Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ne Yapmalıyım? Çekişmeli Mi Yoksa Anlaşmalı Boşanma Mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2012, 04:49   #1
Konuk

Varsayılan Ne Yapmalıyım? Çekişmeli Mi Yoksa Anlaşmalı Boşanma Mı?

merhabalar
SAYIN KAHDEM
ben 21 yasındayım 1 senelik evliyim.Eşimle kaçarak evlendim 3 yıl süren arkadaşlığımız sonucu ailelerimizin onayı olmadan evlendik daha doğrusu ailesi beni istemeye gelmediler ve böyle olunca da ben kaçtım.Ben Sakarya eşim Antalyalıydı.Ailesi en başta beni çağırdılar ailesi bana kaçmamı ve daha sonra istemeye gidileceğini söylediler bende malesef kaçtım.kaçtığım günün ertesi günü eşimin annesi istemeye gidilemeyeceğini maddi durumlarının olmadığını söyledi ailemle telefonla görüşmeme izin vermediler.En sonunda da ben annemle konuşmak istediğim için ağladığım için eşimin annesi beni evden kovdu.Bunun üzerine eşim ve ben benim ailemin yanına gittik(Sakaryaya).Sakaryada 1 sene boyunca kirada kalıyoruz ikimizde çalısıyorduk.Fakat eşimin ailesi sürekli benim ailemi arayıp rahatsız ediyorlar mesaj atıyorlar.1 sene boyunca halen devam etmekte.Eşimin ailesi ayrılmamızı eşimin oraya dönmesini benim dönmememi istiyorlar ve bunun için sürekli benim ailemi arayıp rahatsız ediyorlar.
Ben şimdi eşimden ayrılmak istiyorum Adliyeye gidip işlemleri başlatacaktık fakat dilekçe yazmamız gerektiğini söylediler.Bugün dilekçe yazdırdım.Eşimin ailesinin benim ailemi rahatsız ettiklerini ve bunun artık ikimizin arasında da sorun oluşturduğunu yazdırdım.Çocugumuz olmayıp müşterek eşyalarımızı satacağımıza karar verdik.Ek olarak eşimden 80 bin tl tazminat istedim ve ödemeyi kabul etti.Dilekçeyi imzaladı ve kabul etti.Fakat eşimin suan o tazminatı ödeme gücü yok fakat kabul ediyor.Anlaşmalı boşanma olsa da eşim kabul etse de hakim bunu kabul etmeyebilir mi?Bir sorun olur mu?Eşim bunu ödeyemediği zaman ailesinin yanında kalacağı için onların ödemesi gibi birşey söz konusu olur mu icra yoluyla aldığımda kaldığı ev ailesinin evi olduğu için.(Eşimin ailesine tazminat davası açabilir miyim anlattığım yaşattıklarından dolayı şahitlerimde var.Fakat her halükarda kendilerini haklı çıkarmalarından korkuyorum.)
Ayrıca bu sorunlar dışında eşimin biz evlenmeden 1 ay önce beni aldattığını yeni yeni öğreniyorum.internet kayıtlarım var delil olarak sayılabilir mi?Beni aldatması dışında Sakaryaya yerleştiğimizde babamın ona bulduğu ve sağladığı işte kasadan paza çaldığı iddia edildi ve suan halen bunu iddia eden sahıslar var bende artık buna inanmaya başladım çünkü iş yerindeki bütün herkes delilleriyle aynı şeyi söylüyorlar birtek itiraf etmediği kaldı.Son olarak eşim son 1 aydır benden para gizlemeye başladı.çok uzun oldu farkındayım.
Sonuç olarak ben eşim ve ailesinden tazminat almak istiyorum en başta belirtiğim gibi yazdırdığım anlaşmalı boşanma dilekçesiylemi daha kesin olur tazminat almak eşimin ödeme gücü yok fakat razı ailesi öderse ödeyecek.
Yoksa ailesine mi tazminat davası acmalıyım.
Ya da eşimin beni evlenmeden önce aldatması aldatma olarak geçerli midir?Evlenmeden önce olması bir sorun olusturur mu?Eşimin beni aldatması,iş yerinde yaptığı yanlış ve benden para saklaması gerekçesiyle dava acsam daha mı iyi olur?
hem eşime hem ailesine ayrı davalar acabilir miyim?
Çok uzun ve karışık olduğu için özür dilerim.Fakat nasıl dava acmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim yarın adliyeye gidip dilekçemle anlaşmalı boşanma davsımı acsam yoksa eşimin beni aldatması,iş yerinden para çalması,benden para saklaması daha etkili nedenler midir?Ayrıca ailesine dava açarsam kazananilir miyim?Sizde ne yapmalıyım?
Şimdiden teşekkürler.Çok uzun olduğu için özür dilerim.
Old 14-08-2012, 15:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Eşiniz anlaşmalı boşanmayı ve tazminat ödemeyi kabul etmiş ise anlaşmalı boşanmaya bir engel yoktur.

Eşinizin kabul ettiği nafaka karar da aynı şekilde yer aldığında kararı icra olanağınız bulunmaktadır.Bu paranın ödenmesinden sadece eşiniz sorumludur.Ailesine borç ve ödeme yükümlülüğü yöneltilemez.

Çekişmeli boşanmanın kabul edilip edilmeyeceği ve kabul edilir ise ne kadar tazminata hükmedileceği önceden kestirilemez.Bu bakımdan amacınız boşanmak ise anlaşmalı boşanma sizin için daha pratik ve kabul edilebilirlik olasılığı yüksek bir seçenektir.

Kararı siz vereceksiniz.Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi