Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ön inceleme duruşması yapılmadan dosyanın bilirkişiye gönderilmesi

Yanıt
Old 14-09-2017, 13:24   #1
keenlemyekün

Acil Ön inceleme duruşması yapılmadan dosyanın bilirkişiye gönderilmesi

Meslektaşlarım selamlar, saygılar.
Ben çiçeği burnunda yeni bir avukatım.
Bu sebeple görüş ve tecrübeleriniz benim için büyük kıymete sahip.

Takip etmekte olduğumuz bir işçi alacağı davasında davalı işveren vekiliyiz. Bu davada ön inceleme duruşması yapıldı. Ancak duruşma esnasında hakim taraflara bilirkişi raporunu tebliğ etti. Rapor da tahmin edeceğiniz gibi aleyhimize geldi.

Ben rapora itiraz etmeyi düşünüyorum. Ancak itirazımı şu şu kalemler yanlış hesaplanmış, fesih haklı/haksız sebepleri üzerinden değil aksine ön inceleme duruşması tamamlanmadan dosyanın bilirkişiye gönderilmesi ve hatta duruşma esnasında raporun tevdii edilmesinin sakıncaları üzerine kurmayı düşünüyorum.

Aklıma gelen sebepler, ön inceleme yapılmadan bilirkişi raporu alınması,

. Belki davayı kabul edecektik
. Ya da ödeme belgeleri sunacaktık
. Gibi sebeplerle ve ayrıca deliller tamamıyla ön inceleme aşaması tamamlanmadan tekemmül etmemiş olacağından rapor eksik delliller üzerinden incelemeye dayalı, baştan hatalı şeklinde.

Bu sakıncaları daha kapsamlı ifade etmek için başkaca neleri ileri sürebiliriz? Sizden bu konuda yardım isteyecektim.
Old 15-09-2017, 11:37   #2
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yazan keenlemyekün
Meslektaşlarım selamlar, saygılar.
Ben çiçeği burnunda yeni bir avukatım.
Bu sebeple görüş ve tecrübeleriniz benim için büyük kıymete sahip.

Takip etmekte olduğumuz bir işçi alacağı davasında davalı işveren vekiliyiz. Bu davada ön inceleme duruşması yapıldı. Ancak duruşma esnasında hakim taraflara bilirkişi raporunu tebliğ etti. Rapor da tahmin edeceğiniz gibi aleyhimize geldi.

Ben rapora itiraz etmeyi düşünüyorum. Ancak itirazımı şu şu kalemler yanlış hesaplanmış, fesih haklı/haksız sebepleri üzerinden değil aksine ön inceleme duruşması tamamlanmadan dosyanın bilirkişiye gönderilmesi ve hatta duruşma esnasında raporun tevdii edilmesinin sakıncaları üzerine kurmayı düşünüyorum.

Aklıma gelen sebepler, ön inceleme yapılmadan bilirkişi raporu alınması,

. Belki davayı kabul edecektik
. Ya da ödeme belgeleri sunacaktık
. Gibi sebeplerle ve ayrıca deliller tamamıyla ön inceleme aşaması tamamlanmadan tekemmül etmemiş olacağından rapor eksik delliller üzerinden incelemeye dayalı, baştan hatalı şeklinde.

Bu sakıncaları daha kapsamlı ifade etmek için başkaca neleri ileri sürebiliriz? Sizden bu konuda yardım isteyecektim.

hakim, taraf dilekçeleri tamamlanmadan ön incelemeye başlayamaz. Hakim ön inceleme sırasında (HMK 140), ilk dava şartlarını karara bağlamak zorundadır. Bu nedenle tarafları dinler, tarafların anlaşabildikleri ve anlaşamadıkları hususları saptar. Tarafları sulhe teşvik eder gerekirse sulh için süre verir ve bir defaya mahsus olmak üzere sulh nedenine dayalı olarak ön inceleme duruşmasını erteler. Sulh çözümsüz kalırsa, hakim, tarafların dilekçelerinde yer alan ancak henüz mahkemeye sunulmamış yada istenildiği halde gelmemiş veya istenmemiş delillerin dosyada toplanabilmesi için, taraflara iki haftalık süre verir. akabinde tahkikata başlanacağı bildirilir.

Dosyanızda usule uygun bir yargılama yapılmamıştır ancak davayı her zaman kabul edebilirsiniz ya da ödeme belgeleri her aşamada sunulabilir. Sunun belgelerinizi dikkate alınacaktır endişelenmeyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi