileceğini düşünüyorum. Durum en iyi şekilde mahkeme kararından öğrenelebilirsiniz.

Baba çocuğa bakamadığı için daha önceden Heime(bakım yurdu) vermiş olabileceği gibi, velayet hakkı elinden alındığı için mahkeme karar ile de yerleştirilmiş olabilir.

Velayet hakkının sizden alınması, alındı ise geri verilmesi ancak çocuğun menfaati gerektiriyorsa mümkün olabilir. Maddi durum olayda hemen hemen hiç bir rol oynamaz. Maddi durum rol oynamış olsaydı tüm fakir anne ve babalardan velayet hakkının alınması gerekirdi. Çocuğun menfaatinin en başta gelen koşulları sizinle çocuk arasındaki anne ve çocuk ilişkisi, çocuğa verebileceğiniz anne sevgisi, çocuğa yabancılaşıp yabancılaşmadığınız, çocuğa verebileceğiniz güven duygusu v.s. dir

Almanya'da oturma müsaadesi alabilirseniz tüm problemleriniz çözülmüş olur, ama benim düşünceme göre oturma müsaadesi alabilmeniz olanaksız. Buna rağmen Almanya'ya mahkeme için geldiğinizde Alman Yabancılar hukukundan iyi anlayan bir avukata danışabilirsiniz.
Oturma müsaadesi alabilmenizin en başta gelen iki koşulu, yeteri büyüklükte ev ve geçiminizi sağlayabilecek paranın olması. Bunlar olmadığı içinde durum zor.

Saygılarımla
Old 25-08-2011, 19:14   #3
Konuk

teşekkür ederim cevabınız için.benden velayet alınma gibi bir durum olmadı,çünkü eşimden resmen ayrı da deilim.eşimin yalanları var ortada,bende delillerle gideceğim tabiiki.bana orada türk avukat buldular iletişim halindeyim.orada kalma imkanı eşim olmadan çocuk üzerinden imkansız mı diyorsunuz.bize orada yardım edebilirlermi.tekrar teşekkürler,iyi çalışmalar....
Old 26-08-2011, 20:52   #4
Gemici

Alıntı:
Yazan Gemici
Almanya'da oturma müsaadesi alabilirseniz tüm problemleriniz çözülmüş olur, ama benim düşünceme göre oturma müsaadesi alabilmeniz olanaksız. Buna rağmen Almanya'ya mahkeme için geldiğinizde Alman Yabancılar hukukundan iyi anlayan bir avukata danışabilirsiniz.
Oturma müsaadesi alabilmenizin en başta gelen iki koşulu, yeteri büyüklükte ev ve geçiminizi sağlayabilecek paranın olması. Bunlar olmadığı içinde durum zor.

Sayın Konuk,
ilk mesajımda belirttiğim yukarıdaki koyulaştırdığım kısmı (ama benim düşünceme göre oturma müsaadesi alabilmeniz olanaksız.) düzeltmem gerekiyor. Aklımda kalanlara çok güvendim herhalde, özür dilerim.
Doğrusu: Alman Yabancılar Yasası Alman vatandaşı olan bir küçüğün anne veya babasına, velayet hakkını kullanmak için geldikleri takdirde, oturma müsaadesi verilmesini, Almanya'da geçimini sağlayacak geliri olmasa ve genel olarak aranan koşullardan bazıları gerçekleşmese bile, öngörüyor. Çocuğun velayet hakkı babadan alındığına göre sizin velayet hakkına sahip tek ebeveyn olarak Almanya'da oturma müsaadesi almanızda fazla zorlukla karşılaşacağınızı zannetmiyorum. İlk mesajımda da belirttiğim gibi en doğru cevabı dosyayı inceleme olanağı olan avukatınızdan öğrenebilirsiniz.

Saygılarımla
Old 28-08-2011, 02:51   #5
Konuk

Şimdi biraz daha iyi anladım teşekkür ederim.Oradaki avukat benden para talep etti.İmkanım olmadığını belirttim.Ayrıca ikametimin bağlı olduğu muhtarlıktan fakirlik belgesi alıp gönderdim avukata.Oradaki avukatın benim için başka bir şey yapacağını zannetmiyorum.Belki başka bir avukat arayışına geçeceğim gittiğimde.Ama velayet davama bakacakmış.Sonrası için herşey burda çok zor diyor.ayrıca Alman devleti beni mahkeme için çağırıyor,her türlü kolaylığı(yer,yol,v.s için)sağlaması gerekirken hepsini ben halledeceğim.Oradaki avukat sizi bu duruma ben düşürmedim,beni ilgilendirmez diyor.Mahkeme eylül sonunda,mahkeme celbi gelince konsolosluğa gidecem,bir de beyefendilere kalacağım yeri belirtmem gerekiyormuş.Sanki ben onları dava ediyorum.Sapık vatandaşlarının hayali sözlerinin doğru olup olmadığını kontrol edicekler.Ne yapıcam nasıl olacak hiç bir şey bilemiyorum.Ayrı bırakıldığım oğluma mı üzüleyim,eşimin iğrenç suçuna mı üzüleyim ,insanların bana zorluk çıkarmalarına mı üzüleyim bilmiyorum.Bir fikriniz varmı orada ne yapmam gerektiği ile ilgili olarak.teşekkürler,iyi çalışmalar dilerim...
Old 28-08-2011, 16:02   #6
Gemici

Alıntı:
Şimdi biraz daha iyi anladım teşekkür ederim.Oradaki avukat benden para talep etti.İmkanım olmadığını belirttim.Ayrıca ikametimin bağlı olduğu muhtarlıktan fakirlik belgesi alıp gönderdim avukata.Oradaki avukatın benim için başka bir şey yapacağını zannetmiyorum.Belki başka bir avukat arayışına geçeceğim gittiğimde.Ama velayet davama bakacakmış.Sonrası için herşey burda çok zor diyor.ayrıca Alman devleti beni mahkeme için çağırıyor,her türlü kolaylığı(yer,yol,v.s için)sağlaması gerekirken hepsini ben halledeceğim.Oradaki avukat sizi bu duruma ben düşürmedim,beni ilgilendirmez diyor.Mahkeme eylül sonunda,mahkeme celbi gelince konsolosluğa gidecem,bir de beyefendilere kalacağım yeri belirtmem gerekiyormuş.Sanki ben onları dava ediyorum.Sapık vatandaşlarının hayali sözlerinin doğru olup olmadığını kontrol edicekler.Ne yapıcam nasıl olacak hiç bir şey bilemiyorum.Ayrı bırakıldığım oğluma mı üzüleyim,eşimin iğrenç suçuna mı üzüleyim ,insanların bana zorluk çıkarmalarına mı üzüleyim bilmiyorum.Bir fikriniz varmı orada ne yapmam gerektiği ile ilgili olarak.teşekkürler,iyi çalışmalar dilerim...

Sayın Konuk,

velayet davası ve oturma müsaadesi almak birbirinden ayrı iki hukuki muameledir. Değişik mahkemelerin yetki alanına girer. Biri aile mahkemesinde, diğeri idari mahkemede. Bu sebepten velayet davası için vekaletname verdiğiniz avukat, oturma müsaadesi söz konusu olunca'bu benim görevim değil, karışmam diyebilir. 'sizi bu duruma ben düşürmedim, beni ilgilendirmez' demesi, gerçekten böyle bir ifade kullandı ise, biraz abes kaçıyor. Mali gücünüz yeterli olmadığı için, velayet konusunda sizden para istememesi gerekir. Avukatlık ücreti ve mahkeme masrafları devlet kasasından ödenir, eğer dilekçe verirseniz. Oturma müsaadesi için isterseniz ayrı bir avukat tutabilirsiniz. Bu yeni avukat için de mahkeme masraflarının devlet kasasından ödenmesi için bir dilekçe vermek zorundasınız.

Mahkeme tebligatlarının yapılması için, mahkemeye bildirmek zorunda olduğunuz, bir adresinizin olması gerekir. Ayrıca insanların size zorluk çıkardıklarını da zannetmiyorum. Almanya'ya geldiğinizde konsolosluğa bağlı çalışma ataşeliği veya başka bir yardım kuruluşunun size yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Olay 'sapık vatandaşlarının hayali sözleri' de değildir. Söz konusu olan çocuğunuzun menfaatidir. Mahkeme için sadece babası hapse girmiş ve annesi Almanya'da olmayan ortada bırakılmış bir çocuk vardır. Mahkeme yasa gereği bu çocuğun menfaatinin korunması için gereken tüm önlemleri almak zorundadır. Bu önlemlerin alınabilmesi için mahkeme sizi tanımak ve çocuğun menfaatini koruyacak durumda olup olmadığınızı araştırmak zorundadır. Belirttiğim gibi bu araştırmanın sizin şahsınızla bir alakası yoktur, mahkeme bu gibi durumlarda araştırma yapmadığı zaman vazifesini yerine getirmemiş olur.

Saygılarımla
Old 28-08-2011, 17:29   #7
Konuk

çok teşekkür ederim,beni epeyce bilgilendirdiniz,iyi çalışmalar dilerim....Gerçekten çok sağolun...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi