Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuklarım ve eşim çifte vatandaş, ben T.C.vatandaşıyım,boşanmamız durumunda çocuklarımın velayetini alma şansım nedir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-08-2012, 14:36   #1
Konuk

Soru Çocuklarım ve eşim çifte vatandaş, ben T.C.vatandaşıyım,boşanmamız durumunda çocuklarımın velayetini alma şansım nedir?

Merhaba,
1999 senesinde Türkiye'de evlendikten hemen sonra Fransa'ya yerleştim, orada tekrar bir nikah akdimiz olmadı. 2000 ve 2005 doğumlu iki oğlumuz var.Çocuklarım ve eşim çifte vatandaş ben ise T.C vatandaşıyım

Eşimin sorumsuz davranışları ve Şiddetli geçimsizlik nedeniyle bu sene çocuklarımla birlikte Türkiye'ye döndüm fakat eşim onunla beraber FR'ye dönmemem durumunda çocuklarımı kaçırmakla tehdit ediyor, ben evlilik birliğimizin tamamen bittiğini düşünüyorum ve boşanmak istiyorum.Boşanmamız durumunda çocuklarımın velayetini alma şansım nedir?

Bizimki gibi sürtüşmeli boşanmalarda FR devletinin çocuklarıma el koymasından korkuyorum,böyle bir ihtimal varmıdır? Benim tek derdim çocuklarımın velayetini almak, beni bir an önce aydınlatırsanız çok mutlu olurum,teşekkürler,saygılar...
Old 27-08-2012, 11:23   #2
Av. Hatun Olguner

Velayeti bir an önce almak istiyorsanız boşanma davanızı açıp tedbiren velayet talep etmelisiniz. Çocuklarınız görüşlerini açıklama olgunluğuna sahip olduğundan mahkemece dinlenecekler ve kimi tercih ettkleri sorulacaktır. En azından 2000 doğumlu olan çocuğunuz dinlenir. Kardeşlerin birbirinden ayrılmamasına özen gösterilir. Çocuklarınız sizi istediklerini söylerlerse velayetler için öncelikli düşünülürsünüz.

Hak kaybına uğramamak için davanızı bir avukatla takip ediniz.
Old 28-08-2012, 02:01   #3
Gemici

Sayın Konuk,
Sayın Av. Hatun Olguner'in yazdıklarına ek olarak şunları belirtmek istiyorum:
Çocuklar Türkiyede ikamet ettikleri için, Fransa ve Türkiyenin de imzalamış oldukları Lahey Anlaşması gereğince, Türk mahkemeleri yetkilidir. Çocukların ayrıca Fransız vatandaşlığında olmaları, çocuklar Türkiyede bulundukları sürece Fransız mahkemelerini yetkili kılmaz.
Buna rağmen, eğer çocukları rızası olmadan Türkiyeye getirdi iseniz, eşiniz çocukların kaçırıldığını öne sürerek size zorluk çıkarabilir.

Boşanma durumunda çocukların velayetinin size verilip verilmeyeceği konusunda önemlı olan kıstas çocukların menfaatidir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi