Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Karar düzeltme sonucu fikir değiştiren Yargıtay Dairesi ve Adalet?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2012, 12:17   #1
Bronz Atlı

Varsayılan Karar düzeltme sonucu fikir değiştiren Yargıtay Dairesi ve Adalet?

Herkese merhabalar. Hukuk yargılamasında tespit etmiş olduğum bir adaletsizlik/haksızlık üzerine düşüncelerimi ve önerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Zahmet edip okuyan ve fikir beyan eden herkese şimdiden teşekkür ederim.
Şimdi bir davada iki taraf düşünelim. Bu tarafların isimlerine sevgili hocam Hakan Hakeri'nin kitaplarında ve ders anlatımında sık sık kullandığı iki şahsiyet olan Faik ve Faike diyeceğim izninizle
Faik ve Faike arasındaki dava Faik lehine sonuçlanıyor. Faike bu kararı temyiz ediyor. Temyiz sonunda Yargıtay Faike'yi haklı bularak kararı bozuyor. Bunu hazmedemeyen Faik hemen karar düzeltme yoluna başvuruyor Ve Yargıtay'ın aynı dairesi tekrar ele aldığı dosyada bu kez onama kararı veriyor. Ve artık bu noktada olay tıkanıyor ve Faike'ye gidebileceği bir yol kalmıyor.
Şimdi olayı sembolik olarak anlatırsak;
1)Yerel mahkeme kararı sonucunda durum:
Faik-Faike:1-0
2)Yargıtay'ın temyiz incelemesi sonucunda durum:
Faik-Faike:1-1
3)Yargıtay'ın karar düzeltmesi sonucunda durum:
Faik-Faike:2-1
Ve maç bitti Faik (haklı yada haksız) maçı kazandı.
Şimdi sayın meslektaşlarım sizlere sormak istiyorum. Bu ortaya çıkan sonuç ne kadar adildir? Elbette şimdi haklı olarak Yargıtay'ın bozma ve onamadaki gerekçeleri nedir diye soracaksınız. Ama ben sizlerden geniş bir açıdan düşünmenizi rica ediyorum. Yargıtay'ın gerekçesi ne olursa olsun(esas yönünden elbette) bir dava hakkında aynı daire tarafından iki farklı karar veriliyorsa, ve son verilen karar da bir tarafı mağdur ediyorsa ( elbette her iki tarafı mutlu edecek bir karar verilemez ) bunun yeniden düzenlenmesi gerekmez mi?
Burada kanun maddesi şu şekilde olsa daha adil olmaz mı: " Karar düzeltme sonucu aynı Yargıtay dairesince ilk kararın aksi yönünde bir karar verildiği takdirde bu karara karşı ilgililer bir defaya mahsus olmak üzere kanun yoluna başvurabilirler. Bu kanun yolu incelemesi sonucu verilen kararlar kesindir."
Hatta bu kanun yolunun ismini bile buldum: Karar düzeltmeye karşı temyiz yolu Ve son sözde Hukuk Genel Kurulun'da olsa nasıl olur
Temyiz incelemesini de bir yerde kesmek gerektiğinin farkındayım. Eğer karar düzeltme incelemesini başka bir daire yapsa ve farklı karar verse ve bu karara karşı gidilebilecek bir yol olmasa işte o zaman bunun kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum. Fakat aynı daire tarafından birbiri ile zıt yönde karar veriliyorsa buna karşı gidilebilecek bir yol olmalı. İşte o zaman Faike'ye karşı adalet görevini yapmış olacaktır
Bu konu hakkında sizlerin fikirleri nelerdir sayın meslektaşlarım?
Old 06-09-2012, 10:32   #2
olgu

Çok başımıza geliyor, mahkeme kabul ediyor, Daire temyizi reddediyor, karar düzeltmeyi kabul edip hükümü bozuyor. Bu sırada davacı ilamı icraya koyduğu için temyiz red ile icranın geri bırakılmasının süresi doluyor ve dosyadaki teminat çekiliyor, Karar düzeltmeden sonra bu sefer istirdat davası açmak zorunda kalıyoruz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi