Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Borç 28000 Katına Nasıl Çıkar?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-06-2012, 23:16   #1
Av.İlker DOLGUN

Soru Borç 28000 Katına Nasıl Çıkar?

Banka kredisini son kuruşuna kadar ödemediği için bakiye 1 lira borcu yirmi sekiz bin katına çıkan ve 28000 TL olan vatandaşın haberini görmüşsünüzdür.

Nasıl bir hesapla ve nasıl bir faizle bu rakama ulaşıldığını ben bulamadım, bu çok bilinmeyenli problemin çözümünde yardımcı olacak meslektaşlarımın cevaplarını merakla bekliyorum.

(http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/0...28-bin-tl-oldu)
Old 03-06-2012, 15:58   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.İlker DOLGUN
Banka kredisini son kuruşuna kadar ödemediği için bakiye 1 lira borcu yirmi sekiz bin katına çıkan ve 28000 TL olan vatandaşın haberini görmüşsünüzdür.

Nasıl bir hesapla ve nasıl bir faizle bu rakama ulaşıldığını ben bulamadım, bu çok bilinmeyenli problemin çözümünde yardımcı olacak meslektaşlarımın cevaplarını merakla bekliyorum.

(http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/0...8-bin-tl-oldu)

Haberi dikkatli okursanız birçok çelişkili ifadeler olduğunu farkedeceksiniz Haberi magazin haberi kıvamına getiren bu çelişkiler bir yana konu şöyle gibi:

Alıntı:
icra işlemi başlatmasının ardından o tarihte bankaya giderek toplam 5 bin 200 TL'yi ödeyerek borçlarını kapattıklarını
Borç kapanmıyor ve bir şekilde (haberde itirazın iptali mi var alacak davası mı var veya her ne ise belli değil):

Alıntı:
Banka da bizi mahkemeye verdi... Mahkeme 4 bin 999 lirası faiz, 1 lirası da ana parası ödesin diye karar vermiş...
5.000 TL tutarlı bir ilam var (vekalet ücreti, yargılama giderleri v.s. de vardır)/ödenmemiş ve:

Alıntı:
bankanın... kendisinden 4 yıl sonra 28 bin TL istediğini söyledi...

5.000 TL+diğer fer'iler, 4 yıl sonra 28.000 TL olmuş... Yani haberin bir kısmı doğru ise 28.000 TL olan 1 TL değil (gibi gibi )...

Saygılar...
Old 04-06-2012, 12:45   #3
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
Haberi dikkatli okursanız birçok çelişkili ifadeler olduğunu farkedeceksiniz Haberi magazin haberi kıvamına getiren bu çelişkiler bir yana konu şöyle gibi:

Borç kapanmıyor ve bir şekilde (haberde itirazın iptali mi var alacak davası mı var veya her ne ise belli değil):

5.000 TL tutarlı bir ilam var (vekalet ücreti, yargılama giderleri v.s. de vardır)/ödenmemiş ve:

5.000 TL+diğer fer'iler, 4 yıl sonra 28.000 TL olmuş... Yani haberin bir kısmı doğru ise 28.000 TL olan 1 TL değil (gibi gibi )...

Saygılar...

Haberi dikkatle okudum, 1 liranın 28000 lira olması konusunda bir çelişki göremedim, bu husus çok açık ve net.

Alıntı:
Bankaya traktör için 5 bin 200 TL ödedik. Biz ödediğimiz bu para ile toplam borcumuzu kapattığımızı zannetmişiz. Ama bizim bankaya borcumuz 5 bin 201 TL imiş. Banka ödenmeyen 1 lira için aradan geçen 4 yıl sonra faiziyle birlikte 28 bin TL olarak icra işlemi başlattı.

Alıntı:
Mahkeme 4 bin 999 lirası faiz, 1 lirası da ana parası ödesin diye karar vermiş.

Alıntı:
1 liranın, 28 bin TL olduğunu Türkiye'de matematik uzmanı izah edecek bir kişi varsa bunu izah etmesini istiyoruz

Çelişki olarak nitelendirilebilecek durumlar hukuki sürecin (safahatın) vatandaş tarafından tam olarak ifade edilememesidir.
Old 06-06-2012, 11:45   #4
avmurat

Yıllar önce popüler bir yarışma vardı.Katılan takımlara bir soru soruluyor ve doğru cevaplar vererek, belli bir süre içinde toplam beş kutucuğu açtırmaları isteniyordu.Bir programdaki grup hukuk fakültesi öğrencileriydi; diğer grup başka bir meslekten.Soru şöyle geldi: "Beş adet boşanma sebebi söyleyiniz" Hukuk fakültesi öğrencileri sıfır çekti; diğer grup kazandı Çünkü hukuk öğrencileri bir saymaya başladı: "Cana kast ve pek fena muamele, evlilik birliğinin temelinden sarsılması, akıl hastalığı v.s." Oysa diğer grubun doğru cevapladığı şıklar:"Kaynana dırdırı, kıskançlık, parasızlık v.s."
Ne ilgisi var diyebilirsiniz; Resmi gazete dışında ki hukuk haberlerine magazinsel boyutunu hesap ederek bakarım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi