Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2013, 13:21   #1
Konuk

Varsayılan boşanma

merhaba, 11 yıldır evliyim 9 yaşında bir kızım 5 yaşında bir oğlum var. Eşim evlendiğimiz ilk günden bana hiç sahip çıkmadığı gibi çeşitli vaatlerle beni kandırarak hep zarara soktu. mesela kredi kartları benim adıma çıktı ödeyeceğim dedi ödemedi. Annem almanyadan gönderir para hallederiz dedi ama hiçbir zaman edindiği borçları ödemedi. Bu arada çocuklarımızda oldu. düzelir değişir derken hergeçen gün daha kötüye gitti. eşim bir emlak dükkanı adı altında aslında onu bunu kandırıp borç alarak geçinip giden birisi ve bu sürede sayısız kadınla beni de hep aldattı. Ahlak dışı tutumları çoktur. kirayı hiç ödeyemedi geçimimizi hiç sağlamadı. ne zaman bi miktar para bulsa içkiye kadınlara verdi. Bana ve çocuklarıma annem ve kardeşlerim sahip çıktılar. Annem evini açtı maaşını paylaştı. kardeşlerim faturalarımızı ödedi. eşimle defalarca ayrılma aşamlarına geldik. pek çok zaman ayrı yaşadım. en son çocukların hatrı için annem onu da evimize aldı. Ama rahat durmadı. Kötü yaşam tarzına devam etti. şimdi yine bir kadınla beraber. bu kadınıda tabiki dolandırmış kullanmış. Emlak dükkanına gelip giden bu kadın pek çok defa olay çıkarttı. ben eşime emlak işini düzgün yapmasına yardımcı olmak için gittiğimde bu kadınla karşılaştım. kadın bana hep hakaret etti eşim göz yumdu bu konuşmalara. Kadın bana kocan seni satıyor gibi ağır hakaretler etti, oralı olmadım ama yine bir gün gelip dükkanı dağıttı bana saldırdı. eşimde vardı. bizi ayırdılar. ama ben gayri ihtiyari kendimi savundum. Mahkemelik olduk. hakaret ve basit yaralama. burda ben sanık o müşteki durumda. başka bir gün yine dükkana geldi saldırdı. Asliye ceza mahkemesinde bir dava daha açıldı. sebep yine hakaret basit yaralama ve mala zarar verme. bu davada ise karşılıklı şikayetçi görünüyoruz. Eşimin bu kadınla başka davalarıda galiba var. Evlenme vaadiyle kandırma dolandırma falan gibi. bu kadın kendini civarda eşimin 2. karısı olarak tanıtıyor. Ve eşimde ikili oynuyor. ikimizide elinin altında tutmak için çeşitli taktikler takınıyor. düne kadar bizimle yaşayan eşim dün evden gitti ve boşanacağım dedi çünkü diğer kadın ona boşan diye zaten baskı yapıyordu. diğer taraftan bana da o kadınla olmadığını sağda solda yattığına beni inandırmaya çalışıyor. Ama biliyorum ki onunla beraber. Ve bu kadınla olan duruşmalarımıza da sadece 1 hafta kaldı. Bu davalarda benden yana olmamak beni suçlu gösterip o kadını korumak için mi evden gitti onu da bilmiyorum. şimdi ben bu durumda ne yapmalıyım. çok çaresizim. sırf çocuklarımın hatrına ona katlandım. evden gitmesin diye çok isteğine boyun eğdim. mesela arkadaşlarının bize gelmesine okey oynamalarına katlandım. yoksa beni hep terketmekle tehdit etti. şimdide evimize getirdiği arkadaşlarından biriyle alakam olduğunu iddia ediyor halbuki yok öle bişi. ama o kişinin ben de gözü olduğu ve kocamın ne tür biri olduğunu bildikleri için bizi boşatmaya çalışıyorlar. sanki ben onlara kalcakmışım gibi. eşimin etrafında dalkavuk arkadaşları böle çoktur. her türlü yalan şahitliğide yaparlar gibime geliyor. ben ne yapabilirim. ? çocuklarımı benden alabilirler mi ? bu kadınla ilgili davalarda kendimi nasıl savunmalıyım. belliki eşim ondan yana olcak gibi. Eşimle telefon konuşmalarımız oluyor pek tabi burda haliyle ben tuzaklara çekilen kişi oluyorum haklıyken haksız gibi gösteriliyorum. sinirlerimi bozuldu eşime telefonda belki hakaret belki tehditlerde bulunmuş olabilirim. eminim eşim bunları bile kaydetmiştir. acaba bunlar davada delil olabilir mi ? yardımlarınız için çok teşekkürler.
Old 22-02-2013, 13:37   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Öncelikle, ceza davalarınızda avukat ile temsil edilmek istediğinizi mahkeme yargıcına bildirebilirsiniz. Tarafınıza avukat atanacaktır.

Eşinizin evden ayrıldığını belirtmişsiniz. Ona karşı nafaka davası açabilir ve kendiniz ve çocuklarınız için nafaka isteyebilirsiniz. Nafaka ödememenin hapis cezası vardır. Mahkemenin karara bağlayacağı nafakayı icra takibi yapmanız, eşinizin ceza alabilmesi için şarttır.

Bunun dışında boşanma kararında iseniz, haklı sebeplerinizi her tür delille kanıtlayarak boşanmayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu davada, nafaka, maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Diğer kişi ile ilgili ceza dosyalarınız için tanık dinletebilirsiniz. Dosya incelemeden hiçbiri hakkında yorum yapamayız. Mahkemeden avukat talep edeniz.Ücretsizdir.

Eşiniz tarafından tehdit ediliyorsanız, en yakın aile mahkemesine başvurarak sizin ve çocuklarınızın korunması için önlemlerin/korumaların alınmasını isteyebilirsiniz. Savcılığa suç duyurusunda da bulunmanız mümkündür.

Hukuk davası (Nafaka veya boşanma) açmaya karar vermeniz halinde bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini de isteyebilirsiniz. Bunun için gelirinizin olmadığını kanıtlamanız istenecektir.

Saygılar.
Old 22-02-2013, 16:51   #3
Konuk

tekrar merhaba Ufuk bey, teşekkür ederim cevaplarınız için. ben asgari ücretle bir işyerinde çalışıyorum. ama dediğim gibi annemin evinde kalıyorum çocuklarımla. zor geçiniyoruz. şimdi benim asgari ücret almam baronun bana ücretsiz avukat tayin etmesini engeller mi ?
Old 22-02-2013, 17:06   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

1) Ceza davalarınız için gelirinize bakılmaz. Mahkemeye avukat talebinizi bildiriniz.

2- Hukuk davalarınız için:

Gelirinizin yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamaya dahi yetmeyeceğini, açacağınız davanın da bu anlamda nafaka davası olduğunu belirtmeniz iyi olacaktır. Ayrıca kira, gıda gibi 1 aylık harcamalarınızı belgelemeye çalışmakta, yazılı delil sunmakta, çocukların okuduğunun belgelendirilmesinde yarar var.

Aldığınız ücretle geçinemezken avukatlık ücreti ödemeye hiç yetmeyeceğini izah ediniz.

***Adli yardım isteminin reddi halinde istemde bulunan; tebliğden itibaren on gün içinde yazılı veya sözlü olarak baro başkanına başvurabilir. Baro başkanı yedi gün içinde karar verir, bu karar kesindir. Süresinde karar verilmediği taktirde talep ret edilmiş sayılır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi