Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ev Hanımı Ve Mal Rejimi

Konuyu Kilitleyin
Old 31-03-2008, 14:25   #1
Konuk

Varsayılan Ev Hanımı Ve Mal Rejimi

merhaba. eşim 2006,da vefat etti, ve ben evhanımıyım yeni medeni kanuna göre 1.ocak.2002,den sonra edinilen mallarda nasıl pay sahibi olurum. yasal olarak yasal mal rejimi ile ilgili herhangibir anlaşmamız da olmadı. cevapladıgınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 31-03-2008, 16:11   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Eşinizin ölümü ile mal rejimi sona ermiştir. Bir anlaşma yapmadığınıza göre 2002'den önce eşinizin ve sizin edindiğiniz mallar mal ayrılığı rejimine tabidir.

2002'den sonra edinilen malların değerinin yarısı üzerinde diğer eş hak sahibi olur, yani 2002'den itibaren edinilmiş mallara katılma rejimi geçerlidir.

Miras paylaşımı yapılması için öncelikle mal rejiminin tasfiyesi gereklidir. Mal rejiminin tasfiyesinin ardından miras hukuku kurallarına göre miras paylaşımı yapılacaktır, burada da sizin miras hakkınız bulunmaktadır.

Haklarınızı güvenle kullanabilmek için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baro adli yardım bürosuna başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03746104 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.