Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

avukatlık meslegınde nasıl basarılı olunur?

Yanıt
Old 15-09-2006, 10:48   #1
Av.hüseyin

Varsayılan avukatlık meslegınde nasıl basarılı olunur?

ben bu sorunun cevabını hukuk fakultesıne basladıgımdan bu yana kendıme soruyorum ama cevabını tam olarak bulamadım,bu sene fakulteyı bıtırıyorum ama avukatlık yapıp yapamayacagımı bılemıyorum o nedenle avukatlık meslegınde nasıl ılerleyebılecegımı merak edıyorum çunku hakımlık sınavını falan kazanamazsam mecbur avukatlık yapacagım..cevaplarınızı beklıyorum
Old 15-09-2006, 13:34   #2
Av.Nebi

Sevgili hüseyin kardeşim meslek güzel oldugu kadar zor da bi meslek. Yani mecbur kaldım avukatlık yapcam diyorsun ama sevmeden yapılacak bı meslek diil
Old 15-09-2006, 13:59   #3
Gordon

Sayın Nebi ye katılıyorum. Bu meslek sevilmeden yapılmaz ve bence bunun formülü yoktur yani nasıl iyi avukat olunur bunu kimse bilemez. Fakat birşey dikkatimi çekti Sayın Hüseyin sanırım siz kararınızı vermişsiniz çünkü adınızı bile Av.hüseyin olarak seçmişsiniz.
Old 15-09-2006, 14:29   #4
Av.Nebi

bence kendini avukatlık yapmak zorunda olduğun gibi hissetme. Hukuk mesleği geniş bi sektör. Avukatlık sadece bi dalı bu işin. Yani çok değişik sektörlerde hukuk mesleğini icra edebilirsin başarılar dilerim...
Old 15-09-2006, 14:46   #5
atk

Sevgili Hüseyin,ben avukat olmaya karar verdiğimde 10 yıllık devlet memuruydum.Hukuk fakultesini kazandım mezun oldum ve yeni av.mesleğine başladım.Çok severek ve istiyerek başladım ama şu anda biraz hayal kırıklığı yaşıyorum ve inanın aynı soruyu ben de kendime soruyorum.Ancak başarmak için çok çalışmam gerektiğini biliyorum.
Saygılarla
Old 23-09-2006, 20:29   #6
Av. Melih

aslında sorunun cevabı eminim çok uzundur hatta başarılı bir avukatın meslek hayatı kadar uzun...bu soruya yeterli cevabı verebilecek donanıma henüz sahip değilim ancak çok değerli bir hocamın tavsiyelerinden bahsedebilirim
1-mevzuatı ve gelişmeleri izle
2-resmi gazete oku
3-içtihatları izle
4-yabancı dil
5-dünyadaki gelişmeleri izle yeni gelişen hukuk dalları ve anlaşmaları takip et
6-kendini ve toplumunu tanı
7-hukuki eserler oku
8-makaleler yaz (kalem kılıç gibidir sallandıkça keskinleşir. bilgi paylaştıkça artar)
9-panellere konferanslara... katıl
10-davalara hazırlanarak gir
11-örnek ve düzenli yaşa...
umarım bir nebze de olsa faydalı olur BAŞARILAR
Old 24-09-2006, 11:01   #7
ibrahimkovanci

konu açılmışken şunu belirtmek isterim ben avukat olmyı düşünüyorum ama asla aklımada çoğu kişide olduğu gibi hakimliği kazanamazsam avukat bari olayım düşünesiyle degil doğrudan avukatlık istiyorum ve yukarıda bahsettiğim düşünceyle hareket edenlerin avukatlıktan sıkılabileceğini düşünüyorum saygılar...
Old 24-09-2006, 12:41   #8
azize

ya her meslekte olduğu gibi avukatlık meslleğindede başarının yolu kesinlikle mesleğe olan sevgi ve ilgiden geçer
özellikle birçok zor yönleri olan bu gibi meslekler özverili olmayı gerektirir.untmayalımki başarmak için istemek, istemek için sevmek gerekir...bunların yanı sıra avukatlık mesleğinde gelişimlere ve yeniliklere sürekli açık olmak gerekir. özellikle türkiye gibi sürekli yasaların eklendiği kanunların değiştiği bir ülkede yaşıyorsak yeniliklere daima açık olmalıyız.
Old 24-09-2006, 15:42   #9
eren41

Hukuk Fakuletesine Yeni Baslayacagim,bu Arada Memurluk Sinavi Ni Kazanirsam Hem Hukuk Fakultesinde Okuyup Hem Memurluk Yapmam Zor Olurmu Gecmis De Bunu Denemis Birisinden Cevap Alabilirmiyim?
Old 24-09-2006, 18:05   #10
Cest la vie

Alıntı:
Yazan eren41
Hukuk Fakuletesine Yeni Baslayacagim,bu Arada Memurluk Sinavi Ni Kazanirsam Hem Hukuk Fakultesinde Okuyup Hem Memurluk Yapmam Zor Olurmu Gecmis De Bunu Denemis Birisinden Cevap Alabilirmiyim?

Hem memur olup hem de hukuk okuyan arkadaslarim vardi. Cogu kisiden cok daha basarili olduklarini rahatlikla soyleyebilirim. Dengeyi kurduktan sonra calismaniz sizi olumsuz etkilemeyecektir, bu konuda endiselenmeyin.
Basarilar dilerim
Old 25-09-2006, 13:41   #11
ISIL YILMAZ

Varsayılan Meslekte başarı

Merhaba,
Avukatlık mesleğinde başarı ile ilgili onarak Sn.Melih-177'nin yazdıklarına katılmamak elde değil. Bizim mesleğimizde başarının en temelde güven sağlamakla ilgili olduğunu düşünüyorum.
Güven sağlamanın yolu da, ne yaptığınızı ve nasıl yaptığınızı biliyor olmakla ilişkili. Bunun için de çok çalışmak gerekiyor.

Ancak, başarının para olduğunu düşünmemek gerekiyor.
Saygılar,
Işıl
Old 04-05-2007, 21:02   #12
üye17421

slm hüseyin kardeş yazını bugün okudum.Avukatlık kolay bi meslek değil ama insanın içi ,vicdanı rahat olduktan sonra gerisi gelir bundan hiç şüphen olmasın.Eğer amacın sadece para kazanmak değilde insanlara yardım etmek onları aydınlatmak olursa ve eğer bunuda isteyerek yaparsansa emin ol ki senden daha mutlu insan yoktur.Kendini herzaman geliştirmelisin bu sadece hukuk için geçerli değil.Sana önerim kişisel gelişim kitaplarınıda okumandır.Ben insanları çok seviyorum ve mesleğimide.sana başarılar dilerim.Allah yardımcın olsun şimdiden.Sakın kararsız olma.herzaman insanlara yardım edebileceğini düşün.Ve kendini TANI???
Old 04-05-2007, 23:15   #13
cagrik

Her şeyden önce sabırlı olunmalı diye düşünüyorum. Çünkü, adliyede o kadar değişik durumlarla karşı karşıya kalıyoruzki insan bazen bu kadarda olmaz diyebiliyor. Rüşver deseniz maalesef bini bin para. Daha bu gün bürodan bir arkadaşımız işi yaptırabilmek için icra müdürü ile müdür yardımcısına toplamda 150 ytl para verdi. Haklı olduğumuz bir konuda (7 gün içinde ihale bedelini ödememize rağmen, ki rehin konusu aracı alacağa mahsuben almıştık, 8. gün kdv, damga vergisi,vs. borçlarını ödemedik diye icra müdür yrd. ben satışı düşüreceğim dedi) parayla haklılığımızı tescillemenin yolunu bulmaya paranın sıcak yüzüyle ulaşmaya çalışmanın rahatsızlığını hissetmek çok incitiyor beni.
Ayrıca,diğer arkadaşımızın dediği gibi mevzuat değişiklerinin, içtihatların, dünya ve türkiye gündeminin çok yakından takip edilmeis gerekiyor. Son olarakata bir hukukçu çok ama çok okumalı. Saygılar sunarım.
Old 07-05-2007, 15:27   #14
faruksa

Öncelikle ben bu mesleği sadece bir meslek olarak bir para kazanma aracı olarak değil,Bir yaşam biçimi,bir ideal bir amaç olarak görüyorum.İnsanların güveni kazanmak kendine güvenmekten geçer.İnsanların sana güvenmesini sağlamak istiyorsan önce kendini tanı,neler yapabileceğine karar ver ve böylece özgüveni kazan.Sınırlarını aş,Önyargı ve kaygılarından arın.
Bu mesleğe yakıştırma yapan çok olur sen bu mesleğe yakışanlardan ol.
Sayın Melih777 yazdıklarına katılıyorum.
slmlar saygılar.
Old 05-03-2014, 13:50   #15
Senatus

'... Haklı Gördüğü Bir İhtilafı Adalet Huzurunda, Hasis Ve Sefil Duygulardan Uzak, Hakkın Ve Vicdanının Emrinden Başka Hiçbir Emir Dinlemeyerek İlmin, Kanunun Ve Medeni Cesaretin Verdiği Bir İmtiyazla Müdafaa Eden Ancak Öyle Bir Adamdır Ki, Memleketine, Mahkemelere, Muhitine, Müvekkillerine Ve Hatta Hasmına Sevgi Ve Saygı Telkin Edebilir. Öyle Bir Adam! Ki, Yalnız Doğru Söyler Ve Her Söylediği Söz Doğru Görülür" Av. Ali Haydar ÖZKENT İstanbul Barosu Umumi Katibi (1887-1961)
Tam tarifteki gibi bir avukat kalmış mıdır artık bilinmez ama mutlaka bu yolda çaba gösterilmeli ve mesleğin itibarının korunmasına herkes kendi adına katkıda bulunmalı!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi