Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hekimin Kusuru ve Sorumluluğu

Yanıt
Old 28-02-2011, 11:41   #1
alpercelep

Varsayılan Hekimin Kusuru ve Sorumluluğu

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi çalışmalar diliyorum.Yardımlarınıza ihtiyaç duydum.Müvekkil eşinin hamileliği sebebiyle A hastanesinde( özel hastane) hamilelik sürecinin her aşamasında B doktoruna tedaviye oluyorlar.Hamileliğin altıncı ayında çocuk ve annede bazı rahatsızlıkların baş göstermesi sebebiyle hasta Tıp Fakültesi hastanesine sevk edilerek burada hamileliğin devamı için gerekli tedaviler uygulanıyor ve annenin rahmi dikilerek çocuğun ana rahminden düşmesi engelleniyor.Bu durum sürekli göründükleri doktora anlatılıyor ve tıp fakültesinden kendisine söylenmiş olan bazı bilgiler doktora söyleniyor.Kendilerine hamilelğin sıkıntılı olduğunu ,çocuğun günü beklenmeksizin sezeryanla alınmasının gerektiği söyleniyor.Anne önceki yıllarda 5 defa çocuk düşürmüş ve bu durumda doktor tarafından bilinmektedir.Anne ayın 28'inde sancılanması nedeniyle hastaneye yatıyor fakat doktor tarafından bir sonraki gün taburcu ediliyor.Müvekkil çocuğun sezerya alınmasını doktoruna söylüyor ama doktor bunun gerek olmadığını normal doğum tarihinin zaten 5'i olduğunu 6 gün daha sabretmeleri gerektiğini söylüyor ve evlerine gönderiyor.Anne ayın 3'ünde akşam saat dokuz civarlarında sancılanıyor ve hemen doktor ve hastane aranıyor,doktorla yapılan telefon görüşmesinde sancıların normal olduğunu,şuan müsait olmadığını yarın sabah gelmelerinin yeterli olacağı söyleniyor.Sabah saat dokuz da müvekkiller hastaneye gidiyor ve tedavide çocuğun öldüğü söyleniyor.Arkadaşlar açıkcası çok sıkıntılı bir durumda sayılırım.Bu izahlar bana müvekkilce söylenen olaylar ,sağlık kurulu doktor hakkında soruşturma izni vermedi,ben suç duyurusunda bulunucam ama bir sonuç alınabileceği umudum çok az.Ana rahminde gerçekleşen ve geç müdehale sayılabilecek davranışlar sonucu ölüm olayı gereçekleşen konularda tecrübeleri olan arkadaşlardan yardım istiyorum.Açıkcası yol gösterilmeye ihtiyacım var ,müvekkil tazminat davası açılması yönünde kararlı ama bu şartlarda doktor yanlış ifade vermezse kusur çıkmama olsalığı yüksek.Şimdiden herekese çok teşekkür ediyorum.
Old 28-02-2011, 14:11   #2
av.yağmur deniz

Kişisel kusuru var görünüyor doktorun bu durumda adli yargıda tazminat davası açarsınız ayrıca ceza davası açın.Hizmet kusurundan dolayı da idari yargıda sağlık bakanlığı aleyhine dava açılabilir.dOKTOR RAPORUYLA BEBEĞİN NEZAMAN ÖLDÜĞÜ BELLİDir aile sürekli doktor gözetiminde olduğunu doktorun uyarıldığını ...vs ileri sürsün.Sitede ayrıntılı bilgiler var.
Old 01-03-2011, 01:02   #3
BALDIRAN

Burada hasta ile hastane/doktor arasındaki ilişki hekimlik/vekalet sözleşmesidir ve dava adli yargıda, sözleşmeye aykırılık sebebiyle, birine yada her ikisine karşı (BK 55,100 dikkate alınarak) açılmalıdır. İdari yargının görevli olduğunu düşünyüyorum zira taraflar idare değil. (Sadece zarar Sağlık bakanlığının denetim eksikliğinden kaynaklanmışsa, ör. özel hastane, gerekli cihazları bulunmamasına rağmen ameliyat için hasta kabul ediyorsa ve bakanlık bu hususu denetlememişse idari yargı düşünülebilir ki somut olayda buna ilişkin bir veri yok.) Olayda hekimin kişisel kusurunun olduğu açıtır kanımca,hastanın daha önce 5 kez çocuk düşürdüğü dikkate alındığında, hamileliğinin son günlerişnde yatarak müşahade altında tutulmalıydı, ayın 28.inde taburcu edilmesi, gece sancılanmasına rağmen sabahın beklenmesi olayda özen eksikliği olduğunu gösteriyor. C.savcılığına ve >Tabip odasınba şikayette bulunmanızı ayrıca öneririm.Saygılar.
Old 01-03-2011, 13:59   #4
alpercelep

Arkadaşlar ilgilerinizden ötürü çok teşekkür ederim.Olayla ilgili suç duyurusnda bulunucam yarın.Ben bugüne kadar il sağlık kurulunun verdiği raporu bekledim.O rapor doktor hakkında soruşturma izni vermedi.Savcılık dosyası durumuna göre tazminat davası açacağım.Hem hekime hemde özel hastaneye.Zaten hastane hekimlerin eylemlerini sigortalıyor.Eğer bir kusur çıkarsa sigortadan alırız.Tekrardan teşekür ediyorum.Gelişmeler hakkında ilgilenen arkadaşlara dava devamınca özel bilgi vericem.En azından bu gibi durumlarda mahkemelerimizin uygulamasını daha net görmüş oluruz.
Old 01-03-2011, 23:52   #5
BALDIRAN

İl Sağlık Kurulunun (dikkat edin İl idare Kurulu olmasın sakın) kararına karşı İdare Mahkemesinde iptal davası açma hakkınız olduğunu da hatırlatırım.Ki il idare kurulu kararıysa, yani ilgili hekim kamu görevlisiyse, savcılığın soruşturma açabilmesi için İl İdare Kurulunu soruşturma izni vermesi zorunludur biliyorsunuz saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi