Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Danışmanlık Firmasında hukuki danışmanlık hizmeti olabilir mi ?

Yanıt
Old 30-01-2015, 00:55   #1
khü_av.erarslan

Mutsuz Danışmanlık Firmasında hukuki danışmanlık hizmeti olabilir mi ?

Merhaba sayın THS üyeleri; ben ruhsatını henüz almış çiçeği burnunda avukatım. Fakat benim de bu uzun yolda ilerlerken, çalışırken öğrenebileceğim, eksiklerimi giderirken karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde olabileceğim bir büro bulma denemelerim büyük hayal kırıklıkları ile son buldu. Hala arayış içerisindeyim.

Derken, bir teklife denk geldim. Arkadaşlarımdan birisinin abisi ve ortağı ikisi de mali müşavirler; ve danışmanlık hizmeti veren firma kurmak istiyorlar. Çeşitli departmanlar var ve şirketlerle çalışacaklarmış anladığım kadarıyla. Doğrudan firmaların tüm hukuksal yapılandırması değil, hukuk danışmanlığını da yapan bir oluşum olsun da istiyorlarmış; Sözleşmelerdi, personeldi , ticarete alacakları icraları vesairye kadar hukuki danışmanlık hizmeti gibi düşünmüşler. Finansal analiz ve bütçe ile ilgili bir şeyler olacak ve yazılımsal programlar üzerine de olacak ben öyle anladım. Yani maliye, bilişim-teknoloji, vergi ve hukuksal danışmanlık gibi bir oluşum. Beş on dakikalık görüşmelerimiz oldu telefonla; olabilir ama biraz kafamda tartmalıyım dedim. Heyecanlandım tabi, çünkü bir an önce çalışmak istiyorum, şevkim tekrar geldi bir yüzüm güldü. Ama tabi aklımda sorularda dolaşmaya başladı.

Bu noktada benim henüz bir bürom vesaire yok, bir avukat ortaklığında ya da büroda çalışıp iş öğrenmeye çalışmak ilk adımlarım olacaktır. İş öğrenmek için can atıyorum gerçekten... Böyle bir oluşumda , böyle bir danışmanlık şekli avukatlık kanununa göre sakıncalı olur mu benim acımdan ?

Ya da böyle danışmanlık firmasında danışmanlık şeklinde çalışan avukatlar var mı ? Nasıl çalışırlır çalışılırsa, serbest avukat mı olmak lazım, illa bir hukuk bürosuna mı bağlı olmalıyım ya da bir büroda çalışımalıyım da onlar mı beni böyle bir müvekilleri olan danışmanlık şirketine atamalılar ? yoksa ben tek başıma gideyim başlayayım; bağlı ( ücret -ssk ) olarak böyle bir oluşumda yer almanın sakıncaları olur mu ?

Belli bir ücret ve sigorta olacak.
E o zaman nasıl bir anlaşma olmalı karşı tarafla aramda ve hizmetimin şekli ve sınırı ne olmalı? Bilmeden yanlış bir yöne sapmak istemem.

Yani kafam gerçekten çok karıştı, deneyimsizliğimden de yanlış yapmak istemiyorum. Bir yandan da gerçekten çalışmadan durmak canımı sıkmakta.

Avukatlık kanununda avukatlıkla birleşemeyen yasak işler içerisinde giriyor mu girmiyor mu bunu da kendi kendime yorumluyamadım. Haksız rekabette sebep olur mu, böyle bir şekilde çalışılırsa aracılı mı olur danışmanlık verdiğim müşteriler? Kurucular dediğim gibi mali müşavirler..

Yoksa endişelenecek bir şey yok mu, ben mi tecrübesizliğimden anlayamıyorum. Bu danışmanlık firması olayı kafamı karıştırdı sanırım.

doluya koydum olmadı boşa koydum dolmadı.

Cevaplarınız ve önerileriniz benim için değerli. Bekliyorum. Teşekkür ederim.
Old 30-01-2015, 12:48   #2
Av. Erdem Akçay

Avukatlık Kanunu md. 35/1 uyarınca hukuki konularda mütalaa vermek yani hukuki danışmanlık, sadece avukatların yapabileceği işlerdendir. Bir şirket için çalışan avukat, sadece o şirketin hukuki konularında danışmanlık hizmeti verebilir. Dolayısıyla;

1- Şirket, müşterilerine hukuki danışmanlık veremez, bu adla/amaçla kurulamaz,
2- Şirketin avukatı, sadece şirketin hukuki meseleleri hakkında bilgi verir. Şirketle bağı olmayan işlerde danışmanlık yapamaz.
3- Şirket, müşterilerinin sorularını avukata iletip, cevaplarını müşterilerine satamaz. Avukatlık md. 48 uyarınca yasaktır.

Özetle, bahse konu iş olmaz.
Old 30-01-2015, 13:27   #3
khü_av.erarslan

Açıklayıcı şekilde maddeleri sorunuma göre yorumladığınız ve fikir paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Ben yine kaldığım yoldan devam edeceğim belliki
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi