Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka artirim davasi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-05-2012, 18:32   #1
Saray22

Varsayılan Nafaka artirim davasi

Ben eski esimden 2007 aralik ayinda anlasmali olarak bosandim. 250 tl bana ve 200 tl kizima baglanmisti. 6,5 yillik evliligim boyunca hic calismiyordum ve bosandiktan sonra annemlerden aldigim ufak bir yardimla idare ediyordum.Daha sonradan ogrendim ki esimin geliri benim bildigimden cok daha fazlaymis ve de o zaman ki avukatim beni maalesef yanlis yonlendirdigi icin cok cuzzi bir nafaka ile anlasmak durumunda kaldim.Avukatim bosanirken tedbir nafakasi diye birseyin oldugunu bile soylememisti.
Gecinemedigim icin daha sonra cocugumun velayetini babasina vermek zorunda kaldim.
Su anda istanbul'da kirada oturuyorum ve asgari ucretle calisiyorum. Eski esime nafaka artirim davasi acmak istiyorum. Su anda ayda 250 tl aliyorum.
Asagidaki sorularima cevap verirseniz cok yardimci olacaksiniz:
1)eski esim trabzonda ve ben istanbuldayim. Dava acacak olursam bunu nerede acmam daha mantikli olur?
2)anlasmali bosanmis olmam nafakamin daha iyi sartlara cekilmesine engel midir? Acikcasi onca yillik evliligimin ardindan onun cok rahat sartlarda yasarken benim zarzor gecinmem cok dokunuyor.
3)su anda asgari ucretle calisiyor olmam nafaka artiriminda sorun yaratir mi? Bosanirken calismiyordum sonucta. Kendisi tahminime gore primler haric 3000 tl den fazla gelire sahiptir ve babasinin ustune yaptirdigi trabzondaki evde yasiyor. Halen bekar ve kizim kendisinde.
4)butun bu anlattigim sartlara gore talep etmem gereken ucret ne kadar olmali sizce?
5) avukata verebilecek bir param olmadigi icin bu konuda destek verebilecek kuruluslar var midir acaba?
Old 22-05-2012, 13:03   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Öncelikle belirtmek gerekir ki anlaşmalı boşanmada tarafların arasında yaptıkları söleşmeye dayanılarak nafaka belirlenmiş olsa dahi şartları oluştuğu takdirde belirlenen nafaka artırılabilir veya azaltılabilir. Aksi düşünce "güven" ilkesine aykırı düşer. Yani anlaşmalı boşanmanız daha sonradan nafaka arttırım davası açamayacağız anlamına gelmemektedir.

Yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesidir. Yani bulunduğunuz yer istanbul olduğuna göre, istanbuldan dava açma hakkınız vardır.

Nafaka arttırım davasında sizin ihtiyaçlarınız ile eski eşinizin gelir durumu arasında bir oranlama yapılarak taraflar arasında sağlanan dengeyi koruyacak karar verilecektir. Sizin çalışıyor olmanız, eşinizin durumu değerlendirilerek dengenin kurulması sağlanacaktır.

Ne kadar nafaka istemeniz gerektiği konusunda yorum yapılması mümkün değildir. Zira nafaka miktarı konusunda kesin bir yasal düzenleme yoktur. Nafaka belirlenirken yukarıda da belirttiğim gibi iki tarafın ekonomik ve sosyal durumlarını, gelir ve ihtiyaçlarını dikkate alınarak dengenin korunması esas alınarak karar verilecektir.

Her aşamada mulaka bir avukat ile beraber hareket etmenizi öneriyoruz. Aksi halde hak kaybına uğrayabilirsiniz. Maddi durumunuz iyi değil ise bulunduğunuz il barosunun adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi