Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Davasında bilinmeyenler

Konuyu Kilitleyin
Old 19-08-2019, 19:00   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka Davasında bilinmeyenler

Değerli hukukçularımıza Merhabalar. Benim sorum şöyle ;
- Eski eşim ile 2015 yılında yargıtayda karar onanarak boşandık. Bu tarihte müşterek çocuğumuz 4 yaşında idi ve eski eşim üst düzey ve geliri yüksek bir devlet memuru olmasına, benim de maaşımda evlilik birliğinden doğan borçlanmalar nedeni ile icra işlemi uygulanıyor olmasına rağmen 700.00 Tl nafakaya hükmedilerek karar bu tarihte kesinleşti.
- Eski eşim bugün 15.000 Tl geliri olan biri. Ve uzun yıllardır başka bir kadınla yaşıyor ve bu kadının başka birinden olan çocuklarını özel okulda okutuyor. Müşterek çocuğumuz için ise kendi keyfiyetine bağlı bugün 1100.00 Tl nafaka yatırıyor. Bunun dışında ise çocuğa hiçbir maddi ve manevi desteği bulunmuyor.
- Çocuk artık dokuz yaşında ve hem eğitim ve hem de sosyal aktivitiler hususunda ihtiyaçları arttı. Benim maaşımdaki icra işlemi devam ediyor ve maaşımın kalan kısmı ile ancak yüklü olan kiramı, evin doğalgaz, elektrik , tv internet, su, elektrik giderlerini karşılayabiliyorum. Evin mutfak giderlerini ise ailem karşılıyor. Yani çalışıyorum ancak geçimimi dahi sağlayamayacak durumdayım.
NAFAKA DAVASI AÇMAK İSTİYORUM AMA ÖNCELİKLE ;
1- Nafakanın boşanma sonucu belirlenen miktar üzerinden hesaplanarak artırımından ziyade Eski eşimin gerçek geliri üzerinden hakkaniyetli bir şekilde yeniden belirlenmesini istiyorum. Bu halde ; davayı Nafakanın artırımı davası olarak mı yoksa nafakanın yeniden belirlenmesi talepli mi açmalıyım. Yada nafaka artırımı davası açarak bu davanın içinde aynı zamanda nafakanın öncelikle eski eşimin gerçek gelirine göre hakkaniyetli bir şekilde yeniden belirlenmesi talepli açabilirmiyim ? Hukuken dilekçemi hangi şekilde yazmalıyım ?
2- Nafaka , nafaka borçlusunun gerçek geliri üzerinden hesaplandığı için dava içerisinde eski eşimden ayrılalı uzun yıllar geçtiği için malvarlığı hususunda polis araştırması dışında bir araştırma yapılmasını talep edebilirmiyim . ( Çünkü polis araştırmasında genellikle şahısların beyanları üzerine mahkemeye sosyal ekonomik durum tespiti gönderildiğini biliyorum. )
3- Son olarak ; davayı boşanmanın gerçekleştiği yer Aile Mahkemesine dilekçe vererek mi yoksa boşandığımız yer Adliyesine dilekçe vererek yeni bir dava olarak mı açmam gerekli ?
Old 21-08-2019, 17:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

İştirak nafakasının enflasyona göre güncellenerek arttırılması veya değişen koşullar sebebi ile uyarlanmasını veya her ikisininde dayalı olarak isteyebilirsiniz. Davada en azından enflasyon oranında güncelleme yapılması kararı beklenmelidir.
Dilekçenizde gelecek yıllardaki artış oranını da istemeniz gelecek yıllarda yeniden dava açma külfetinden sizi kurtaracaktır.

3- Dava sırasında çocuğun giderleri ve anne babanın gelirleri araştırılacaktır. Mali sosyal araştırmanın yeterli olmadığı uygulamada gözlemlenmektedir. Bu nedenle karşı tarafın yaşam standardını gösterecek işyeri maaş geliri,araç ve taşınmaz kaydı,kredi kart harcamaları bankadaki tasarrufu vb gibi delillerin mahkemece toplanmasını isteyebilirsiniz.

4-Nafakanın artırılması /güncellenmesi davası yeni bir dava olarak mevcut duruma göre yetkili olan mahkemede açılmalıdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi