Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Alacak Şahitle İspatlanır Mı?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-09-2004, 18:29   #1
suatuyar

Varsayılan Alacak Şahitle İspatlanır Mı?

Alacak şahitle ispatlanıp alınabilir mi?Prosedürü nedir?Şimdiden cevaplayanlara teşekkür...
Old 06-09-2004, 23:06   #2
ragıp

Alacak tanıkla ıspatlanmaz. ne alacağı, ve kimden olduğunu açıklarsanız, alacağın kaynağını da bildirirseniz daha ayrıntılı bilgi verebiliriz
Old 07-09-2004, 11:45   #3
suatuyar

Ablama zor bir zamanında birkaç altın bilezik vermiştim.Bunu gören-bilen pek çok insan var...Ancak ablamın eşi ona borcunu ödettirmiyor ve bana da alacağını zaten ispatlayanmazsın,sana borcumuz yok diyor.Aslında aile saadeti için ablama dava açmak istemiyorum;ama son care olarak bunu da yapabilirim...(Direk eşine dava açma yolu var mı?)Ne gibi bir yol izlememi öneririsiniz?Mesala direk icraya başlayayım mı?Ya da alacak davası açsam kazanma ihtimali var mı?
Old 07-09-2004, 14:34   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Medeni Usul Yasasına göre kardeşler arasındaki hukuki işlemler ne miktarda olursa olsun şahitle ispat olunabilir.

Eşin borcundan dolayı diğer eşe dava açılamaz.İlamsız İcra yoluna başvurmak için herhangi bir belgeye gerek yoktur.Karşı taraf itiraz ettiği taktirde dava açacaksınız ve davada da ödünç verdiğinizi şahitle ispatlayabileceksiniz.
Old 16-04-2006, 10:47   #6
ibrahimkovanci

ben öğrenci olmama ragmen kural olarak 400 ytl üzeri bedelli alackların yazılı şekilde isbatlanması lazımdır.yani 400 ytl altı bedelli alacaklar sahitle isbatlanabilir
Old 16-04-2006, 11:01   #7
Armağan Konyalı

Sayın İbrahin Kovancı

Bu sitede öyle üyeler vardır ki, yazdıklarından ışık alırsınız. Onlar hukuk dünyasını aydınlatırlar.

Sayın Av. Bülent S. AKPUNAR yukarıda açıkladığım nitelikte bir hukukçudur. Işığından yararlanınız.

Bu öneri deneyimlerime dayanmaktadır: Ben şimdiye kadar çok yararlandım.

Saygılarımla
Old 16-04-2006, 14:55   #8
av.cgoksen

Sayın Av.Bülent S.Akpunar'ın ifade ettiği gibi yakın hısımlar arasındaki hukuki işlemler tanıkla ispat edilebilir.Bu husus senetle ispat zorunluluğunun bir istisnasıdır.Bu istisna yakın hısımlar arasında senet alınması manevi bakımdan imkansız bulunduğu için kabul edilmiştir.
Sayın ibrahimkovancı HUMK m.293/1'i incelediğiniz takdirde bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.
saygılar..
Old 22-04-2006, 10:38   #9
Av.Özcan

İbrahim'in üzerine gitmeyin,o da okumuştur mutlaka ama HUMK' un konuyla alakalı önceki maddelerine takılmış...Sevgili İbrahim, Usul Hukukunda banko sınav sorusu...Senetle ispatın istisnaları nelerdir diye..Sana başarılar diliyorum...
Old 22-04-2006, 21:03   #10
ibrahimkovanci

av. özcan teşekkürlerimi sunarım benim üzerime gelenler bir noktayı unutmuşlar ben belirtmiştim öğrenci olduğumu tabi hukuk dikkatte önem verir diğer arkadaslarda dikkatlidir sanırım!.. ama size anlayısınızdan ötürü tekrar tesekkürlerimi belirtirim. bu arada HUMK ikinci sınıfta okutulmaz bilgilerinize sunarım öğrenmedigimi bilmem beklenemez saygılarımla.
Old 23-04-2006, 16:08   #11
kağanulaş

Hani cımbızla laf alıp sıkıştırmaya devam etmek gibi olmasın ama, madem ki henüz öğrenmediniz niye yorum yaptınız ki )

Ankara Hukuk mezunuyum, Prof. Dr. Adnan Güriz'in bize anlattığı ve mümkün mertebe kendime düstur aldığım bir anısını aktarayım:

Sayın Güriz Almanya'nın en büyük medeni hukukçularından biriyle tren yolculuğu yapıyor. Şahıs, övgü olsun diye değil gerçekten en büyük medeni hukukçulardan. Alman Medeni kanunu ile ilgili değişikliklerde mutlaka görüşü alınan, onun ortaya koyduğu görüşler üzerine onlarca makale yazılan birisi. Tabii haliyle medeni kanun külliyen hafızasında, fıkra fıkra satır satır biliyor, çoğunun gerekçelerini de ezbere biliyor. Uzatmayayım, trende kendisini tanıyan birisi geliyor yanlarına, "değerli hocam şöyle bir sorum olacak diyor" alman medeni hukukunun temel konularından birşey soruyor. Adnan Hoca diyor ki "ilgili alman medeni kanun maddesini ben bile ezbere biliyorum, gayet basit bir soruydu". Ancak Alman Hoca sadece Adnan Güriz'e (ve dinledikten sonra elimden geldiğince bana) ilke olacak şöyle bir cevap veriyor "Kanunda cevabı olan bir konuda hukukçu hafızasına güvenip yorum yapmaz, cevap vermez, yanımda medeni kanun yok size cevap veremeyeceğim"

Saygı ve sevgilerimle
Old 24-04-2006, 00:25   #12
av.cgoksen

sayın ibrahim kovancı
Neden bu kadar hassas davrandığınızı anlayabilmiş değilim.
Hiçbir zaman birilerinin üzerine gitmek gibi bir kaygı taşımadığımı da belirtmek isterim.Alıngan davranmak yerine cevaplardan yararlanmanız daha yerinde olur.Yapılan bilgi alışverişidir.
Yeri geldiğinde de siz bize yol gösteririsiniz ödeşmiş oluruz
Saygılar..
Old 24-04-2006, 10:48   #13
ebruturan77

Hukukçu değilim ama mantıken ispatlayabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 24-04-2006, 12:01   #14
av.yıldıray

Lütfen hukukçu değilseniz yada hukukçu olmakla birlikte henüz bu konuda ehil değilseniz lütfen yorum yapmayın. İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Forumun bu alanı, hukuksal sorunları olanların danıştıkları bölümü. Tavrımız adımıza yakışır olsun.
Old 24-04-2006, 12:16   #15
ebruturan77

Sn. Yıldıray, hukukçu olmadığımı ve sadece düşüncelerimi paylaştığımı belirttim. Bu sitede üye olduğum için yorum yapma hakkına sahip olduğumu düşünüyorum ki zaten yorumum yayınlandı. Hukukçu olmadığımı belirttiğim halde yorum yapmamım insanları yönlendirdiğini düşünmüyorum.
Old 24-04-2006, 13:08   #16
av.yıldıray

Ebru Hnm. ben sadece forumun bu alanında yorum yapmayın dedim, bu bir yasaklama değil ricaydı. Ama elbetteki yorum yapabilirsiniz, özgürsünüz. Sadece insanlar yanlış yönlendirilmesin derdindeyim. Siz beni anlaınız ama belki benim sert tavrım sizi bana cevap vermeye itti.
Sizi de anlıyorum. Ama mesala ben gelsem ve muhasebe konusunda hiç bir bilgim olmamasına rağmen ve bunuda belirterek görüşlerimi söylesem ne düşünürsünüz.
Eğer kırdıysam özür dilerim, ama görüşlerimde ısrarcıyım.
Old 11-05-2006, 09:14   #17
burhannew

öncelikle yeni bir üye olarak hoş geldim diyorum. bu konu memleket meselesine dönmüş ama ben de hukuk 2 öğrencisi olarak, bize fakültede öğretilen, en azından borçlar hukuku dersinde öğretilen kısmı belirtmek isterim.belli bir tutarı aşan (ki bu 400 ytl olarak telaffuz ediliyor) alacakların yazılı delille ispatı mümkündür şeklinde bilgi sahibi ediliyoruz.ama daha yolun başında olmamız ve humk vb. kanunları görmediğimiz için,yanlışlık yapıyor olabiliriz.aydınlatırsanız sevinirim.
Old 11-05-2006, 10:31   #18
kerim

Medeni Usul Yasasına göre kardeşler arasındaki hukuki işlemler ne miktarda olursa olsun şahitle ispat olunabilir.

Eşin borcundan dolayı diğer eşe dava açılamaz.İlamsız İcra yoluna başvurmak için herhangi bir belgeye gerek yoktur.Karşı taraf itiraz ettiği taktirde dava açacaksınız ve davada da ödünç verdiğinizi şahitle ispatlayabileceksiniz.
Old 11-05-2006, 10:40   #19
burhannew

kerim bey verdiğiniz yanıttan dolayı çok tşk ederim.engin bilgilerinizi paylaşmaya devam etmeniz dileğiyle tekrar teşekkürler..
Old 11-05-2006, 21:50   #20
Hoca

Ben açılan konunun tartışılmayan diğer yönünü açmak istiyorum. Olaydan anlaşıldığı kadarı ile "bilezikler ablaya verilmiş". Ancak muhtemelen paraya çevrilerek tüketilen bu parasal değer, ailenin ortak ihtiyaçları için "alınmış ve kullanılmış"tır. Başka bir yönü ile bu bileziklerin alınması ile sağlanan "zenginleşme" hem "abla" hem de "enişte" yönünden gerçekleşen bir zenginleşmedir. Her ikisine de yarar sağlamıştır.
Bu durumda her ikisinden de talepte bulunulamaz mı? Konunun bu yönünün açıklığa kavuşmasının alınacak ilamın infazı ya da açılacak takibin tahsil ile sonuçlanmasının sağlanması bakımından önemli olacaktır. Saygılar.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi