Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Rekabet Yasağı

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 04:32   #1
omar

Varsayılan Rekabet Yasağı

Ben 1992 yılında bir limited şirkette müdür ortak oldum. Daha sonra 1996 yılında aynı sektörde faaliyet gösteren bir limited şirkette daha müdür ortak oldum. Tabiki normal olarak 547. maddeyi ve içereğini bilmiyordum. Bu ikinci şirkette ben %30 hisseye sahibim.Diğer ortak da %70 hisseye sahip.Ancak aramızda bir takım problemler oldu ve ortağım benim haberim olmadan adıma karar defterine sahte imza atarak beni müdürlükten azletti ve 547. maddye dayanarak dava açtı.Benim üçüncü kişilerle yapmış olduğum bütün sözleşmeler, kontratlar geçersiz sayıldı.Ben ve üçüncü kişiler büyük bir zarar içine girdik. Şimdi 547. maddede bir emredicilik olmadığı görülüyor.Benim ikinci ortaklığımda bu ortağım öbür şirkette müdür ortak olduğumu biliyordu ve buna ne yazılı ne sözlü bir itiraz da bulunmayarak bu durumu kabul etmişti.Ama aradan beş yıl geçtikten sonra art niyetle hareket ederek 547. maddeye göre ortaklıktan çıkarılmamı istiyor. Şimdi 547. maddeye göre benim durumum ne olur? Bu duruma bir itiraz hakkım var mıdır? Üçüncü kişilerle yapmış olduğum sözleşmelerin durumu ne olur? (tek başına temsil yetkisine sahiptim)
29-05-2001 15:06:17
Old 27-02-2002, 04:32   #2
Acekin

Merhaba;
TTK 547. md. sadece müdür olan ortağın diğer ortakların muafakatını almadan şirket ile aynı alanda faaliyet gösteren başka bir şirkete yetkili ortak olamıyacağınızı bildirmektedir. Bu durumda siz bu maddeye aykırı olarak şayet sizin şirketinizle AYNI konuda faaliyet gösteren bir şirkete mesul müdür olarak ortak oldu iseniz TTK. 547. md.ye aykırı bir durum söz konusu olacaktır. Bu durum da ilk etapta doğrudan sizin şirket ortaklığınızdan çıkarılmanıza sebep teşkil etmez. Ancak sizin ortaklıktan çıkarılmanız için diğer ortağınızın bu sebebi ileri sürerek dava açma hakkı elbette vardır. Açmış olduğu bu davada siz diğer ortağınız bu durum uzun süredir bildiğini, şimdi bu hakkı kötüye kullandığını ileri sürerek ispat ederseniz, bu sizin lehinize olabilir. Ancak dava sonucu için bir şey söylemek mümkün değildir.
Siz mesul müdür olarak görev yaptığınız sırada şirketinizle iyiniyetli olarak ticari ilişkiye girip anlaşma inzalayanların elbetteki bu iyiniyetleri hukuk tarafından korunacaktır. Bu sebeple sizin imza yetkilisi şirket müdürü olarak üçüncü kişilerle imzalamış olduğunuz sözleşmeler genel olarak geçerlidir. Ancak bu sözleşmeleri sizin şirketi zarara uğratmak maksadı ile, üçüncü kişilerle anlaşarak birlikte hareket ederek imzaladığınız ispatlanırsa, ancak bu durumda bu sözleşmeler geçersiz olabilcektir.
Saygılarımla...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi