Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası ve aynı evde yaşamak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-04-2014, 18:56   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası ve aynı evde yaşamak

mrb ben 10 yıllık evli bir bayanım 6 yaşında 1 oğlum var eşim boşanma davası açmış ancak ben boşanma davasını karakolun iş yerimi araması ile öğrendim. dava 31.03.2014 te şiddetli geçimsizlikten açılmış ve hala eşimle aynı evde yaşıyoruz.( eşim evden asla gitmez evi almak istiyor. 1.5 ay önce zorla taahhütname imzalatmaya kalkmıştı ama ben imzalamadım ve evimizin daha 7-8 yıl kredi borcu var) kavga eden anlaşamayan bir çift değiliz tüm komşularım bu duruma şahit. eşim 50.000 maddi 50.000 manevi ev araba oğlumuzun velayeti ne var ne yok istemiş.(eşim sadece nafaka ve mehir istememiş) maaş hesabımın dökümleri 4 yıllık telefon dökümleri ne var ne yok istemiş. ve dilekçeyi okuduğumda şok oldum o kişi ben miyim diye. eşim ile ikimizinde mesleği ve kariyerimiz var. hakim aynı evde yaşadığımızı öğrendiğinde dava düşer deniyor.
Old 29-04-2014, 09:34   #2
kezzy

Sayın Katılımcı;

Sorunuzdan boşanmak isteyip istemediğiniz anlaşılmamaktadır.

Boşanmak istemiyorsanız;
Eşinizin açtığı boşanma davasının reddini isteyebilirsiniz. Eşiniz iddia ettiği boşanma sebeplerinde sizin KUSURLU olduğunuzu ispat etmek zorundadır. Aksi halde davası reddedilir.

Boşanmak istiyorsanız;
Eşinizin açtığı boşanma davasının reddini isteyebileceğiniz gibi kendiniz de ayrıca bir boşanma davası açabilirsiniz.
Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu kanıtlamanız gerekir. Bu halde boşanmaya karar verilebilir.

Boşanma davası ile birlikte maddi ve manevi tazminat, dava tarihinden itibaren TEDBİR nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de YOKSULLUK nafakası ve çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesine hükmedilmesini isteyebilirsiniz.
Ancak boşanma davalarında bir eşin diğerinden maddi tazminat talebinde bulunabilmesi için öncelikle, tazminat talep eden eşin öncelikle boşanma sebebiyle mevcut veya beklenen menfaatlerinin zedelenmesi şartı aranmaktadır,bir diğer şartı ise tazminat talep edilen eşten daha az kusurlu olmak veya kusursuz olmaktır. Boşanmakta eşi kadar ya da eşinden daha ağır kusuru olan eşin maddi tazminat isteme hakkı bulunmamaktadır.

Çocuğunuzla ile ilgili bakımı ve yetiştirilmesi için İŞTİRAK NAFAKASI na hükmedilecektir.

Ancak her aşama hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini unutmayınız.

Saygılarımızla
Old 01-05-2014, 11:58   #3
Konuk

Dikkat bosanmak istiyorum

Esim telefon dokumlerimi maas hesabi dokumleri sosyal site vs dokumleri yani bunlar tamamen onun delil olarak beklentileri elinde hic bir delil vs yok. Ancak ben sanki agir bir suc islemisim gibi herseyim didik didik yapilicak. Yani buna hakki var mi??? Ben sonucta bir kadinim arkadasimla konusuyorum ama hatti esinin uzerine belkide yani ben bunlari hak edecek bir sey yapmadim. Face twiter im filanda yok ve o bunu bilmesine ragmen dokumlerini talep etmis.bu benim psikolojimi bozdu bu insan bir sey yakalamak ve bunu koz olarak kullanmak istiyir ancak hepsi suphe. Ben ogretmenim 6 yasinda bir oglum var ve ben bu kisi ile yuzyuze gelicem daha sonra buda beni cok uzuyor. Oyle seylerle sucoanmisim ki il disina gitmisti erkek kardesim bizde kalsi ki kendisi telefonda konustu ona ragmen bunlarda dahi imali imali iddaalara bulunmus. Kardesimin tum servis arkaaslari sahit cunku sabahlari eviizden aldilar konsularim sahit. Ben hala soy ismini tasiyorum nasil bu sekilde iddaalara bulunur bir es
Old 17-05-2014, 09:37   #4
Konuk

Varsayılan boşanma davasından sonra aynı evde yaşamak

mrb ben 10 yıllık evliyim 6 yaşında bir oğlumuz var. eşim le tartıştık eşim boşanma davası açmış ben karakoldan okulumun aranması ile öğrendim boşanma davası açtığını. ve bu olay üzerine şok yaşadım. 31 mart ta açmış davayı ancak aynı evde olmamıza rağmen bana hiç bir şey söylemedi. ve eşim ile hala aynı evde yaşıyoruz. ben boşanmak istemiyorum. ben kadınım oğlum var evimi bırakamam ailemde olsa gideceğim yer çocuğumun bu süreçte düzeninin bozulmasını istemiyorum . eşim telefon dökümlerimi hemde 4 yıllık 2 yıl önce kapanan hattımın dahi dökümlerini istemiş hatta hts kayıtlarını ancak dava dilekçesinde dava konusu evlilik birliğinin temelden sarsılması. benim komşularım şahit bizim ne kavgamız nede huzursuzluğumuz olmadı. mahkemede onlarda şahit olmak istediklerini özellikle belirttiler. ben öğrt. eşim bankada çalışıyor. yani belkide hayatında biri deyip tüm maaş hesabımın, kredi kartımın, telefon görüşmelerimin dökümlerini talep etmiş.( şu numara diye belirttiği bir şey yok) ve dilekçesinde belkide hayatında biri var demiş. ve oğlum bizim okulumuzun öğrencisi kapıdan birlikte çıkıp birlikte giriyoruz hayatımda biri olsa oğlumun önünde mi? görüşücem ( 6 yaşında bir çocuk herşeyi bilir ve sorulduğunda anlatır. mahkemeler bir " BELKİ" ile bunları talep eder mi? yani o zaman belki deyip ben eşimden de her belge vs talep edebilir miyim? bir de bazı aynı sebeple açılan davalarda aynı evde yaşanmaya devam edilmesi davanın reddedilmesine neden olmuş o kararlar emsal teşkil eder mi? ben bunu öğrenmek istiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim
Old 17-05-2014, 10:54   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Boşanma davasında sadakatsizlik iddiası karşısında size ait telefon dökümlerinin mahkemece istenmesi doğaldır.

Aynı evde halen yaşıyor olmak boşanma kararı verilmesine engel değildir. İddia ve delilleri değerlendirecek olan mahkemedir. Halen aynı evde yaşadığınız iddiasında bulunabilirsiniz.

Mahkeme talep olduğu taktirde evden ve ev eşyalarından kimin yararlanacağına karar da verebilecektir.

Bilgisayar ekranından davanızı çözmeniz mümkün değeldir. Tüm belge, iddia ve delillerinizle birlikte bir avukattan doğrudan destek alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi ve güvene teşekkürler!

Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi