Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekte keşide yeri Kıbırs

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2007, 09:20   #1
rojda_63

Soru Çekte keşide yeri Kıbırs

Merhaba değerli meslekdaşlarım.Benim sorum şöyle ;borçlunun ikametgahı ve çekin keşide yeri KIBRIS. Bu durumda nasıl icra takibi yapabilirim .Bu şekilde bir icra takibi yapan var mı? Teşekkür ederim....
Old 02-08-2007, 10:19   #2
Av.Murat Bölükbaş

Sizin sorunuzla ilgili olarak TTK 733 vedevamı maddelerini okumanızı tavsiye ederim.Bu maddelere göre çeke ait taahhütlerin neticeleri bu taahhütlerin vukubulacağı yer kanuna göre tayin edilir.Bu durumda da Kıbrıs bize göre yabancı bir devlety olduğundan dolayı o yer kanunun uygulanması gerekir..ve sanırım kıbrıslı bir avukattan yardım almanız gerekecek..Saygılarımla..
Old 02-08-2007, 15:03   #3
av.okan yılmaz

bu soruya cevap verebilmek için daha fazla teferruat gerekiyor. örneğin çek kıprıstaki bir bankanın çekimi yoksa çek türk bankasına ait sadece keşide yerimi kıprıs. bence türkiyeden bir takip yapılmasına eğer TTK.hükümlerine göre çek saybiliyorsak (örğ. çek kelimesi varsa veya o anlama gelecek yabancı bir kelime) bir engel yok. ama uygulanacak hukuk kuralı çekin yabancı banka çeki olup olmamasına göre değişir.
Old 02-08-2007, 15:04   #4
rojda_63

çek kıbrıs çeki,yani kıbrıs bankasına ait bir çek.
Old 02-08-2007, 15:45   #5
adilane

sayın rojda 63
TTK 734 e göre çekin ibraz süresi ve çek borçlularına karşı müracaat hakkının muhafazası için gereken işlemlerin çekin ödeneceği memleket kanunlarına göre belirleneceği hükme bağlanmıştır.buna göre takibinizi de kıbrıs da yapmanız gerektiğini düşünüyorum.fakat o ülkeden ruhsatlı bir avukatla çalışmanız gerekecek sanırım.
Kolaylıklar diliyorum.
Old 03-08-2007, 10:31   #6
av.okan yılmaz

Ben Ttk 734 Ün Uygulanacak Kanun AÇisindan DeĞerlendİrİlmesİ GerektİĞİ GÖrÜŞÜndeyİm. Uygulanacak Kanunun Kipris Kanunlari Olmasinin TÜrkİyeden İcra Takİbİ Yapilmasina Engel TeŞkİl EtmeyeceĞİ GÖrÜŞÜmde Dİrenİyorum. Saygilar.
Old 03-08-2007, 11:37   #7
rojda_63

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Sorumun cevabını öğrendim.Takibin Kıbrısta açılması gerekiyor keza orda icra mercii dahi bulunmuyormuş hukuk davası açılıcak bu konuda Yargıç karar verecekmiş.Yani Kanununlar çok farklı.Kıbrıs tan bir avukat arkadaşımdan yardım aldım.Bilgilerinize ...
Old 06-08-2010, 14:58   #8
hukukav

eğer çek vakıfbank çeki ise ne olacak? yani şirket kıbrıs şirketi, çek keşide yeri kıbrıs, ancak çek vakıfbank kıbrıs çeki.
Old 08-08-2010, 18:00   #9
Av.Burcu Tayanç

dava konusu çek kıbrıs bankalarına ait bir çek ise ve dava konunuz karşılıksızsa ceza davası da açmanız gerekmektedir. böylece hem hukuk hem de ceza davası açılmasının gerektirmektedir ve yanlış hatırlamıyorsam 6 aylık biz zamanaşımı süre mevcuttur teamülen.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi