Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hsyk Ve Anayasa Mahkemesine Başvuru Hakkı ve Koşulları

Konuyu Kilitleyin
Old 09-05-2016, 15:38   #1
Konuk

Varsayılan Hsyk Ve Anayasa Mahkemesine Başvuru Hakkı ve Koşulları

Merhabalar. Benim boşanma davam çok büyük hak ihlalleri ile taraflı olarak sonuçlandı. En azından ben böyle kanaatteyim. Ve iddiama ilişkin pek çok maddi delilim var. HSYK ya konu ile ilgili olarak Aile Mahkemesi Hakimi hakkında şikayet ve müracaatta bulunmuştum. Bugün cevabı geldi. Şikayetimi işleme koymamışlar. On günlük yasal süre verilerek Yeniden inceleme ve değerlendirme yapılabilmesi için HSYK ya başvuru yapmam yönünde bilgilendirildim. Şikayetimin işleme konulmamasına gerekçe olarak ise ; hakimin taraflı davrandığına ilişkin somut bir delil konulmadığı , kanun yollarına başvuru sırasında öne sürülebilecek hususların şikayete konu edildiği vs. yazılmış. Birinci somut delilim baba ile çocuk kişisel görüşme tesis ve şekli konusunda babanın geçmişte özellikle de ben hamile iken hem benim ve hem de bebeğin hayatını tehlikeye atacak şekilde ağır şiddetler uygulamış olmasından dolayı adli tıp bilimsel raporları ile mahkeme uzmanının raporlarına ve Aileyi koruma kanunlarına aykırı şekilde görüşme tesis edilmesidir. İkinci önemli delil ise ; boşanma neticesinde ve bir yıl içerisinde boşanma davasının dahi vekalet ücretini ödeyemeyecek duruma düşürüldüğümden maaaşıma gelen haciz işlemi, tanık ifadelerimizin yok sayılması vs. gibi madden ve somut olan delillerdir. ve daha pek çok delil yok sayılmıştır. ve hatta eşim bana mesajlarında o deliller ile bugüne kadar ne elde ettin ki bundan sonra elde edeceksin diyerek kinayeli ve imalı konuşmalar yapmaya devam etmektedir.
HSYK daki bu kararında çok ta tarafsız bir karar olmadığı yüksek kanaatindeyim. Aile Mahkemesi Hakimini koruma yoluna gitmişler.
Asıl sorum söyle ; ben şiddet mağduru bir kadınım. çocuğum da şiddet mağduru. bu durum ispatlı maddi , somut deliller ve tanık ifadeleri ile. Ben hem kendi mağduriyetlerimi ve hem de çocuğumun can güvenliği ile fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak adına bu şikayetlerimi devam ettirmek kanısındayım. Eşimin yüksek statülü memur olması, mali ve ekonomik durumunun iyi olması adaletin ve kararı veren hakimlerimizin bizi mağdur etmesine bir neden sayılmaz. Bu temyiz den sonra yine olumsuz bir karar verileceği ihtimaline binaen ben temyiz kararı ile birlikte Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunabilir miyim. Anayasa Mahkemesine başvuru yapmak için HSYK nın şikayeti işleme alması gerekiyor mu yoksa şikayeti işleme dahi almaması yine Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Hakkımı devam ettirebiliyor mu ?
Old 10-05-2016, 14:22   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Anayasa Mahkemesine başvurunun ön koşulu iç hukuk yollarının tüketilmesi ve kararın kesinleşmesidir.

Henüz olumsuz karara karşı yasa yolu tüketilmemiştir.Yeniden inceleme ve değerlendirme için gerekli başvuruyu yapmanızı sonuca göre AYM başvurunuzu yapmanız uygun olacaktır.
Old 10-05-2016, 20:01   #3
Konuk

Yardım ve destegini için çok teşekkür ederim . Yargitay da karar inandığı tarihten itibaren / İç hukuk yollarının tuketilmesinden sonra " YYeniden inceleme " talebinde bulunmamaktadır için hehangi kesin yasal bir süre ya da zamanaşımı süresi varmidir . Bosanma her nekadar yargitay sürecinde isede bundan sonraki aşamalarda bu dosyayı alarak devamını sağlayabilir mi . Çünkü hukuksal süreçlerden mutlak surette uzman bir avukatın yardımının gerektiğini mağduriyet hallerini önlenmesi amacı ile zorunlu olduğunu yaşayarak öğrendim . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Old 13-05-2016, 17:10   #4
Av.merveozcan

Sayın Katılımcı,

Aile Mahkemesinin verdiği karar kesinleşti mi? Temyiz yoluna başvurdunuz mu ? Başvurduysanız, ne aşamada ?

Üstadımızın dediği gibi, anlattığınız kadarıyla olayınızda iç hukuk yolları tüketilmemiş. Bu sebeple AYM' ye bireysel başvuru hakkınızı kullanabilmeniz için koşullar oluşmamış görünmekte.

Hem davanızın kesinleşmesi hem de hakimin yanlı olması iddiası ile mevcut olan şikayetinizin sonuca ulaşması aşamalarında hukuki destek almanızı tavsiye ederim.

Av. Merve ÖZCAN
av.merveozcan@hotmail.com
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi