Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anket Sonucu: Hakimin tek taraflı karar değiştirme eylemini usul ve yasaya uygun buluyor musunuz?
Uygun buluyorum.Buna yetkisi vardir. 3 11,11%
Uygun bulmuyorum.Böyle yetkisi yoktur. 13 48,15%
Uygun bulmuyorum.İdari sikayet gerekir. 11 40,74%
Birden Fazla Seçenek İşaretlenebilen Anket. Oy Verenler: 27. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 66)

Hakimin Tek Tarafli Karar Degistirmesi

Yanıt
Old 11-02-2004, 17:48   #31
Ozi

Sayin Gurorer,

7.2.2004 saat:22.09 mesajinizin birinci paragrafi,saniyorum benim konumla ilgili.Davanin özüne dokunmayan maddi hatalardan söz ediyorsunuz.Tartistigimiz olayda,kisa karardaki tazminat rakami 10 ise,gerekçeli kararda hükmedilen tazminat rakami 4 gibi,yani alacagimiz tazminat tutari yaridan aza indirilmis.Ne dersiniz,
davanin özüne dokunuyor mu?

Saygilarimla.
Old 24-02-2004, 11:26   #32
ibrahimakin

Sayın çaba,

Sizin yokluğunuzda verilen karar bir iş mahkemesi kararıdır. İş mahkemelerinden verilen kararlara karaşı karar düzeltme yoluna gidilemez. Bu nedenle karar siz temyiz etmeden Yargıtaydan onanıp gelirse kesinleşecek. Bu durumda gidebileceğiniz kanun yolu yargılamanın iadesi yoludur. Ayrıca temyiz dilekçenizi doğrudan doğruya Yargıtay'a da verebileceğiniz gibi, temyiz dilekçenizi mahkemeye verdikten sonra ayrı bir dilekçe ile durumu Yargıtaya da bildirebilirsiniz. Bu durumda Yargıtay savunmanızı dikkate alacaktır. Davanın taraflarının tamamı davalarını takip edip adaletin gerçekleşmesini sağlamaları gerekir. Çünkü adaletin mazereti olmaz.

Saygılarımla.
Old 24-02-2004, 13:53   #33
buketoz

Bence burada kısa karar ile gerekçeli karar arasında fark olduğu için temyiz süreniz gerekçeli kararın size tebliği ile başlayacak. Gerekçeli karar tarafınıza tebliğ edildiği zaman bu hususu vurgulayarak temyiz etmeniz bence doğru olur.
duruşma zaptının bir örneği siz de vardır sanırım. onu da temyiz dilekçesine ekleyip daha sonra değiştirildiğini gösterebilirsiniz.
Saygılarımla
Old 25-02-2004, 17:50   #34
Ozi

Sayin buketoz,

Karsi taraf davayi kaybettigi için önce o taraf karari temyiz etti.
Süresi içinde ben de temyiz ettim.Temyiz sebepleri arasinda kisa kararla gerekçeli karar arasindaki meblag degisikligini de yazdim.
Bu uygulamanin usul disi oldugunu vurgulayarak,16.Hukuk Dairesinin bu konuya deginen bir de kararindan sözettim.
O kararda:"Kisa kararla gerekçeli kararlarin birbirine uygun olmasi zorunludur" deniliyor. Yalniz sizin söylediginiz gibi ,durusma zaptinin bir örnegini dilekçeme eklemedim.Aslinda bunu düsündüm,fakat hakimin sahtekarlik yapabileceginden süphelenmis gibi bir duruma düsmek istemedim.Pek tabii bende hem durusmada bize verilen zaptin örnegi var,hem de sonradan Hakim tarafindan ayni zaptin altina yazilmis olan degisiklik notu ile birlikte çektigim fotokopi var.Hakim bunu yapmayacaktir diye inaniyorum.Çünkü yaparsa,benim bu konuya itirazlarim havada kalir ki,bu da bir avukatin,olmamis,yapilmamis bir seye itiraz etmesi olur ki,bu durum mutlaka Yargitayin dikkatini çeker ve ortaya çikar.Acaba yanlis mi düsünüyorum.Hata mi ettim?Bilemiyorum.Saygilarimla.
Old 26-02-2004, 00:14   #35
Çaba

Sayın İbrahimakin,
Daha evvel de bahsettiğim gibi benim davama ilişkin Yargıtay kararı geldi.Bu karara göre dosya mahalline geri çevrildi,gerekçeli karar tarafımıza tebliğ edildi ve temyiz ettim.Böylece bir usul hatası giderilmiş oldu.
Davayı takip etme konusunda ise bazı yönlerden sizekatılmıyorum İş Mahkemelerinde temyiz süresinin tefhimle başlaması ve kısa kararların gerekçesiz olması sebebiyle davalı olduğumuz dosyaların son celsesine girmiyorum.Çünkü,davanın kısmen kabulüne ve kısmen reddine denilip karar veriliyor.Ne kadarı kabul edildi reddedilen , miktar nedir , faizin başlangıç tarihi nedir anlamanız mümkün değil.Üstelik birde katipler yeniyse , verdiğiniz müddeti muhafaza dilekçeniz kayboluyorsa veya gerekçeli kararın tebliğinden sonra gerekçeli temyiz dilekçenizi vereceğinizi belirtmenize rağmen kısa temyizinizle birlikte dosya Yargıtaya gidiyorsa ;benim açımdan adalet en garantili olanıdır.Yani son celseye girmeden , yokluğumuzda verilen gerekçeli kararı en son haliyle okumak.Her adliyede tabiiki aynı sorunlar olmaz.Kimbilir belkide gün gelir her duruşmaya katılırız ve İş Mahkemelerinde temyiz süresi tebliğle başlar.Hakimlerin gerekçeli kararlarını aynı gün yazmadıkları düşünüldüğünde tebliğ en uygun çözüm olacaktır.
Saygılarımla.
Old 28-02-2004, 21:17   #36
hyculcu

Hakimin kısa kararında verdiği maddi ve açık hatanın düzeltilmesi adaletsizlik olarak değerlendirilmemelidir.
Gerçi usul Yasasına göre hakim hükmünü verdikten sonra o davadan elini çekmiştir. O davaya yeniden bakamaz, verdiği hükmü değiştiremez. Ancak hakim hükmü tavzih edebilir, burda asıl amaç hükmü değiştirmek değildir, yani amaç bu olmamalı.Hakimhükmü tavzih ederek, hükmün gerçek anlamını ortaya koymaktadır, kararın başka türlü anlaşılmasını ve değişmesini önlemektedir.
kısa kararda adı üstünde gerekçeler yazılı olmadığından gerekçelerle çelişen kısa karar hükmü bu şekilde açıklanabilir.
Tavzih talebini de taraflardan birinin yapması gerekir, tavzih dilekçesinin 1 nüshası karşı tarafa tebliğ edilmelidir. Ancak bu işlem dahi mahkemenin tavzih bahanesiyle bir kararını değiştirmesi amacıyla kullanılama, bu yasanın amacına aykırıdır.
Mahkemenin kendi iradesiyle düzeltebileceği yanlışlıklar ise tarafların isimleri, soyadları talep sonuçlarına ilişkin maddi hata yapılmışsa bunlar için tavzih yoluna başvurmaya da gerek yoktur. Mesela davalının ismi Şükriye olduğu halde Şükrü diye yazılmışsa düzeltme için hakim yetkilidir. Zabıt katibi 5.000TL yazacağına talebe muhalif olarak 500 yazmışsa bunu düzeltmek için de tavzihe dahi gerek yoktur, maddi hata vardır.Hakime bu yetki de HUMK 459 tarafından tanınmıştır.
Old 29-02-2004, 17:26   #37
Ozi

Meblaglar arasindaki degisiklik maddi ve açik bir hataya benzemiyor.Örnegin kisa karardaki tazminat miktari 586 ile basliyor,gerekçeli kararda bu rakam 237 olmus.Yani meblaglarin her rakami degismis durumda.Karari temyiz ettim.Bakalim Yargitay ne diyecek?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi